طرح ایجاد پایانه صادراتی در فارس عملیاتی شود

خبرپارسی – عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس با اشاره به نیاز استان در خصوص ایجاد پایانه صادراتی در استان فارس گفت: برای راه اندازی این پایانه ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی حامی منافع صادرات، واردات و بازرگان و تولید کننده هستیم و در این زمینه از هر نوع همکای و سرمایه گذاری بخش خصوصی حمایت می کنیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق که با حضور نمایندگان بخش دولتی و خصوصی برگزار شد، بیان کرد: استان فارس مزیت ها و پتانسیل های بسیاری در حوزه های مختلف از جمله معدن، اقلیمی، کشاورزی، نفت و انرژی، نزدیکی به دریا و گردشگری دارد به طوری که این استان به لحاظ برخورداری از منابع و وسعت بزرگتر و بیشتر از برخی کشورهای توسعه یافته است.

وی با بیان اینکه جای تاسف است تاکنون نگاه به استان فارس در خور و شایسته این استان نبوده است افزود: در بحث صادرات و تجارت نیز این استان علیرغم سابقه ای که دارد وضعیت مناسبی ندارد و زیرساخت های صادراتی فارس بسیار ضعیف است.

فروغان اظهارداشت: در بحث صنعت و تجارت امکاناتی که هم اینک برای تولید کننده ، صادر کننده، وارد کننده و صنعتگر در استان فارس فراهم است بسیار اندک است و هیچ مسئولی به فکر رفع مشکلات زیر ساختی حوزه اقتصاد و بازرگانی استان نبوده است.

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: این در حالی است که ما در استان فارس هنوز از نداشتن یک پایانه صادراتی، کارگو هوایی، خط حمل و نقل ریلی به بنادر، سردخانه ها و سیستم بسته بندی استاندارد رنج می بریم و صادرات ما تحت تاثیر کمبود این زیرساخت ها با مشکلات فراوان مواجه است.

وی ادامه داد: از دهه ۸۰ بحث ایجاد پایانه صادراتی در استان مطرح و کارهایی در این زمینه انجام شد اما پروژه رها شد و تاکنون به نتیجه نرسیده و نیاز استان تامین نشد.

فروغان با اشاره به ارتباط خوب تجار و بازرگانان فارس با کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی عنوان داشت: امروز بیش از هر زمان دیگری فارس نیازمند کارگو هوایی و پایانه صادراتی است و برای راه اندازی چنین پروژه هایی در استان علاوه بر حمایت بخش دولتی؛ کار باید به دست بخش خصوصی و کار بلد قرار داده تا بستر قوی برای صادرات و اقتصاد استان ایجاد شود.

فروغان افزود: پیشنهاد مشخص ما این است که اتاق بازرگانی فارس با همکاری انجمن ها، تشکل ها و یا سرمایه گذاران بخش خصوصی اقدام به اخذ مجوز برای ایجاد پایانه صادراتی استان کند تا بتوان با پرهیز از اختلاف و نگاه سلیقه ای این پروژه هر چه زودتر راه اندازی و منافع آن به تمام فعالان اقتصادی برسد.

وی بیان کرد: فارس یک استان تجاری شناخته می شود و اگر نگاه مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس در حد استان فارس بود این استان با پتانسیل هایی که دارد می توانست یکی از استان های درآمد زا و ثروت آفرین باشد.

در ادامه این جلسه هادی حنایی عضو هیات نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: پروژه ایجاد پایانه صادراتی استان فارس در شهر شیراز از دهه ۸۰ مطرح و در این زمینه جانمایی، زمین و نقشه آن نیز بر اساس نیازهای بخش صادرات استان مشخص شد و قرار بود این پروژه در قالب یک مجموعه بزرگ صادراتی و بسته بندی تکمیل شود که شاهد کارشکنی هایی بودیم.

وی اظهارداشت: هم اکنون نیز نیاز استان وجود پایانه صادراتی به صورت یک مجموعه کامل ارائه دهنده خدمات در حوزه صادرات و تجارت است که حمایت بخش دولتی برای راه اندازی و عملیاتی شدن این طرح حائز اهمیت است.

حنایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشار به مشکلات بازگشت ارز و عدم پذیرش ارزهای ریالی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی ادامه داد: بر اساس قانون بخش خدمات فنی مهندسی و کشاورزی از شمول مالیات معاف است و در بحث بازگشت ارز هم معافیت دارد و وضعیت الان صادرکنندگان در این زمینه غیر قانونی است و باید این موضوع را از طریق دیوان عدالت اداری دنبال کنیم.

وی اضافه کرد: بحث برگشت ارز دچار دلال بازی شده است و گوش شنوا و تصمیمی برای رفع سردرگمی صادرکنندگان اتخاذ نمی شود.

در ادامه این جلسه محمد دانش نیا رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز به بیان سخنان خود پرداخت.

دانش نیا افزود: در خصوص موضوع پایانه صادراتی استان  جلساتی برگزار شده است و مقرر شده تا پایان فصل بهار امسال مشکلات عملیاتی شدن این طرح در محدوده شهر شیراز حل شود و در صورت نیاز موضوع در کارگروه توسعه صادرات استان مطرح شود.

وی با تاکید بر عملیاتی و راه اندازی هر چه سریع تر پایانه صادراتی استان فارس بیان کرد: از حضور و مشارکت فعالان اقتصادی در اجرای این پروژه در استان حمایت می کنیم.

در این جلسه پیرامون وضعیت سردخانه های صادراتی استان با حضور ایوبی فر رئیس انجمن صنفی کارفرمایی سردخانه داران استان بحث شد.

همچنین در خصوص مشکلات مالیاتی و بازگشت ارز کارخانه مواد لبنی دایتی نیز مطرح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.