خانه » اخبار ویژه » یادداشتی از محمد حسن حائری:چرا دولت و حامیانش لاریجانی را برای ریاست مجلس ترجیح میدهند؟

یادداشتی از محمد حسن حائری:چرا دولت و حامیانش لاریجانی را برای ریاست مجلس ترجیح میدهند؟

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=10808

خبر پارسی – محمد حسن حائری شیرازی – دربحث انتخاب رئیس مجلس دهم اگر چه اصلاح طلبان برای نشان دادن نفوذ اجتماعی خویش و پیشبرد گفتمان اصلاحات یک اصلاح طلب تمام عیار رابرای ریاست مجلس ترجیح می دهند، اما با استفاده از تجربه های گذشته ظاهرا راه دیگری را طراحی کرده اند. در واقع، گاه دستیابی به اهداف مهمتری، همچون به انزوا کشیدن تندروهای دو جناح و رفتار سیاسی پوپولیستی آقای احمدی نژاد بهایش ائتلاف است واین امر تنها با استمرار ریاست لاریجانی بر مجلس ممکن است. و اما دلایل:

۱) لاریجانی بخوبی توانمندی خود را در همراه کردن مجلس، برای مقاصد معین نشان داده است. در این مسیر چندان به آئین نامه هم وفادار نمی ماند. هنوز قدرت نمایی ایشان در تصویب برجام در مجلس در مدت زمان بیست دقیقه را به یاد داریم. درست یا غلط و حتی بدون توجه به مخالفت برخی موافقین مشروط برجام این کار را به پایان برد. این توانایی برای دولت و اصلاح طلبان معتدل ضروری است؛ کاری که از آقای عارف نمی آید.
۲) علت دیگر ترجیح لاریجانی نزد دولت، توانایی او برای تلطیف روابط با قوه قضائیه و احیانا سایرارکان و اجزاء حکومت است. این کار هم از عارف نمی آید.
۳) همکاری دولت و حامیانش واصول گرایان معتدل یا منتقد برای جلوگیری از گفتمان عامه پسند احمدی نژاد ضروریست. احمدی نژاد با تکیه بر فشار های اقتصادی و وعده پرداخت یارانه بیشتر از محل درامد نفت بین مردم به دنبال رای توده ها و به ویژه مستضعفین از یک طرف و همچنین با دامن زدن به شایعاتی که در مورد نهادهای انقلابی وجود دارد، به دنبال رأی اسیب دیده گان ازنظام، از طرف دیگر است. یکشنبه سیاه مجلس را به یاد اورید که در جلسه استیضاح شیخ الاسلام وزیر کار چگونه روسای قوای مقننه وقضاییه را متهم به فساد کرده بود. او قبلا ریاست مجمع تشخیص مصلحت را متهم نمود، او پیش تربا دوقطبی کردن فضا آراء مخالفین آقای هاشمی را بیدار ودر کیسه خود ریخته بود. چند روز پس از یکشنبه سیاه در سخنرانی که در اهواز کرد یک نهاد نظامی فعال در عرصه اقتصاد را تلویحا متهم به قاچاق گسترده کالا کرد. اینها همه موج سواری بر امواج شایعاتی است که ممکن است بعضا بی بهره از واقعیت هم نباشند واین یعنی جلب آراء کسانی که با نظام قهر کرده اند ودر انتخابات شرکت نمی کنند. البته احمدی نژاد این شگرد را به بهای کاهش مشروعیت نظام بکار می گیرد.

۴)رفتارهای نسنجیده برخی اصلاح طلبان ممکن است نهاد های قدرت را نسبت به بازگشت این جناح به قدرت حساس نماید. لذا ریاست مجلس علی لاریجانی علاوه بر انکه توقعات نا بجای اصلاح طلبان را کم می کند از پرداختن مجلس به حواشی پرهزینه وکم منفعت جلوگیری میکند. حکمت اقتضا می کند امور موکول به زمانش باشد.

(منتشر شده در سایت الف)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme