خانه » اخبار ویژه » مسعود رضایی در همایش فعالان سیاسی اصلاح طلب استان فارس :برنامه سوم توسعه در دوران اصلاحات تنها برنامه موفق پس از انقلاب است/کشور نیازمند ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است

مسعود رضایی در همایش فعالان سیاسی اصلاح طلب استان فارس :برنامه سوم توسعه در دوران اصلاحات تنها برنامه موفق پس از انقلاب است/کشور نیازمند ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است

پیوند ثابت https://khabarparsi.ir/?p=11955

همایش فعالان سیاسی اصلاح طلب استان فارس به میزبانی سه حزب «سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی»، «حزب ندای ایرانیان» و «حزب کارگزاران سازندگی ایران اسلامی» با موضوع بررسی «نقش فرهنگ در برنامه ششم توسعه سیاسی» در مرکز علمی و کاربردی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در شیراز برگزار شد.

«مسعود رضایی» نماینده مردم شیراز در خانه ملت در این همایش در سخنانی با موضوه «عدم توجه به توسعه سیاسی در لایحه برنامه ششم توسعه» به تاریخ برنامه نویسی در کشور اشاره کرد و گفت: برنامه سوم توسعه در دوران اصلاحات تنها برنامه موفق پس از انقلاب است که می‌توان به آن نمره مثبت داد.

وی با بیان اینکه برنامه ششم در دولت و مجلس قبل نوشته و مورد بررسی قرار گرفته است، از تحقق عملی آن ابراز تردید کرد و افزود: برنامه ششم توسعه بر مبنای رشد دستوری ۸ درصد و بدون توجه به واقعیات کشور نوشته شده و در حقیقت نمی‌توان انتظار تحقق عملی آن را داشت.

نماینده مردم شیراز در خانه ملت ادامه داد: گاهی در بررسی برنامه ششم جداولی را می‌بینیم که اعداد پایه آن بدون توجه به واقعیات کشور نوشته شده و بر مبنای رشد ۸ درصد در سال‌های عمر برنامه ششم در جداول عدد جایگذاری شده است و از این جهت گاهی قصد بازگرداندن آن به دولت را داشتیم.
رضایی با بیان اینکه مجلس قصد حمایت و پشتیبانی از دولت را دارد و با برنامه ششم با مدارا و مسامحه برخورد می‌کند، ابراز عقیده کرد: هیچ نگاهی مبتنی بر توسعه سیاسی در برنامه ششم وجود ندارد و حتا موضوعی مثل «اقتصاد مقاومتی» مد نظر رهبر انقلاب در حد بازی با کلمات در برخی اصول برنامه ششم باقی مانده است.
عضو فراکسیون امید با ارائه مثالی از برنامه ششم توسعه گفت: در برنامه ششم آمده که دولت در سال باید ۹۶۰ هزار شغل ایجاد کند ولی الان که ۶ ماه از سال اول برنامه ششم گذشته این آمار همچنان صفر است.
وی با بیان اینکه دولت امید وارث بدهی ۵۴۰ هزار میلیاردی دولت قبل است، افزود: بیش از ۹۰ درصد درآمد دولت صرف هزینه های جاری خود دولت میشود و اگر سرمایه‌گذاری و گشایشی در کشور انجام نشود، توفیقی در برنامه ششم نداریم.
رضایی ادامه داد: کشور نیازمند ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است که یا باید از منابع خارجی تامین شود و یا سرمایه داران ایرانی مقیم خارج از کشور را ترغیب به سرمایه گذاری کنیم.
رضایی با بیان اینکه با شرایط سیاسی فعلی جذب سرمایه گذار خارجی بعید به نظر می رسد، اضافه کرد: هم اکنون تنها کشور روسیه با ایران ارتباط سیاسی آن هم با منت دارد و مجلس با اکراه به دولت اجاره داد بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را از روسیه تسهیلات اخذ کند.
به اعتقاد نماینده مردم شیراز این برای کشور افتخار نیست که با منت از دیگر کشورها وام قرض کند.
عضو فراکسیون امید خانه ملت ادامه داد: اگر دولت بدهی‌های خود را از اندک اعتبارات عمرانی پرداخت کند، ۲۰ سال زمان نیاز است که کشور به شرایط ده سال قبل بازگردد.
رضایی خاطر نشان کرد: خطری که کشور را تهدید می‌کند نه داعش و امریکا و اسرائیل بلکه جوان بیکاری است که از شرایط کشور سرخورده شده است.
نماینده مردم شیراز در بخش دیگری از سخنانی خود به اهمیت موضوع تحزب در استقرار دموکراسی در کشور اشاره کرد و افزود: امروز در کشور نمادهایی از دموکراسی داریم اما ابزار رسیدن به دموکراسی کامل حاکم نیست و در مرکز قدرت به شکلی از استبداد بر می‌خوریم.
وی با اشاره به شرایط حاکم بر مجلس از نفوذ طایفه گرایی در خانه ملت انتقاد کرد و گفت: هنوز پول و نفوذ و طایفه در برخی از نقاط کشور بر نتیجه انتخابات اثرگذار است تا آنجا که در مجلس عده ای فراکسیون فلان زبان را راه می‌اندازند و حتا بر عضویت نمایندگان در فراکسیونها اثرگذاری قومیتی اعمال می‌کنند.
رضایی معتقد است اگر حرکت های سیاسی در قالب احزاب و تشکل های شناسنامه دار شکل نگیرد، در مرکز قدرت به شکاف‌های بزرگ دموکراسی بر می خوریم.
وی به وجود برخی افراد غیر همسو در لیست امید انتخابات گذشته مجلس اشاره کرد و گفت: اگر برخی رفتارها در مجلس همسو با انتظارات جامعه از لیست امید مشاهده نمی‌شود، باید علت را در رفتار احساسی و خارج از نگرش حزبگرایی دنبال کنیم.
نماینده مردم شیراز در خانه ملت افزود: بستن لیست های عاطفی و طایفه ای بدون پشتوانه تفکرات قوام یافته حزبی به نتایجی می‌رسد که مطلوب دموکراسی نیست.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از گردش‌های آزمایشی قدرت باید پرهیز کنیم و از موج های احساسی در عرصه انتخابات جلوگیری کنیم تا احزاب بازیگر صحنه سیاسی کشور شوند.
همچنین مهندس «مازیار مرتب» عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس در سخنانی به بررسی این سئوال که «آیا فعالی سیاسی یک کنش اخلاقی است؟» پرداخت و گفت: سیاست ربطی بسیط با قدرت دارد و فعالیت سیاسی به معنای عام به فعالیت های مرتبط با قدرت از جمله «حفظ قدرت سیاسی»، «کسب بیشتر قدرت»، «ورود به قدرت سیاسی» و «تاثیرگذاری بر ارکان قدرت سیاسی» بر می گردد.
مهندس مرتب که با موضوع «فرهنگ عقلانیت در کنش سیاسی» سخن میگفت، به نظرات ماکس وبر در خصوص کنش اشاره کرد و گفت: وبر کنش را رفتاری معرفی می کند که برای انجام دهنده اش معنای خاصی دارد و از انجام آن معنایی را دنبال می‌کند و از این جهت و بر چهار نوع کنش «هدفمند»، «ارزشی»، «عاطفی» و «سنتی» را تقسیم بندی کرده و معتقد است که تنها کنش های هدفمند و ارزشی عقلانی هستند.
وی ادامه داد: پاسخ به این سئوال که فعالیت سیاسی کنشی عقلانی است؟ بسته به شرایط نوع کنش، مشروط است و نمی توان با قاطعیت به آن پاسخ داد و از نظر جامعه شناسان بسیاری از کنش های اجتماعی و سیاسی در دسته کنش‌های عاطفی و ارزشی قرار گرفته و فاقد عقلانیت است.
عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس در ادامه به بررسی ابزارهای رقابت سیاسی در علوم انسانی پرداخت و گفت: موریس دوورژه «زور و خشونت»، «پول و ثروت»، «رسانه های ارتباط جمعی» و «تعدد و تشکل» را مهمترین ابزارهای رقابت سیاسی می‌داند که همچنان در همه جای دنیا وجود دارد.
وی ادامه داد: سیاست به دنبال حذف سلاح نیست بلکه به دنبال محدود کردن آن در دست دولت متمرکز است و دولتها تنها قدرت مسلح در میان شهروندان بدون سلاح هستند.
وی ثروت و پول را ابزارهای رقابت سیاسی دانست که غیر مستقیم برای کسب قدرت به کار می روند و اضافه کرد: با پول می توان دیگر ابزارهای رقابت سیاسی برای کسب قدرت را به دست آورد و نه تنها در جوامع سرمایه داری که در اکثر جوامع پول و ثروت قسمتی از قدرت را در اختیار دارد.
این فعال سیاسی احزاب انحصار رسانه در دست دولت های مستبد را مهمترین چالش رسانه های ارتباط جمعی برشمرد و گفت: با اعتلای عمومی سطح زندگی توده و تغییر نظام های سیاسی، تعدد و تشکل به یکی از ابزارهای قاطع رقابت سیاسی تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه حق رای مصادف با حکمیت تعدد و تشکل است، به برخی از مزایا و معایب وجود تشکل های سیاسی اشاره کرد و گفت: شفاف شدن دیدگاهها و شناسنامه دار شدن نظرات، الزام به پاسخگویی و تبدیل تصمیمات فردی به گروهی و تصمیمات ضد عقلایی به تصمیمات عقلایی مهمترین مزایای وجود احزاب در هر جامعه ای است.
مهندس مرتب در پایان گفت: کند کردن حرکت ها و تصمیمات، امکان تشدید تفرقه و تشدد در جامعه و خطر تک بعدی شدن اعضای حزب نیز از مزایای تحزب در جامعه است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme