امضای تفاهمنامه بین شهرداری‌های شیراز و درسدن آلمان

خبرپارسی – یادداشت تفاهم همکاری بین شهرداری‌های شیراز و درسدن آلمان به امضاء شهرداران این دو شهر رسید و مبادله شد.

چهارشنبه ۲۹ فروردین و در آخرین روز سفر شهردار شهر درسدن آلمان و رییس و برخی اعضای هیئت علمی دانشگاه درسدن به شیراز، یادداشت تفاهمی بین حیدر اسکندرپور شهردار شیراز و درک هیلبرت شهردار درسدن امضاء و مبادله شد.

در این یادداشت تفاهم که با هدف ایجاد روابط فرهنگی، گردشگری، علمی و اقتصادی دو شهر بر پایه قوانین و مقررات کشورهای متبوع، امضا شد، دو طرف توافق کردند بر پایه منافع مشترک با رعایت اصول برابری، احترام و رفتار متقابل، همکاری‌های خود را از طریق تبادل دانش، تجربه و تخصص در حوزه های شهری از جمله مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک گسترش دهند .

شهردار شیراز در تشریح این یادداشت تفاهم گفت: با توجه به اشتراکات موجود میان دو شهر شیراز و درسدن آلمان، توسعه تعاملات و تبادلات فرهنگی با مصادیق مشخص همچون برگزاری هفته های فرهنگی، اجرای رویدادهای هنری مشترک، راه اندازی دفتر فرهنگی و در نهایت استفاده از تمامی امکانات و فرصت های موجود، می تواند گامی بلند در راستای معرفی فرهنگ، تمدن و آیین های شیراز در پهنه جهان باشد .

حیدر اسکندرپور افزود: بر اساس تجربه موفق شهر درسدن آلمان در زمینه سیستم حمل و نقل عمومی و هوشمندسازی این حوزه، همچنین مدیریت بهینه آب، آبخیزداری و استفاده از سیستم پردازش و پالایش فاضلاب شهری برای مصارفی همچون آبیاری فضاهای سبز، کارشناسان شهرداری شیراز از تجربه و تخصص شهرداری درسدن بهره مند می شوند و در آینده همکاری هایی نیز در این زمینه آغاز خواهد شد .

شهردار شیراز با اشاره به ابراز تمایل شهردار درسدن برای الگوگیری از باغ های شیراز، از حضور کارشناسان شهرداری درسدن در شیراز و استفاده از تجربه و تخصص شهرداری در حوزه سیما، منظر و فضای سبز استقبال کرد .

اسکندرپور همچنین تبادل اطلاعات و همکاری در خصوص مسایل محیط زیست مانند مدیریت پسماند، تبادل گردشگر از طریق ایجاد ارتباط مشترک میان کنشگران بخش خصوصی از جمله دفاتر خدمات گردشگری را از دیگر مفاد این یادداشت تفاهم اعلام کرد.

شهردار درسدن آلمان نیز در این نشست ضمن ارزیابی مثبت از مراودات اخیر با شهرداری شیراز، از این شهر به عنوان گنجینه ای غنی از فرهنگی زیبا یاد کرد و گفت: مسایل فرهنگی شیراز جاذبه بسیاری برای یک گردشگر دارد .

درک هیلبرت که به اتفاق کورن دورفر مسئول محیط زیست شهرداری درسدن در این نشست حضور یافت اظهار داشت: در بازدید از شهر شیراز و دیدار با مدیران برخی حوزه های شهرداری، ایده های خوبی دریافت کردیم و زمینه های زیادی برای همکاری های دوجانبه یافتیم که مهم ترین آنها در یادداشت تفاهمی که امروز به امضا رسید، آمده است .

  هیلبرت با اشاره به تعامل خوب مردم و مسئولین شهر شیراز طی برگزاری هفته دانشگاه درسدن در شیراز، خاطرنشان ساخت : این اولین سفر من به ایران و شیراز بود و انتظار نداشتم در اولین ارتباط، دوستان خوبی پیدا کنم. از زیبایی شهر و مهربانی مردمش بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم و شیراز را همواره در قلب خودم نگه می دارم .