بزرگداشت روز جهانی پارکینسون برای چهارمین سال متوالی در شیراز

 

 

۲۲ فروردین معادل ۱۱ اوریل به مناسبت تولد جیمز پارکینسون متخصص مغز و اعصاب روز آگاهی از پارکینسون نامیده شده است. ماه اوریل را نیز ماه آگاهی از پارکینسون می‌نامند.

بزرگداشت روز جهانی پارکینسون در ایران برای نخستین بار توسط مرکز مدولاسیون عصبی در سال ۱۳۹۸ در بیمارستان کوثر با حضور پزشکان متخصص، مسئولین درمانی و بیماران محترم بهمراه خانواده ایشان برگزار شد اما بدلیل پاندمی کرونا در سالهای اخیر بصورت مجازی برگزار و امسال نیز در نشستی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

دکتر راضیه رضایی، متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات حرکتی از هلند در این رابطه گفت: بیماری پارکینسون در اثر تخریب سلول‌های ماده سیاه مغز و کاهش  دوپامین به وجود می‌آید. علایم بیماری زمانی آغاز می‌شود که بیش از ۸۰ درصد از سلول‌ها از بین برود. این اختلال معمولاً باعث خشکی وکند شدن و لرزش و اختلال در راه رفتن می‌شود که نهایتا منجر به کاهش توانایی حرکتی فرد می‌گردد.

او ادامه داد: بروز این بیماری در افراد بالای شصت سال بیشتر است.. درمان این بیماری عمدتا شامل داروهایی است که اثرات  مشابه دوپامین دارند. در مراحل پیشرفته مقاوم به دارو عمل جراحی تحریک عمقی مغز به بیمار پیشنهاد می‌شود.

دکتر علی رزم کن، رئیس مرکز مدولاسیون عصبی و درد نیز: سالانه بیش از ۲۰۰۰ نفر از سراسر کشور و کشورهای اطراف در راستای درمان دارویی یا عمل جراحی تحریک عمقی مغز به مرکز مدولاسیون عصبی مراجعه می کنند این عمل جراحی تحریک عمقی مغز برای نخستین بار در جنوب کشور و به عنوان تنها مرکز بجز پایتخت در سال ۱۳۹۳ راه اندازی شد و از ۱۳۹۴ در بیمارستان کوثر توسط تیم جراحی مرکز مدولاسیون عصبی و درد  با پیشرفته ترین امکانات انجام می‌پذیرد. تاکنون بیش از ۲۰۰ عمل جراحی موفق با همکاری متخصصین مرکز انجام شده است که بعد از پایان جراحی و روشن شدن باتری کیفیت زندگی بیمار بیش از ۸۰ درصد بهبود می یابد.

او خاطرنشان کرد: همچنین مصرف دارو بشدت کاهش یافته و بیمار قادر به انجام کارهای خود به صورت مستقل می‌باشد.

به گفته رزم‌کن، خوشبختانه تاکنون با حمایت دولت، واردات دستگاه با ارز دولتی صورت پذیرفته و امیدواریم از این به بعد نیز این بیماران برای خرید دستگاه و عمل جراحی مورد حمایتهای دولتی قرار گیرند. همچنین به دلیل هزینه بالای این درمان، نیازمند حمایت سازمانهای خیریه هستیم.

دکتر علیرضا مهدی زاده، عضو هیات علمی و قائم مقام مرکز مدولاسیون عصبی نیز خاطرنشان کرد: در راستای ارتقای دانش بالینی و بومی‌سازی تکنولوژی‌های پیشرفته جراحی پارکینسون، نخستین مرکز تحقیقات خصوصی علوم اعصاب کشور با محوریت مدولاسیون عصبیو کنترل درد در شیراز از سال ۹۷راه‌اندازی شده است.

او افزود: از سال ٩٣ مطالعات این مرکز آغاز و در سال ٩۵ پیشنهاداتی به دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص استفاده از نتایج مطالعات در این زمینه ارائه شد، اما از آنجا که توان اجرایی و مالی ساختارهای دولتی برای یک تحول سریع، کافی و مناسب نیست.

مهدی‌زاده ادامه داد: درخواست راه‌اندازی مرکز تحقیقات خصوصی داده شد که منابع مالی این تحقیقات را اعضا و مدیران گروه تحقیقاتی تامین می‌کنند.

او با بیان اینکه دانشگاه هم کمک کرد و مجوز را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ کردیم، گفت: سال ٩٨ با پیگیری دانشگاه و حمایت معاونت تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت، نخستین مرکز تحقیقات مدولاسیون عصبی ودرد به شکل خصوصی راه‌اندازی شد.

به گفته مهدی‌زاده، همچنین برای اولین بار برخی از اختلالات روانی مانند اختلال وسواس جبری را مورد توجه و بررسی قرار داده‌ایم و در این خصوص هم نتایج بسیار خوبی کسب شده است.

او با بیان اینکه در این کلینیک از داروها و ابزارهای مختلف استفاده می‌شود، عنوان کرد: بیش از ۵ هزار بیمار در کلینیک و بیش از ۲۰۰ بیمار جراحی شده مدولاسیون عصبی داریم که بانک اطلاعاتی درمانی آنها ثبت شده است.

مهدی‌زاده گفت: پس از درمان هم به شکل پیوسته با بیمار در ارتباط هستیم تا کیفیت فرآیندهای درمانی را به شکل دائمی سنجش کنیم و آن را ارتقا دهیم.

او همچنین عنوان کرد: تلاش ما معطوف به تبدیل شدن این مرکز به قطب مدولاسیون عصبی و درد در آسیای غربی است که امید است در آینده‌ای نزدیک محقق شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.