شرایط بیمه تامین اجتماعی برای بانوان خانه دار

خبرپارسی – سازمان تامین اجتماعی بانوان خانه دار را بر اساس مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تامین اجتماعی فارس عبدالکریم نباتی گفت: به منظور گسترش و توسعه بیمه به آحاد افراد جامعه، زنان خانه دار را بر اساس مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می دهیم تا این گروه از جامعه، بتوانند با انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه مقرر از تعهدات قانونی مربوطه بهره‌مند شوند.

مدیر کل تامین اجتماعی فارس با اشاره به اینکه تاکنون ۱۲۹هزار نفر از بانوان استان به عنوان بیمه شده اصلی تحت پوشش این سازمان قرار گرفته اند گفت : این طرح فرصتی استثنایی است که بانوان خانه دار  ومادران فاقد بیمه ،  خود را در برابر مخاطرات ناشی از رخداد حوادث و همچنین جبران درآمد در زمان کهولت سن بیمه کرده و از مزایای این قانون بهره مند شوند .

وی درادامه با برشمردن شرایط سنی  بانوان خانه دار تاکید کرد: زنان خانه داری که کمتر از ۵۰ سال تمام سن دارند، می توانند نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام نمایند و چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از ۵۰ سال باشد ، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی خواهد بود . مثلا اگر فردی در زمان تقاضا دارای ۵۲ سال و ۳ ماه  سن باشد، با دارابودن ۲ سال و سه ماه سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان ، می تواند در ردیف بیمه شدگان زنان خانه دار قرار گیرد.  همچنین زنان خانه داری که حداقل دارای ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می باشند، بدون لحاظ شرط سنی می توانند نسبت به ارائه  تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام کنند .

مدیر کل تامین اجتماعی فارس با بیان اینکه نرخ حق بیمه و حمایت‌های بیمه‌ای در این نوع بیمه، همانند ضوابط بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد خواهد بود، گفت: نوع قرارداد و چگونگی انعقاد قرارداد بانوان با تامین اجتماعی به سه صورت  می تواند باشد . بر این اساس نرخ حق بیمه ١۴ درصد (١٢ درصد سهم بیمه شده + ٢ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ حق بیمه ١۶ درصد (١۴درصد سهم بیمه شده+ ٢درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و نرخ حق بیمه ٢٠ درصد (١٨درصد سهم بیمه شده+ ٢درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی است.

نباتی در ادامه با اشاره به دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه بانوان در این طرح گفت: چنانچه سابقه پرداخت حق بیمه قبلی متقاضی کمتر از ۵ سال تمام  باشد، می­تواند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای  عالی کار و حداکثردستمزد مصوب زمان عقد قرارداد انتخاب نماید و در صورتی که متقاضی دارای  ۵ سال وبیشتر  سابقه پرداخت حق بیمه نزد  سازمان تأمین اجتماعی باشد، می تواند درآمد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر میانگین دستمزد آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت تقاضا انتخاب کنند.

وی با اشاره به برخورداری بانوان از خدمات درمانی این طرح اظهار داشت : زنان خانه دار می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان برای خود و افراد تحت تکفل و با دریافت دفترچه درمانی از کلیه امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند.

نباتی درباره نحوه پرداخت حق بیمه مشمولان این طرح  نیزگفت: بیمه بانوان واجد شرایط از تاریخ ثبت تقاضا در هریک از شعب سازمان شروع می شود و برای سهولت وافزایش رضایتمندی مخاطبان، سرویس غیرحضوری ( اینترنتی) صدور برگ پرداخت حق بیمه زنان خانه دار راه اندازی شده و بیمه شدگان می توانند پس از ثبت نام ، اخذ نام کاربری و رمز عبور با مراجعه به آدرس اینترنتی www.samt.tamin.ir نسبت به صدور و پرداخت حق بیمه خود از طریق این سامانه اقدام کنند.

مدیر کل تامین اجتماعی فارس تصریح کرد: درصورتی که پرداخت حق بیمه از طرف بیمه شده متوقف شود و بین تاریخ قطع پرداخت حق بیمه و پرداخت مجدد بیش از سه ماه فاصله ایجاد نشده باشد، بیمه شده می تواند حق بیمه معوقه را به سازمان پرداخت کند در غیر این صورت ارتباط بیمه شده با سازمان قطع و ادامه بیمه وی موکول به تسلیم درخواست مجدد و موافقت سازمان است.

به گفته نباتی ، بانوان خانه دار می توانند با در دست داشتن اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی و سه قطعه عکس ۴*۳ خود با مراجعه به شعب تامین اجتماعی از مزایای این نوع بیمه برخوردار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.