مجموعه شعر دکتر خسرو قاسمیان رونمایی شد

آیین رونمایی و جشن امضای ۴ مجموعه شعر دکتر خسرو قاسمیان عضو هیئت‌علمی بخش ادبیات فارسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

این مراسم در سرای سخن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران-منطقه جنوب و توسط انجمن اهل قلم فارس برگزار و در آن کتاب‌های «شعر و باران»، «از روزن چشم»، «آیه‌های آشنایی» و «تشنه تماشا» رونمایی شد.

دکتر محمدرضا خالصی شاعر و پژوهشگر ادبی در این آیین با اشاره به سخنی از «هارولد ازبرن»، «اگر مضمون و معنای شعر را از صورت و ساخت عروضی و پیوندهای ایقاعی آن جدا کنیم و بیان را از آن بستانیم چیزی از شعر نخواهد ماند» در مقدمه‌ای بر ماهیت شعر گفت: جرجانی معتقد است که کار شاعر کیمیاکاری است و این کیمیاکاری به قول «جفری لیچ» با «پاراللیسم» به دست می‌آید.

وی افزود: دکتر قاسمیان با توجه به علاقه شخصی به شعر کهن و تحصیلات دانشگاهی‌اش با اصول و مبانی شعر کلاسیک آشنایی کامل دارد و با تسلط تمام آن را در اشعار خود به کار بسته است.

خالصی ادامه داد بی‌شک فرم اهمیت بالا و اساسی در شعر دارد و با ساختار و عناصر سازنده‌ی شعر پیوند و ربط مستقیم دارد و البته نگاه فرمیک نگاهی به درون شعر است.

وی با اشاره به فرم اشعار دکتر قاسمیان تصریح کرد: هیچ اثر هنری حتی اگر بهترین ذهنیت‌ها و اندیشه‌ها را داشته باشد بدون ساختار و فرم ارزش هنری ندارد.

این پژوهشگر ادبی در ادامه به‌صورت تخصصی به کارکرد مصوت‌ها، واج‌آرایی، نقش کلمات در شعر قاسمیان و همچنین نقش به‌کارگیری قافیه و ردیف و در آخر به تجارب زیستی در مقابل تجارب کلیت هستی در دفاتر شعر این استاد دانشگاه پرداخت.

دکتر فاطمه مرادی، عضو هیئت‌علمی بخش ادبیات فارسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در مقدمه سخنان خود با بیان اینکه «شعر، دمیدن روح هستی به کالبد واژه‌هاست و سرودن، بیدار شدن آدمی است در درون واژه‌های شورشگر» گفت: «آشنایی‌زدایی در غزل‌های دکتر قاسمیان ویژگی بارزی است که گنجایش القایی بیشتری به کلام می‌بخشند.»

وی بسامدهای اصلی این چهار مجموعه شعر را «عشق، دل، آینه و چشم» دانست و ادامه داد: تصویرسازی‌های بدیع و درخشان، شعر طبیعی و پاک و حضور طبیعت در غزل‌های قاسمیان متمایز است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه «شعر و باران» دربر گیرنده ۸۲ غزل، «آیه‌های آشنایی» ۹۵ غزل، «تشنه تماشا» ۱۹۵ رباعی و ۶۱ دوبیتی و «از روزن چشم» ۶۱ غزل و ۲۲ قصیدک است خاطرنشان کرد: نگاه اجتماعی شاعر و توجه او به مسائل اجتماعی و همدردی و همراهی با مردم جامعه از دیگر شاخصه‌های اشعار دکتر قاسمیان است.

در ادامه این نشست که با اجرای حسن دهقان دبیر انجمن اهل قلم فارس برگزار شد و دکتر کاووس حسن‌لی مدیر مرکز حافظ‌شناسی، دکتر منیژه عبداللهی،

دکتر قاسمیان نیز ضمن قرائت چند شعر، این چهار کتاب را حاصل سال‌ها دلدادگی به زبان و ادبیات فارسی و دغدغه‌های درونی خود دانست و گفت: علاقه زیادی با انتشار آثارم نداشتم اما با همت و پیگیری خانم میراستوار این ۴ مجموعه شعر منتشر شد.

رونمایی و جشن امضای ۴ دفتر شعر دکتر خسرو قاسمیان پایان بخش این مراسم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.