باشتی: رشد تعداد ورزشکاران تحت پوشش پزشکی ورزشی بی نظیر است

خبرپارسی – رئیس هیات پزشکی ورزشی فارس به رشد ١۵ درصدی کمیته خدمات درمانی و ارائه سرویس‌های پزشکی ورزشی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تعداد ورزشکاران تحت پوشش  به ٢٠٧ هزار نفر رسید که در تاریخ هیات‌های پزشکی فارس بی‌نظیر بوده است .

دکتر کاوه باشتی شنبه ٢۵ اسفند در یک کنفرانس خبری گفت: که کمیته بازگشت ورزشکاران به تمرین برای اولین بار در ایران توسط این هیات تشکیل شد و سال جدید به شکل گسترده‌تری فعالیت‌های خود را در مسیری تخصصی دنبال خواهد کرد.

اوهدف از طراحی کمیته بازگشت به تمرین را کمک به ورزشکاران آسیب‌دیده‌ای که دوران درمان و نقاهت را پشت سرگذاشته‌اند، با هدف ورود به تمرینات ورزشی اعلام و اضافه کرد: در این کمیته مباحث تغذیه، روانشناسی و آنالیز بدنی ورزشکاران در دستور کار قرار دارد.

باشتی تاکید کرد: یک ورزشکار آسیب دیده برای بازگشت به تمرین و میدان مسابقه، تنها به ترمیم نقطه آسیب دیده و درمان آسیب دیدگی و فیزیوتراپی ندارد بلکه باید از جنبه‌های مختلف بدنی، روانی و تغذیه‌ای آماده باشد.

وی همچنین به برگزاری دوره آموزشی برای فیزیوتراپ‌های استان و آموزش‌های بازتوانی به آنها اشاره و خاطرنشان کرد که کلاس‌های آموزشی موجب می‌شود بیماران پروتکل‌های درمانی مشترک را دریافت کنند.

رئیس هیات پزشکی ورزشی فارس با بیان اینکه امسال ورزشکاران زیادی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای درمان آسیب دیدگی ورزشی به شیراز سفر و خدماتی را دریافت کرده‌اند؛ افزود: هر ماه شاهد مراجعه تعدادی از ورزشکاران ملی ایران و سایر کشورها خصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس، یا ورزشکاران ایرانی که در باشگاه‌های خارجی بازی می‌کنند، به شیراز هستیم که متقاضی دریافت خدمات درمانی هستند.

باشتی همچنین از استاندار و نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا افزایش ظرفیت توریسم درمانی و راه‌اندازی پروازهای مستقیم از کشورها عربی به شیراز را در دستور کار قرار دهند و در این باره گفت: صنعت توریست از صنایع مهم اقتصادی به شمار می‌رود و انتظار نداریم که آن را از فارس بگیرند، چرا که این استان از قطب‌های قابل توجه در زمینه پزشکی و پزشکی ورزشی بوده و خواهد بود .

به گفته وی، بیش از ٧٠ درصد ورزشکارانی که امسال به هیات پزشکی فارس مراجعه کرده‌اند از ناحیه زانو دچار آسیب شده بودند.

رئیس هیات پزشکی ورزشی فارس به رشد ١۵ درصدی کمیته خدمات درمانی و ارائه سرویس‌های پزشکی ورزشی به ٢٠٧ هزار نفر در تاریخ هیات‌های پزشکی فارس اشاره و آن را بی‌نظیر خواند و گفت: نیاز به سازمان یافتگی ورزشکاران در هیات‌های پزشکی ورزشی داریم .

باشتی اضافه کرد: این در حالی است که رشد خدمات کمیته درمانی هیات‌های پزشکی ورزشی کشور تا ١٠ درصد اعلام شده است .

وی پرداخت ١١ میلیارد ریال به ورزشکاران فارس، تهیه نرم‌افزار خدمات درمانی و کاهش رسیدگی به پرونده‌ها به مدت یک روز را از اقدمات شاخص این هیات در سال ٩٧ ذکر و خاطرنشان کرد: این نرم‌افزار به سایر استان‌ها هم ارائه شده است .

رئیس هیات پزشکی ورزشی فارس همچنین اعلام کرد که در سال ٩٨ تمام عضوگیری‌ها در هیات پزشکی ورزشی فارس به روز و آنلاین می‌شود .

باشتی با بیان اینکه بالغ بر ٢٧ هزار ساعت پوشش مسابقات ورزشی از ابتدای امسال داشتیم که با رشد ١۵ درصدی مواجه بوده است، گفت: با توجه به مسائل حقوقی که ممکن است در پوشش پزشکی ایجاد شود، لذا تنها از طریق مکاتبه با هیات و نه شفاهی پوشش ها انجام می‌شود .

وی ادامه داد: در کمیته تغذیه نیز امسال خرید به روز ترین تجهیزات برای ورزشکاران در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر این کمیته به روش کاملا علمی در حال ارائه خدمات است .

رئیس هیات پزشکی ورزشی فارس با تاکید بر اینکه هیات پزشکی ورزشی تنها متولی رسمی برگزاری دوره‌های آموزشی پزشکی و پزشکی ورزشی است، گفت: این دوره‌ها شامل ماساژ ورزشی، امدادگری، کمک‌های اولیه و …است .

باشتی با بیان اینکه قوانینی در دست تدوین برای تمدید پروانه ها و کارت های مربیگری است، هدف از این مهم را افزایش دانش و جلوگیری از آسیب‌ها عنوان کرد .

وی بیان کرد: پتانسیل پزشکی خوبی در استان فارس وجود دارد که می‌توانند سرویس‌های خوبی را ارائه کنند .

رئیس هیات پزشکی ورزشی فارس همچنین اظهار کرد که امسال همه محیط های ورزشی از نظر مکمل‌های ورزشی مورد بازدید قرار گرفتند .

باشتی یادآور شد: زمانی می‌توان انتظار موفقیت و سلامتی بیشتر برای مردم در این عرصه را داشت که آگاهی‌های لازم در این باره گسترش یابد .

وی همچنین خرید و استقرار آمبولانس در محل برگزاری مسابقات را برعهده برگزار کننده دانست و تاکید کرد که هیات پزشکی ورزشی، عهده‌دار ارائه خدمات پزشکی به ورزشکاران است.

باشتی در عین‌حال گفت: هیات پزشکی ورزشی فارس برای اولین بار در المپیاد ورزشی دانشگاه‌های سراسر کشور، با توجه به اینکه عهده‌دار تمام خدمات بود، تامین آمبولانس را از طریق بخش خصوصی دنبال کرد.

رئیس هیات پزشکی ورزشی فارس خاطرنشان کرد که در این المپیاد بالغ بر یکهزار و ١٠٠ ساعت پوشش پزشکی توسط این هیات ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.