اعتیاد پدیده ای روئیده از مشکلات جامعه

 

خبرپارسی – همه ساله در آستانه تیرماه از سوی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس برنامه های سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام می شود و عملکرد یکسال گذشته ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در جمع خبرنگاران گفته می شود .

واقعیت این است که با وجود رشد روزافزون کشفیات مواد مخدر، توسعه زیر ساخت ها، ارائه برنامه های فرهنگی و تلاش های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نتوانسته از حضور نسبتا گسترده مواد مخدر در جامعه و نعداد معتادان و معضلات و مشکلات و آسیب های اجتماعی  ناشی از آن پیشگیری کند .

در بحث علل اعتیاد و رویکرد جوانان به مواد خانمان سوز مخدر، مولفه های گوناگونی مطرح می شود اما باید پذیرفت که جامعه و اوضااع قرهنگی، اقتصادی حاکم بر آن  نقش انکار ناپذیری در بروز و رشد و یا رفع مشکل اعتیاد ایفا می کند.

برخورد با موضوع اعتیاد به عنوان یک پدیده وارداتی و یا بیماری مضمن، مسئولین را از سهم تقصیر خود و حاکمیت دور کرده و این شده که با وجود همه تلاش ها نه تنها مشکل همچنان باقی است بلکه متناسب با رشد مشکلات اقتصادی گستره نفوذ مواد مخدر نیز افزوده می شود .

اما دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همچون سالیان پیش صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران  از برگزاری ویژه برنامه‌های سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر مصادف با ۵ تیرماه خبر داد.

او ضمن تشریح برنامه‌های قابل اجرا در این روز، خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها علاوه بر شیراز در ۲۹ شهرستان استان فارس، به ویژه در مناطق حاشیه و محلات پرآسیب نیز اجرایی خواهد شد.

محمدرضا ابراهیمی ادامه داد: ائمه جمعه و جماعات در روز یکم تیر مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از آن را مبنای خطبه‌های خود قرار داده و فرمانداران نیز پیش از خطبه‌ها به سخنرانی در این زمینه می‌پردارند.

  ابراهیمی با بیان اینکه علاوه بر صیانت از بهبودیافتگان و درمان آنها مهم‌ترین کار، فعالیت پیشگیرانه و کاهش تقاضا است، تاکید کرد: ضربه زدن به شبکه‌های اقتصادی قاچاقچیان سرلوحه کار امسال است؛ چرا که به دلیل حجم تحویل، گردش مالی در حوزه موادمخدر با خرید و فروش نفت برابری می‌کند و باید به این اقتصاد ضربه وارد کرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به پل ارتباطی بودن سمن‌ها بین دولت و مردم، متذکر شد: ما معتقد بر اجتماعی بودن هستیم و این امر مستلزم همراهی و همکاری مردم است. اگر پیشگیری انجام نگیرد شاهد تولید معتاد خواهیم بودیم.

ابراهیمی در ادامه برپایی نمایشگاه‌های پیشگیری از اعتیاد در اماکن عمومی، مترو، فرودگاه، پایانه‌‌ها و…اجرای طرح هر شهروند یک منجی با همکاری رسانه‌ها را از دیگر برنامه‌هایی برشمرد که در هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر در فارس اجرایی خواهد شد.

وی، اجرای نمادین زنگ سلامت در   ۵ تیر ماه، برگزاری همایش بزرگ شمیم پاکی با همکاری دانشگاه علوم‌ پزشکی، برگزاری همایش بزرگ زائران حج تمتع در شیراز، برپایی نمایشگاه بزرگ پیشگیری از مواد مخدر، تئاترهای خیابانی، پخش انیمیشن در تلویزیون‌های شهری، استقرار مشاوران در فرهنگسرا و خانه محلات، حضور سمن‌ها در شبکه‌های اجتماعی، برگزاری کارگروه‌های آموزشی و آرایشگاه‌های زنانه و تست رایگان در محلات پرخطر برای شناسایی افراد معتاد را از دیگر برنامه‌هایی عنوان کرد که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سالروز جهانی مبارزه با این پدیده، مجری اجرای آنها خواهد بود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر که معتقد است کاهش تقاضا دو بال دارد و نخستین آن حساسیت‌زایی است، تاکید کرد: این مهم به ویژه در خانواده و نظارت آنها بر فرزندان و اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی در مورد مواد مخدر مانند یک بیماری باید در اولویت باشد.

ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود به اقتصاد مواد مخدر در جهان اشاره و با بیان اینکه سالانه رقمی معادل سه هزار میلیارد دلار گردش مالی حاصل از این پدیده برآورد شده است، گفت: بیش از ۵۳ هزار نفر بر اثر سوء مواد مخدر از ابتدای انقلاب تاکنون جان خود را در ایران از دست داده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد: در ایام نوروز امسال حدود یکهزار و  ۵٠ معتاد پرخطر جمع‌آوری شدند که ٣١ نفر از این تعداد زن بودند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس یادآور شد: براساس آمار نیروی انتظامی استان فارس، با جمع‌آوری این تعداد معتاد شاهد کاهش ٣١ درصدی جرائم به ویژه سرقت در ایام نوروز بودیم.

ابراهیمی همچنین با بیان اینکه مبارزه همه‌جانبه با مواد مخدر در برنامه ششم توسعه در قالب کتابی تحت عنوان طرح ملی از سال ۹۶ در دستور کار قرار گرفته، گفت: وظایف هر دستگاه در حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و حمایت‌های اجتماعی و صیانت از بهبودیافتگان در این طرح مشخص شده است.

وی با تصریح بر اینکه طیق این طرح مقرر شده سالانه ۵ درصد از میزان اعتیاد در کشور کاسته شود، ابراز امیدواری کرد که دستگاه‌های اجرایی در انجام وظایف تکلیفی خود برای تحقق این مهم، اهتمام ورزند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس همچنین میانگین سن اعتیاد را ۱۴ سال اعلام و اضافه کرد: براساس بند ۳ ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه، شهرداری و بهزیستی ملکف به نگهداری معتادین پرخطر هستند، حال آنکه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر از زمان ساخت مرکز ماده ۱۶ بیش از ۹ میلیارد تومان را تنها صرف نگهداری معتادین کرده است!

ابراهیمی به وضعیت اعتیاد در برخی از نقاط آسیب‌خیز شیراز از جمله محله سنگ سیاه اشاره و عنوان کرد: این منطقه نسبت به سال ۹۰ به وضعیت مطلوب‌تری رسیده و قابل مقایسه با اواخر سال ۸۹ نیست.

وی همچنین یادآور شد: شهرداری شیرار در سال‌های گذشته تعدادی از خانه‌های موجود در این منطقه را که به مکانی برای تجمع معتادین تبدیل شده بود تخریب کرد که امروز نیازمند تلاش مجدد این مجموعه هستیم تا دیگر خانه‌هایی که میراثی نیستند و محل تجمع معتادین شده را تخریب کند.

به گفته دبیر شواری هماهنگبی مبارزه با مواد مخد فارس تریاک، هروئین، شیشه و گل به ترتیب در صدر استعمال و استفاده معتادین در استان فارس قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.