یک تولید کننده فرش دستباف در شیراز:فرش دستباف در دوره احمدی نژاد سقوط کرد/تنها راه نجات فرش ایرانی رفع تحریم ها و باز شدن بازار آمریکاست /تولید فرش از سالی ۳ هزار متر به ۷۰۰ متر رسیده است

خبر پارسی – یک تولید کننده فرش دستباف در شیراز معتقد است اگر تحریم ها دست از سرمان بردارند فرش ایرانی از زمین بلند می شود.

سهراب وزیری تولید کننده گلیم و گبه در شیراز به خبر پارسی گفت: سال های ۸۶ تا ۸۸ یعنی در دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد،فرش ایران به طور کلی سقوط کردو صنعت فرش ایران در دوره رئیس جمهور قبل به شدت آسیب دید.

وی با بیان اینکه پس از سقوط فرش دستباف ایرانی،هیچ کس تمایلی برای بافت فرش نداشت چرا که امیدی به دریافت دستمزد نداشتند.

وزیری گفت: برای راه حل این مشکل به بافندگان فرش اعلام کردیم: فرش را به صورت اقساط ببافید به این نحو که دستمزد آنها را پیشاپیش پرداخت می کردیم و از حسابشان کم می کردیم.بعد از این بود که آنها دوباره به ما اعتماد کردند و حاضر به تولید فرش شدند اما از دی ماه پارسال که قیمت دلار افت کرد بار دیگر بازار تولید فرش دستباف دچار رکود شد.دلیل آن هم این است که خریداران فرش تعداشان کم شده و تعداشان فقط ۲ نفر است.آنها هم هر جور عشقشان بکشد فرش را از ما می خرند!

Jpeg

به گفته وی فرش دستبافی که هر متر آن ۶۵ هزار تومان تمام می شود در حال حاضر ۴۰۰ هزار تومان خریداری می شود و این یعنی هر متر ۲۵۰ هزارتومان ضرر می کنیم با این وضع نیروی کار در صنعت فرش دستبافت از حدود ۲ هزار نفر به حدود ۵۰۰ نفر رسیده است به عبارت دیگر در حالی که قبلا سالی ۳ هزار متر انواع گلیم و گبه تولید می کردیم بر اثر سیاست های غلط دولت گذشته این میزان از تولید به حدود ۷۰۰ متر رسیده است و این یعنی زنگ خطری بزرگ برای مهمترین صنایع دستی فارس.

این تولید کننده فرش به خبر پارسی گفت: علی رغم اینکه مرغوبترین فرش دنیا فرش ایرانی است اما به دلیل تحریم ها کشورهای محدودی از ما خرید می کنند،در حالی که اگر بازار آمریکا به روی فرش ایرانی باز شود،فرش ایرانی هم می تواند از زمین بلند شود و من معتقدم تنها راه نجات فرش ایران باز شدن بازار آمریکا بر روی این کالا است چرا که مهمترین خریدار فرش ایران کشور آمریکا است.

وزیری در پایان گفت: از دولت تدبیر و امید انتظار داریم از ما حمایت کند چرا که امثال من با سرمایه گذاری که در این راه داشته ایم به حفظ صنعت فرش دستباف و صادرات غیر نفتی کمک می کنیم اما در حال حاضر سرمایه ما  پاسخگو نیست،به طوری که نزدیک به یک میلیارد در این راه سرمایه گذاری کردم لذا اگر دولت سرمایه در گردش در اختیار ما قرار دهد می توانیم تولید را بالا ببریم البته تولید هم زمانی موثر است که دولت به موازات کمک به آن برای رفع تحریم ها چاره اندیشی کند.

1 دیدگاه برای “یک تولید کننده فرش دستباف در شیراز:فرش دستباف در دوره احمدی نژاد سقوط کرد/تنها راه نجات فرش ایرانی رفع تحریم ها و باز شدن بازار آمریکاست /تولید فرش از سالی ۳ هزار متر به ۷۰۰ متر رسیده است

  1. با سلام.مشکلات تولید کنندگان از یک طرف و مشکلات طراحان فرش، کسانی همچون من که درسش را خوانده ایم از طرفی دیگر……………چه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.