باید به فکر فعالیت بنگاه های اقتصادی استان در دوران پساکرونا باشیم

خبرپارسی – رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: در موضوع شیوع بیماری کرونا بخش اقتصاد، کسب و کارها و فضای کسب و کار استان فارس نیز به تبع سایر کشور و جهان آسیب های اساسی دیده است که ما در این دوران باید به فکر پساکرونا باشیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در سی و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس بیان کرد: بیماری کرونا بخش اقتصاد کل جهان را گرفتار کرده است و افراد و کسب و کار زیادی از این بیماری آسیب دیده اند که فعالیت های حمایتی از بنگاه ها و کسب و کارها برای ادامه فعالیت آنها باید در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: دولت در شرایط سختی قرار دارد و به تنهایی قادر به حمایت بخش های مختلف آسیب دیده از بیماری کرونا نیست لذا همه افراد و بخش ها در این زمینه مسئولیت دارند .

توجه به کسب و کارهای حوزه گردشگری فارس  

سهراب شرفی نیز در سی و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس بیان کرد: به دنبال شیوع بیماری کرونا حوزه گردشگری و کسب و کارهای وابسته آن با مشکلاتی روبرو شده است که برخی از این مشکلات نیازمند اقدامات با فوریت زمانی و کوتاه مدت و برخی نیز نیازمند راهکارهای میان مدت هستند.

وی افزود: در بحث آسیب کسب و کارهای ناشی از شیوع بیماری کرونا فعالیت مراکز گردشگری و صنایع دستی استان را بررسی کردیم که توحه به زیرساخت ها از اقدامات مهم ماست که در این صورت می توانیم مشکلات گردشگری استان برای پذیرایی از گردسگران در بعد از بیماری کرونا عملکرد خوبی داشته باشیم.

شرفی از معضلات صنعت گردشگری در حوزه استان را عدم نصب ایستگاه اتوبوس¬های گردشگری در مقابل هتل¬ها جهت امکان تسهیل در ایاب و ذهاب گردشگران، عدم وجود پلیس توریست جهت راهنمایی و رفع مسائل و مشکلات توریست¬ها، یکپارچه نبودن ساعات کار اماکن تاریخی و باغ¬های گردشگری شهر شیراز، ، عدم اختصاص قاضی ویژه مسائل گردشگری و بخش گردشگری در قوه قضاییه جهت حل موضوعات مرتبط با گردشگران خارجی و عدم ساماندهی گیت¬های ورودی حرم مطهر شاهچراغ و همچنین پاکسازی محوطه بیرون از کانکس¬های فروش عنوان کرد.

رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس همچنین از دیگر مشکلات شناسایی شده حوزه گردشگری از شیوع بیماری کرونا را عدم ساماندهی محله سنگ سیاه از جهت ترافیک شهری – معتادان متجاهر- طرح فاضلاب شهری و سیستم برق رسانی و ستون¬های برق، عدم پرداخت تسهیلات کم بهره به مهمانپذیران جهت احیا و بازسازی و تبدیل مهمانپذیران به هتل¬های دو ستاره، پیاده سازی اِلِمان¬های شهری در مکان¬های تاریخی  از جمله دروازه¬های ورودی شهر، دریافت عوارض توسط شهرداری از مجموعه خدمات ارائه شده توسط هتل¬ها در قالب هتلداری و مشکل اعمال تغییر کاربری اماکن گردشگری از تجاری به گردشگری در دستورالعمل ابلاغی سازمان میراث فرهنگی و عدم وجود شرکت¬های تسهیلگر شناسنامه دار و ورود فردی در حیطه واسطه¬گری گردشگری سلامت برشمرد.

وی اظهارداشت: صنعت گردشگری در سطح کشور با مشکلات دیگری نیز روبرو است که عمده آن آسیب جدی به بخش نیروی متخصص و فعال در صنعت گردشگری و توریست در زمان شیوع ویروس کرونا و ریزش شدید بخش متخصص این صنعت و عدم لحاظ بیمه بیکاری و تأمین اجتماعی جهت نیروهای فعال در حوزه گردشگری است که با توجه به اشتغال نیروی کار فراوان در بخث خدمات مرتبط با حوزه گردشگری در استان فارس در این حوزه نیز آسیب هایی در استان ایجاد شده است.

شرفی اضافه کرد: عودت درآمد اختصاصی اماکن تحت پوشش استان¬ها به ادارات میراث فرهنگی استان¬ها، استفاده از ظرفیت و پتانسیل وزارت امور خارجه در تسهیل امور گردشگری و جذب توریست، ایجاد شرکت¬های تسهیلگر شناسنامه دار و درخواست در جهت عدم ورود فردی در حیطه واسطه¬گری گردشگری سلامت، هماهنگی با نیروی انتظامی و سازمان نظام وظیفه در جهت استفاده از نیروهای متخصص صنعت گردشگری به صورت امریه به عنوان پلیس گردشگری و اختصاص قاضی ویژه مسائل گردشگری و بخش گردشگری در قوه قضاییه جهت حل موضوعات مرتبط با گردشگران خارجی از انتظار بخش خصوصی حوزه گردشگری فارس برای رفع مشکلات این بخش است.

وی ادامه داد: با هدف ایجاد یکپارچه سازی اقدامات و فعالیت ها در حوزه گردشگری استان و جلوگیری از تصمیم های جزیره ای؛ تشکیل شورای گردشگری استان فارس ضروری است و برای تحقق این مهم نیازمند به حمایت همه جانبه در استان داریم.

شرفی عنوان داشت: همچنین ایجاد اتحادیه صنف صنایع دستی در استان از انتظارات بخش خصوصی فعال در این زمینه در فارس است که این اقدام می تواند راهگشای فعالیت ها و کاهش مشکلات در حوزه صنایع دستی و گردشگری فارس شود.

وی تصریح کرد: در وضعیت فعلی که به واسطه شیوع بیماری کرونا اقتصاد جهان در شرایط نامناسبی قرار گرفته توجه به صنعت گردشگری می تواند اقتصاد استان و معیشت مردم را بهبود بخشد و جایگزین درآمد نفتی برای کشور شود.

در این جلسه سیادتان رئیس جامعه هتلداران استان، فخری رئیس انجمن صنفی آژانس های مسافرتی استان، فرهادی رئیس اتحادیه مهمانپذیران استان، طباطبایی رئیس خانه فرهنگ جاودان، همتی رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی استان، واهبی مدیر دپارتمان گردشگری سلامت آژانس سفرهای اردیبهشت شیراز، پرهامی مدیر اقامتگاه بومگردی پرهامی و حمیدی فعال در حوزه صنایع دستی استان به عنوان نمایندگان بخش های مختلف حوزه گردشگری فارس به بیان مسایل حوزه های تخصصی خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.