آغاز عملیات اجرایی ۵ بوستان با اعتباری بالغ بر ۳۷۴ میلیارد ریال در سطح منطقه ۱۰ شیراز

شهرام سبزیان فرد، شهردار منطقه ۱۰ شیراز، از طراحی شروع به ساخت و تکمیل ۵ بوستان جدید در سطح منطقه خبر داد و گفت: در راستای گسترش فضاهای تفریحی و بوستان های محله محور و افزایش سرانه فضای سبز احداث ۵ بوستان با اعتباری بالغ بر ۳۷۴ میلیارد ریال و مجموع متراژ ۴۲ هزار مترمربع در سطح منطقه ۱۰ کلید خورد.

وی اظهار کرد: یکی از این بوستانها ، که با مشخص شدن پیمانکار در مرحله احداث قرار دارند ، بوستان و زمین ورزشی شهرک انجیره می باشد که با مساحت ۷۰۰۰متر مربع دارای فضای بازی کودکان ، فضای سبز پارک و زمین ورزشی ویژه بزرگسالان و اعتباری بالغ بر ۱۲۵ میلیارد ریال عملیات احداث آن آغاز شده است.

شهردار منطقه ۱۰ افزود : از دیگر پارک های محله ای که توسط شهرداری منطقه ۱۰ احداث آن کلید خورده است پارک حکمت واقع در شهرک استقلال با مساحت ۷۷۰۰ متر مربع شامل محوطه سازی و جداره سازی با اعتباری بالغ بر ۲۴میلیارد ریال می باشد.

وی افزود : از دیگر پارک‌های محله ای در شهرک گلدشت حافظ، بوستان حیات واقع در خیابان حیات می باشد که ۵۰۰۰ متر مربع بوده و دارای زمین ورزشی ، نورپردازی ، فضاهای سبز برای اجتماعات خانوادگی و گذراندن اوقات فراغت طراحی و با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال عملیات احداث آن آغاز شده است.

سبزیان‌فرد افزود: عملیات تکمیل بوستان سپهر در شهرک گلدشت حافظ نیز با مساحت ۴۰۰۰ متر مربع و اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال در مرحله انجام و تکمیل پروژه است.

شهردار منطقه ۱۰ به پارک شهید محلاتی نیز اشاره کرد و افزود : این پارک طولی واقع در ضلع شمالی بزرگراه محلاتی به طول ۱۸۰۰۰ متر مربع احداث خواهد شد و دارای مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری ، فضای کافی شاپ ، زمین بازی ، آبنما و فرهنگسرا خواهد بود و برای این پروژه ۱۳۵ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.۳۸ هکتار فضای موجود بوستانهای سطح منطقه می باشد و ۸۰ هزار متر مربع نیز با احداث بوستانهای جدید به سرانه بوستانها در منطقه ۱۰ اضافه می شود .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت موجود بوستانهای سطح منطقه اشاره کرد و افزود : ۴۴ بوستان با عملکرد شهری، محلی و منطقه ای به مساحت  ۳۸ هکتار در سطح شهرداری منطقه ۱۰ موجود می باشد که با طراحی و احداث بوستان های جدید که دارای  طراحی های مدرن و خلاقانه می باشد سعی بر افزایش فضای مناسب شهری برای اوغات فراغت شهروندان شده است.
۶ بوستان و پیاده راه دیگر در دست طراحی و تایید طراحی معماری در منطقه ۱۰

شهردار منطقه ۱۰ در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: زنده کردن فضاهای شهری با استفاده از طراحی های خلاقانه با مرکزیت ایجاد محیطی مناسب برای تعاملات اجتماعی شهروندان بخش مهمی از دستور کار منطقه در طراحی های بوستانهای جدید می باشد به طوری که در طراحی بوستان  پرهون با ۱۰۸۰ متر مربع فضا به عنوان یک پارک محله ای در شهرک گلستان فضایی در دل محله ای مسکونی که امکان حضور و تعامل برای کودکان و بزرگسالان را در کنار هم فراهم می آورد. مرکزیت این فضا، بازی تعاملی و خاطره انگیز منچ در ابعاد انسانی و قرارگیری افراد به جای مهره ها با منچی گردان به صورتی خلاقانه طراحی شده است و بوستان نظرگاه خیال یا آژنگ با ۹۰۰۰ متر مربع فضا به عنوان یک پارک با کاربری ، ورزشی و فرهنگی در شهرک دوکوهک مجموعه ای چند عملکردی از رمپ های بالارونده در دل کوه در ترکیب با درنگ گاه هایی است که امکان حرکت، پیاده روی و مکث را فراهم می کند و تکمیل کننده نظرگاه خیال مجموعه ای فرهنگی از سه بخش برای کودکان نوجوان و بزرگسالان است. بوستان اوتیسم در پارک وحدت نیز نمونه ای دیگر از بوستانهای طراحی شده به متراژ ۵۰۰۰ متر مربع است که با فضاهایی همچون زمین های ورزشی- استخر سر پوشیده-مجموعه اسکواش-بیلیارد-بولینگ-یوگا -پیست اسکیت رینگ دوچرخه سواری کوهستان-کمپینگ-مجموعه مینی گلف-سالن تیراندازی-بازی کودکان-مجموعه فرهنگی برای کودکان اوتیسم طراحی شده است .

سبزبان فرد تصریح کرد. در طراحی بوستانهای جدید سعی بر استفاده از فضاهای مرده شهری و زنده کردن این فضاها در محیط شهری با استفاده از طراحی های خلاقانه  هستیم

شهردار منطقه ۱۰ به احداث ۴ پیاده راه در شهرک قصر قمشه ، شهرک انجیره، شهرک حسین آباد و بلوار آیت الله علوی از ورودی مجتمع خلیج فارس تا ورودی شهرک قصر قمشه  اشاره کرد و گفت : هم‌اکنون ۴ پیاده راه به طول ۲۱ هزار متر مربع و اعتبار ۷۳۰ میلیارد ریال در مسیرهای ورودی دو شهرک انجیره و قصر قمشه و شهرک حسین آباد و بلوار آیت الله علوی توسط منطقه در حال احداث است که فضای مناسبی برای ورزش و پیاده روی روزانه و حتی تعاملات روزانه شهروندان خواهد بود .

سبزیان فرد در ادامه به طراحی مسیر پیاده روی آفرینش با عنوان گذر پیاده آفرینش به مساحت  ۲۰۰۰ متر مربع اشاره کرد و گفت :  این فضا در انتهای کوچه های مسکونی در حاشیه بلوار آفرینش واقع شده است و علی رغم پتانسیل استفاده جهت پیاده روی و تجمع ساکنین، به صورت رها شده قرار داشت که سعی شده با طراحی به شکلی ارگانیک سبزینگی محیط جهت استفاده محلی را افزایش یابد و این فضای مرده شهری بازیابی و بازآفرینی شود. نشیمن های تکی و جمعی با طراحی های متنوع در ترکیب با فضای سبز  برای دورهمی و استفاده عصرگاهی ساکنین محلی در نظر گرفته شده است همچنین پیاده رو و پارک برنامه و بودجه با ۶۰۰۰ متر مربع در راستای ساماندهی ورودی شهرک برنامه و بودجه طراحی شده است. خیابانی که در حال حاضر بدون پیاده رو است و در حاشیه آن بخشی رها شده قرار گرفته است. طراحی این محیط و پیاده رو در هماهنگی با یکدیگر انجام شده است تا پیوستگی ورودی حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.