خانه » اخبار ویژه » حدیث خوش سعدی به هفت اقلیم /کوروش کمالی:روز سعدی باید به روز شادی مردم تبدیل شود/سخنان سعدی باید زیور دیوارها و تابلوها شود

حدیث خوش سعدی به هفت اقلیم /کوروش کمالی:روز سعدی باید به روز شادی مردم تبدیل شود/سخنان سعدی باید زیور دیوارها و تابلوها شود

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=7831

خبر پارسی – اول اردیبهشت ماه هر سال در شیراز و برخی از شهرهای ایران و جهان فرصت مغتنمی برای گلگشت در بوستان و گلستان سعدی شیراز فراهم می‌شود و اندیشمندان و سعدی‌پژوهان، سعدی‌دوستان و هنرمندان هریک به فراخور دانش و ذوق خویش، به کلام و نوا و رنگ و نمایش از سعدی می‌گویند و عشق و حکمت و نیک‌پنداری او را ارج می‌نهند.

کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز سعدی شناسی ضمن بیان این مطلب گفت:

از برگزاری نخستین یادروز سعدی در اول اردیبهشت ماه ۱۳۷۷ تا کنون، سعدی‌پژوهان گام‌های ارزشمندی را در راستای غنا‌بخشی به سعدی‌پژوهی برداشته‌اند اگر چه تا تکامل این مقصود، راه زیادی باقی مانده است.

وی در ادامه افزود: اگر چه یادروز سعدی به یمن خوبی‌ها و زیبایی‌های سعدی چون شعر و نامش جهانگیر شد و اکنون علاوه بر مرکز سعدی‌شناسی و ستاد برگزاری مراسم یادروز سعدی در شیراز، در اکثر شهرهای ایران مراسم‌های گوناگونی به یاد این شاعر بزرگ ایرانی برگزار می‌شود و با مقاله‌ و شعرخوانی و حفظ گلستان و غزلیات، خوشنویسی آثار او، نقاشی، تئاتر و اپرا و موسیقی این روز را به جشن می‌نشینند و حدیث خوشش را به هفت اقلیم باز‌می‌خوانند، اما هنوز این روز در شیراز نتوانسته است علاوه بر رویکرد علمی و هنری، رویکرد عمومی بیابد.

بایسته است که روز سعدی در شیراز به همّت مدیران، مسئولان و سعدی‌دوستان به روز شادی مردم و پیوند با حکمت و خرد ناب ایرانی ـ اسلامی سعدی تبدیل شود. حضور سعدی نه تنها در سعدیه و آرامگاه او بلکه در جای جای شهر باید احساس شود.شهر سعدی و شهرداران و شورای شهر باید با همکاری هنرمندان و سعدی پژوهان، طرحی نو دراندازند. تندیس‌هایی از او باید در میادین شهر نصب شود. سخنانش باید زیور دیوارها و تابلوها شود و سعدی‌خوانی با حمایت از طرح کتاب‌های «سعدی» ارزان توسعه یابد.

کمالی افزود: شما در مادرید شهر «سروانتس»، در «استرادفورد» شهر شکسپیر، در «وایمار» شهر گوته، تنها با یک آرامگاه روبه‌رو نیستید، این شاعران ادب در گوشه و کنار شهر و در دل و ذهن مردمان جاری‌اند، شهروندان و گردشگران در پارک،در رستوران، اتوبوس‌ها و در خیابان‌هابا نمادی از آنان روبرویند؛ این همان فرهنگی است که جای خالی آن در شیراز حس می‌شود.

مدیر مرکز سعدی‌شناسی در مورد برنامه‌های یادروز سعدی در سال ۱۳۹۴ گفت: این برنامه‌ها که با همکاری ستاد برگزاری یادروز سعدی و به ویژه استانداری فارس و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار می‌شود، در ساعت ۸  شب روز دوشنبه ۳۱ فروردین ماه با سخنرانی مقامات کشوری و استانی و اجرای موسیقی در آرامگاه سعدی برگزار می‌شود.

از ساعت ۹ صبح روز سه شنبه اول اردیبهشت ماه جلالی نیز نشست‌های علمی با حضور بزرگانی چون استاد احمد سمیعی گیلانی با موضوع «مواجهه سعدی و حافظ»، اصغر دادبه با موضوع « خطا بوَد که نبینند روی زیبا را(بحثی در جمال‌پرستی از دیدگاه سعدی)»، جعفر موید شیرازی با موضوع « سعدی شیرین سخن» ، مصطفی مستور با موضوع « گلستان و داستان مدرن معاصر»و منصور پایمرد با موضوع « نگاه تصویرگرایانه سعدی به کنایه» برگزار خواهد شد.

وی افزود: در تهران نیز با همکاری معاونت فرهنگی شهرکتاب در روزهای ۲۹ و۳۰ فروردین ماه نشست‌های علمی با عنوان «سعدی و متنبی» برگزار خواهد شد که در این نشست‌ها نیز استادانی چون دکتر مهدی محقق با موضوع « تاثیر متنبی بر سعدی»،  دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی با موضوع ««مرد را راه به حق، عقل نماید یا عشق»، موسی اسوار با موضوع «تناظر بلاغت و حکمت در سعدی و متنبی» ، دکتر سیروس شمیسا با موضوع «سعدی و متنبی، دو اسلوب متفاوت»، دکتر محمدعلی‌ آذرشب با موضوع «عزت‌خواهی در گفتمان سعدی و متنبی»، دکتر سیدمحمدمهدی جعفری با موضوع «سخنان امام علی (ع) در اشعار متنبی»، دکتر شکوه حسینی با موضوع «فراخوانی متنبی در شعر معاصر عرب» و دکتر علی‌رضا منوچهریان با موضوع «متنبی، شاعر عشق و فلسفه» سخنرانی خواهند کرد.

این برنامه در ادامه برنامه ده ساله سنجش سعدی با بزرگان ادب جهان برگزار می‌شود که در سال‌های پیش سعدی با پوشکین، یونس امره و سروانتس هم‌نشین شده بود.

    کمالی هم‌چنین گفت: برگزاری شب شعر «در بارگاه سعدی» در ساعت ۸ شب روز سه‌شنبه اول اردیبهشت ماه در جوار آرامگاه سعدی برگزار خواهد شد.

 از سوی انجمن خوشنویسان شیراز و با همکاری مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز نمایشگاه خوشنویسی از آثار سعدی در این مرکز برگزار می‌شود.

کمالی در پایان ضمن دعوت از کلیه سعدی‌دوستان و سعدی‌پژوهان جهت شرکت در این مراسم‌افزود: ما سپاسگزار تمام نهادها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و انجمن‌های ادبی و اهالی مطبوعات هستیم که خود به گونه مستقل برنامه‌های ویژه‌ای را در شهرستان‌های استان فارس و دیگر شهرهای ایران و جهان به یاد سعدی برگزار می‌کنند.

هم‌چنین امیدواریم که با همراهی و همدلی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاد بهروز غریب‌پور به زودی اپرای سعدی در شیراز بر روی صحنه برود.

لازم به ذکر است که ستاد برگزاری مراسم یادرروز سعدی عبارتند از: مرکز سعدی‌شناسی، استانداری فارس، سازمان میراث فرهنگی ،  گردشگری و صنایع دستی استان فارس،مرکز اسناد و کتابخانه ملی  فارس،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، بنیاد فارس شناسی، ‏

 شهرداری شیراز، صدا و سیمای  مرکز فارس و آموزش و پرورش استان فارس.

1 دیدگاه

  1. فقط میتونم بگم متأسفم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme