رزمایش‌ها، شبیه‌سازی رفتار واقعی در میدان عمل هستند

محمودرضا رضایی کوچی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس چهارشنبه ۲۶ بهمن در جمع خبرنگاران پیرامون رزمایش ملی تخصصی جهادگران عمران و معماری بیان کرد: رزمایش یا مانور، شبیه‌سازی رفتار واقعی در میدان عمل برای شناسایی و تشخیص نقاط ضعف و قوت در محیط واقعی است.

او با بیان اینکه در این رزمایش، برنامه‌های متنوعی پیش‌بینی شده است، عنوان کرد: مباحث تبلیغی، امدادی، بازدید و شناسایی و احصاء مشکلات حوزه مهندسی از جمله این برنامه‌هاست.

معاون استانداری فارس با یادآوری اینکه کشور ما در حوزه حادثه‌خیز جهان از جمله سیل، زلزله و ریزگردها قرار گرفته، افزود: فارس در بحث سیل و به ویژه زلزله، جزو  استان‌های حادثه‌خیز محسوب می‌شود و باید برای کنترل و پیشگیری از خسارات زیاد، علاوه بر کارکردهای دولتی، ظرفیت‌های مردمی را هم بسیج کرد.به همین دلیل تشکیلات مردمی مثل گروه‌های جهادی که دارای جایگاه رسمی و سازمانی نیستند، برای کمک به دولت شکل گرفته‌اند.

رضایی کوچی با بیان اینکه این سازمان‌های مردم‌نهاد نقش مطالبه‌گری دارند، از مشارکت عملیاتی آن‌ها در شرایط خاص یاد و خاطرنشان کرد: از آنجا که بیش از ۷۵ درصد جمعیت فارس در شهرها زندگی می‌کنند، ضرورت دارد که ساختمان‌های مسکونی قدیمی مقاوم سازی شوند تا شاهد خسارات جانی و مالی در زلزله‌های با ریشتر کم نباشیم.

او به موضوع نهضت ملی مسکن، اقدام‌ملی و یا مسکن مهر که در شمار اقدامات دولت برای ساخت بناهای مقاوم است هم اشاره کرد.

معاون استاندار فارس همچنین اعلام کرد که به صورت نمادین هم برنامه‌هایی برای فرمانداران برای شرکت در جلسات هفته مهندس و رزمایش ملی تخصصی جهادگران عمران و معماری پیش‌بینی شده است.

رضایی گفت: در شهر شیراز بیش از ۳۰۰ هکتار بافت تاریخی داریم و در کنار آن بافت حاشیه‌ای هم داریم که مقاوم‌سازی و مرمت آنها سخت‌تر از ساخت و ساز جدید است.

او ادامه داد: همچنین شهرهای میانی همانند جهرم، فسا، کازرون و مرودشت بافت‌هایی دارند که سرعت بهسازی و نوسازی آنها به دلیل مشکلات موجود، زیاد است.

رضایی‌کوچی با بیان اینکه رفتار طبیعت، قهرآمیزتر از چیزی است که ما پیش‌بینی می‌کنیم، عنوان کرد: در کشور حدود یک پنجم جمعیت در بافت‌هایی زندگی می‌کنند که ما آن را مقاوم نمی‌دانیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.