گاردین بررسی کرد؛ بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل

خبر پارسی – نشریه گاردین مناسب‌ترین کشورهای اروپایی را برای ادامه تحصیل از نظر هزینه آموزش و زندگی مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، نشریه گاردین جذاب‌ترین کشورهای اروپایی را به دانشجویان معرفی کرده است. در گزارش این نشریه آمده است:

ادامه تحصیل در خارج از کشور همواره موضوع جالبی برای افراد است. مسافرت، ملاقات با افراد جدید و خروج از حاشیه امن وطن مهمترین ویژگی‌های ادامه تحصیل درخارج است که اگر با این موارد مشکلی ندارید احتمالا به تحصیل در کشورهای خارجی علاقمند هستید.

با اینکه در بسیاری از کشورهای اروپایی کیفیت آموزش، شهریه‌ها و هزینه‌های زندگی مناسب هستند، دانشجویان سرنوشت‌های متفاوتی برایشان رقم می‌خورد. بعضی به وطن خود برمی‌گردند، بعضی در کشور مقصد کار پیدا می‌کنند و بعضی دیگر وارد روابط عاطفی می‌شوند و مسیر زندگی‌شان تغییر می‌کند.

با همه این اوصاف تحصیل در اروپا موضوعی است که ارزش بررسی کردن را دارد و ما چند مقصد جذاب را با هم بررسی می‌کنیم:

۱- هلند، هزینه تحصیل سالیانه حدودا ۱۹۰۰ یورو

هلند یکی از کشورهای کم‌هزینه اروپا محسوب می‌شود و تعدد مراکز آموزش انگلیسی ‌زبان در آن قابل توجه است.

بیش از ۲۱۰۰ موسسه و برنامه آموزشی انگلیسی در هلند وجود دارد و هزینه‌های زندگی در این کشور نسبتا پایین است و تعداد دانشجویان خارجی در کالج‌ها و دانشگاه‌های آن بالاست.

۲- آلمان، هزینه تحصیل بسیار ارزان و حتی رایگان است!

برای آندسته از افرادی که بدنبال تحصیل ارزان‌قیمت و یا حتی رایگان درقلب اروپا هستند، آلمان می‌تواند بهترین مقصد باشد. ۱۲ درصد دانشجویان در آلمان خارجی هستند و تقریبا تمامی دانشگاه‌ها در سطح جهانی فعالیت می‌کنند.

نکته‌ای که باید مد نظر قرار بگیرد این است که در مقطع کارشناسی به ندرت آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود اما در مقاطع بالاتر این مشکل تا حد زیادی حل شده است. پس برای تحصیل در مقطع لیسانس دانستن زبان آلمانی الزامی است.

انضباط و سلسله مراتب تحقیقاتی در دانشگاه‌های آلمان بسیار اهمیت دارد وهزینه های زندگی در آلمان ماهیانه حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو است.

۳- اسپانیا، هزینه تحصیل سالیانه بین ۶۹۰ تا ۱۳۰۰ یورو

بیشتر مراکز آموزش عالی در اسپانیا به زبان اسپانیولی تدریس می‌کنند اما می‌توان چند موسسه و دانشگاه انگلیسی‌ زبان نیز در آنها پیدا کرد. در تمام دانشگاه‌های اسپانیا دامنه شهریه‌ها بسیار گسترده است و افراد می‌توانند با توجه به توانایی مالی خود در آنها ادامه تحصیل دهند. شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۳۴۰ تا ۱۵۲۴ یورو است. هزینه‌های زندگی در اسپانیا ماهیانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو است.

۴- لهستان، هزینه تحصیل به زبان بومی تقریبا رایگان، هزینه برای زبان‌های دیگر سالی ۲۱۵۵ یورو

شاید لهستان کمتر به عنوان یک مقصد برای ادامه تحصیل انتخاب شود اما شهریه‌های مناسب و هزینه‌های پایین زندگی در آن باعث‌ می‌شود به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود. در لهستان بیش از ۷۰۰ دوره مختلف به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و تقریبا مشکلی برای دوره‌های انگلیسی وجود ندارد.

۵- فرانسه، حداقل هزینه تحصیل ۱۹۰ یورو

شهریه‌های دانشگاه‌های دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به ترتیب از ۱۹۰ و ۲۶۰ یورو شروع می‌شود. مسلما این مبالغ در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است.

هزینه زندگی در پایتخت از شهرهای دیگر فرانسه بیشتر است اما پاریس همیشه در طول تاریخ به عنوان بهترین شهر برای دانشجویان مطرح بوده است. اکثر دوره‌ها به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند اما بیش از ۱۱۰۰ برنامه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

هزینه متوسط زندگی در پاریس ماهانه ۸۰۰ یورو و در شهرهای کوچک‌تر بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو متغیر است.

۶- نروژ، هزینه تحصیل رایگان

تحصیل تقریبا در تمام دانشگاه‌های دولتی نروژ رایگان است اما هزینه‌های زندگی در آن یک سر و گردن از بقیه اروپا بیشتر است و حدودا باید ۹۵۰ یورو برای مخارج ماهانه کنار گذاشته شود. آب‌وهوای مساعد، پایین بودن نرخ جرم و جنایت و زمستان‌های سرد دیگر ویژگی‌های نروژ است. بیشتر دوره‌ها به زبان نروژی تدریس می شود و فقط ۲۵۰ برنامه آموزشی به زبان انگلیسی وجود دارد.

۷- جمهوری چک، شهریه سالانه ۴۲۰۰ یورو

دانشجویانی که می‌خواهند ادامه تحصیل با هزینه‌های پایین را تجربه کنند می‌توانند جمهوری چک را در نظر داشته باشند. هزینه زندگی در این کشور را می‌توان نهایتا ماهی ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو در نظر گرفت و تنوع نژادی در آن باعث می‌شود دانشجویان کمتر احساس غربت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.