اعلام ویژه برنامه‌های دهه کرامت در سومین حرم اهل‌ بیت(ع)

تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی علیهماالسلام از رونمایی از سند راهبردی شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) همزمان با روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) خبر داد.
حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم کلانتری در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون اعلام ویژه برنامه‌های دهه پرفضیلت کرامت و ششم ذی القعده سالروز بزرگداشت سیدالسادات الاعاظم، اظهار داشت: با توجه به این‌که شهر شیراز، سومین حرم اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است و در دهه کرامت به‌عنوان یکی از محور‌های اصلی برنامه‌های کشوری قلمداد می‌شود، لذا انتشار اخبار و اطلاع‌رسانی‌های مربوط به برنامه‌های حرم مطهر در این دهه مبارک، دارای اهمیت است.
وی در ادامه به چهارمین همایش «حوزه انقلابی، حوزه منتظر» اشاره کرد و گفت: آیین اختتامیه این همایش بزرگ ملی با موضوع محوری «علوم انسانی اسلامی» فردا دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۸:۳۰ صبح در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر احمد بن موسی شاهچراغ(ع) برگزار خواهد شد و طی آن نخستین «جایزه علوم انسانیِ اسلامی محی‌الدین» یادمان اندیشه فقید آیت الله حائری شیرازی به یکی از پیشکسوتان عرصه علوم انسانیِ اسلامی اعطا خواهد شد.
تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی علیهماالسلام ادامه داد: این مراسم با همکاری مشترک حرم مطهر، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان فارس و مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار خواهد شد. مسئولیت کار در چهارمین همایش بر عهده مؤسسه علوم انسانی آیت الله حائری شیرازی است و در آن آیت‌الله علی اکبر رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور و رئیس حوزه‌های علمیه استان تهران، سخنرانی خواهد کرد.
تولیت حرم مطهر در ادامه به همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله سید عبدالحسین نجفی لاری اشاره کرد و گفت: چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ساعت ۸ صبح نیز حرم مطهر، میزبان همایش بین المللی مرجعیت شیعه، حکمرانی و تمدن اسلامی با محوریت واکاوی اندیشه‌های علامه مجاهد مرحوم حضرت آیت الله حاج سید عبدالحسین نجفی لاری است.
کلانتری ادامه داد: این همایش با همت و مشارکت حرم مطهر حضرت شاهچراغ علیه السلام و دانشگاه جهرم و با حضور اندیشمندان، اساتید حوزه و دانشگاه و پژوهشگرانی که به دبیرخانه همایش، مقاله ارسال کرده‌اند، برگزار می‌شود. علامه نجفی لاری شخصیت مجاهدی است که اولین حکومت اسلامی را بر اساس نظریه ولایت فقیه، در عصر خود در منطقه جنوب کشور و استان فارس تأسیس کرده است.
وی در ادامه با اشاره به درپیش بودن دهه کرامت گفت: این دهه پرفضیلت از یکم ذی القعده آغاز و تا یازدهم این ماه ادامه دارد که مصادف با سالروز ولادت باسعادت حضرت معصومه سلام الله علیها در روز جمعه ۲۱ اردیبهشت، روز بزرگداشت سیدالسادات الاعاظم حضرت احمدبن موسی الکاظم علیهماالسلام در روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت و سالروز میلاد خجسته حضرت علی‌بن موسی الرضا علیه السلام در روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه است.
تولیت حرم مطهر بیان کرد: ویژه برنامه‌های متعدد و متنوعی در طول این دهه برگزار خواهد که یکی از مهم‌ترین آنها، رونمایی از «سند راهبردی شیراز سومین حرم اهل بیت علیهم السلام»، همزمان با روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ علیه السلام است.
کلانتری در توضیح «سند راهبردی شیراز سومین حرم اهل بیت علیهم السلام»، گفت: این سند جامع با تلاش‌های چند هزار ساعته جمعی از نخبگان، فرهیختگان و اندیشمندان استان فارس، تنظیم شده است. امام جمعه شیراز، حضرت آیت الله دژکام استاندار فارس، ایمانیه و تولیت حرم مطهر حضرت احمدبن موسی(ع) شورای راهبری این سند را تشکیل می‌دهند. این سند طی جلسات متعدد، تدوین و مورد نقد قرار گرفته است.
همچنین جلساتی برای گفتمان‌سازی سند با حضور مسئولان فرهنگی برگزار شده است. وی بیان کرد: سند مذکور طی مراسم باشکوهی با حضور شخصیت‌های کشوری، لشکری و استانی، در پیش از ظهرِ روز ششم ذی القعده در حرم مطهر رونمایی خواهد شد و در آینده، ابعاد مختلف آن توسط رسانه‌ها به اطلاع عموم خواهد رسید.
تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی علیهماالسلام همایش بزرگ افتخار خدمت، دیگر برنامه شاخص حرم مطهر در دهه کرامت امسال است که تولیت حرم مطهر به آن اشاره کرد و گفت: این همایش با حضور بیش از دو هزار خادم افتخاری حرمین شرفین احمدی و محمدی در ساعت ۱۶، روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه، مصادف با روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی در شبستان امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد و طی آن مراسم، که جمعی از خدام حرم مطهر رضوی(ع) و حرم مطهر حضرت معصومه(س)، نیز در آن حضور دارند، از ۲۵۰ خادم پیشکسوت و برگزیده آستان مقدس، تقدیر به عمل خواهد آمد.
وی در پایان اظهار کرد: بیش از چهل عنوان برنامه در حرم مطهر برای دهه کرامت امسال تدارک دیده شده است، از جمله مراسم با حضور سخنرانان و مداحان شاخص کشور، ویژه برنامه‌های مختلف فرهنگی و قرآنی، و برنامه‌هایی برای بانوان و کودکان، که در ادامه معاونت فرهنگی حرم مطهر، به تفصیل در مورد آن‌ها صحبت خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.