حسن روحانی: به فرض اینکه کسی شعار تند بدهد، قتل که نکرده، برای یک شعار که کسی را زندانی نمی‌کنند

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینکه برخی فکر می‌کنند با دنیا تقابل کنیم یا تسلیم شویم اشتباه است. نه تسلیم می‌شویم و نه در مسیر تقابل قرار می‌گیریم ما مسیر تعامل سازنده داریم.
به گزارش انتخاب به نقل از ایلنا، حسن روحانی در دیدار عمومی خود با جوانان و مردم در ورزشگاه ۱۳ آبان اظهار داشت: امام آمد تا برای مردم کشور عزت و سربلندی ر به ارمغان بیاورد ایا امروز شاهد‌‌ همان عزت و سربلندی و آزادگی هستیم؟ آیا عزتی که انقلاب برای آن رخ داد امروز شاهدش هستیم؟ اگر دولتی در این کشور دارو را با قیمت بسیار گران در اختیار مردم گذاشت و در کنارش آن همه ماشین گران قیمت وارد شود آیا به معنای عزت و سربلندی کشور است. شعار عزت دادن باید با عمل سازگار باشد. آیا شعار سیاسی و اقتصادی واقعا همراه شد؟

وی در ادامه با بیان اینکه در سال ۸۴، ۲۰ میلیون ۸۶۰ شاغل داشته باشیم و در سال ۹۱، ۲۰ میلیون ۶۰ هزار نفر شاغل داشتیم ادامه داد: این وضعیت در حالی است که قرار بود بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار موقعیت شغلی در سال ایجاد کنیم. هزار فارغ التحصیل بیکار وجود دارد و آیا این به معنای عزت است؟ استان خوزستان جزو استان‌هایی است که تعداد بیکاران آن بسیار بالاست.

روحانی در ادامه تاکید کرد: در خوزستان، ایلام و گیلان نرخ رشد بیکاری بسیار بالاست. ما شاهد عزتی نیستیم که مورد توقع مردم بود. نخبگان به جای مفید بودن برای کشور خود تلاش می‌کنند راهی برای خروج از کشور پیدا کنند. اما باید دانست افتخار برای کشوری است که جوانان کشور در میان هم محلی‌ها، دوستان، همکارانش با شغل مناسب دارای عزت و سربلندی باشد.

روحانی با اشاره به برنامه‌هایی که امروز قرار بود در دانشگاه اهواز داشته باشد اما به دلایل مختلف لغو شد تصریح کرد: بنا بود سخنان خود را در امروز در دانشگاه چمران با دانشجویان در میان بگذارم که در آخرین لحظات موافقت نشد. نمی‌دانم در دانشگاه کنار هم نشستن و صحبت کردن به ضرر چه کسانی است. قرار بود در مسجد ارشاد صحبت کنم. اما مثل اینکه رد صلاحیت ادامه دارد اینجا هم تا ساعت یک بعد از ظهر یک ساعت موافقت می‌شد و یک ساعت اجرای برنامه رد صلاحیت می‌شد. اگر ما به دنبال حماسه سیاسی هستیم باید فضا را باز کنیم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن اشاره به اینکه این همه فشار، مشکلات، تبعیض ان شا الله که عدالت است خاطرنشان ساخت: بعضی کاندیدا‌ها به شهرستان‌ها می‌روند و همه چیز برایشان مهیاست و بعضی دیگر در ستاد‌هایشان باید آن همه تلاش کنند تا فضایی برای برگزاری اجتماع انتخاب کنند. اگر فضا باز شود به ضرر کسی نخواهد بود. دانشجو به اندازه همه آنهایی که احساس نگرانی می‌کنند دلشان برای مملکت می‌سوزد و بیکاری به خاطر این است که فضای کشور فضای بهبود کسب و کار نیست.

روحانی با بیان اینکه اگر فضا باز شود سرمایه خارجی هم جمع می‌شود تاکید کرد: اینکه بگوییم توریست وارد کشور بشود فضای فرهنگی کشور فاسد خواهد شد مثل این است که به خودمان شک کنیم.

وی ادامه داد: زمینه برای رفع بیکاری فراهم است اما مشکل این است که برنامه ریزی درست وجود ندارد.

روحانی با تاکید بر اینکه قطع رابطه با کشورهای خارجی امکان پذیر نیست خاطرنشان ساخت: قطع رابطه نه امکان پذیر است نه شدنی است که انزوا حاصل شود و نمی‌توان کشور را از جهان جدا کرد. اینکه برخی فکر می‌کنند با دنیا تقابل کنیم یا تسلیم شویم اشتباه است. نه تسلیم می‌شویم و نه در مسیر تقابل قرار می‌گیریم ما مسیر تعامل سازنده داریم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جموری با تاکید بر اینکه کلید حل مشکلات تدبیراست تصریح کرد: مگر ما نتوانستیم با دنیا رابطه خوب داشته باشیم؟ در دولت اصلاحات رابطه‌ای با دنیا داشتیم که به ما پیشنهاد کردند هر مقدار می‌خواهیم وام با بهره کم بگیریم. بانک مرکزی در‌‌ همان برهه از زمان اعلام کرد ما به وام نیاز نداریم چطور هاشمی با نفت ۱۴ دلار کشور را بعد از جنگ اداره کرد. دولت خاتمی با نفت ۱۵ دلار کشور را اداره کرد. روزی که خاتمی دولت را تحویل داد تورم ۴/۱۰ درصد بود و امروز تورم نقطه به نقطه بالای ۴۰ درصد است. در حالی که در این دوره ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم.

روحانی مطرح کرد: اینجا مرکز طلای کشور است ریزگرد‌ها امروز مردم را مستاصل کرده است. خوزستان که روزی مهاجرپذیر بود مهاجرفرست شده است ما می‌توانیم با همیاری و همکاری کشورهای همسایه مشکل ریزگرد را حل کنیم.
وی خطاب به مسئولان امنیتی، گفت: جوانان ما بیدار و هوشیارند و خیلی چیزها با یک تذکر حل می‌شود و زندان و برخورد تند راه‌حل نیست.
این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: به فرض اینکه کسی شعار تند بدهد، قتل که نکرده است، بلکه یک شعار داده است و برای یک شعار کسی را زندانی نمی‌کنند بلکه به او تذکر می‌دهند پس بهتر است برای هر چیز جزئی برای جوانان پرونده درست نکنند و اگر می‌خواهیم در کشور وحدت و اتحاد باشد باید این پرونده‌سازی‌ها را کنار گذاشت.

روحانی در ادامه تاکید کرد: اگر می‌خواهید وحدت داشته باشید پرونده سازی‌ها را کنار بگذارید. ما نیاز داریم رابطه‌های بین المللی را ترمیم کنیم. تحریم برای همه مردم فشار است و شعار تند مشکلی را حل نمی‌کند. تحریمی که بر مردم تحمیل شده ظالمانه است و باید برداشته شود اما در عین حال این کار ساده و آسان نیست. کاری که در هشت سال انجام شده در هشت روز انجام نمی‌شود.

روحانی در پایان با سر دادن شعار‌های زنده باد اسلام زنده باد ایران زنده باد خوزستان مراسم را پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.