فضای کسب و کار فاوا تحت تاثیر تحریم ها با چالش های جدی روبروست

خبرپارسی – عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: موضوع تاثیرات تحریم درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز مانند سایر حوزه ها وجود دارد که مشکلاتی در بخش در واردات تجهیزات و ابزار تکنولوژی اطلاعات و در تمام زیرشاخه های آن همچون سخت افزار، نرم افزار، اینترنت، شبکه و تجهیزات مخابراتی موجود می باشد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: در بخش تجهیزات سخت افزاری شبکه که این بخش از تجهیزات که شامل تجهیزات پسیو )مانند رک و کابل (و همچنین تجهیزات اکتیو )نظیر فایروال، روتر، سوئیچ ( می باشندکه جزو یکی از بخش های تاثیرپذیر از تحریمها بوده است.

وی افزود: همچنین در تامین تجهیزات سخت افزاری شامل تجهیزات رایانه ای و سخت افزاری عمومی که دارای کاربرد عمومی بین مردم می باشد دچار اختلالات کمتری بوده و با توجه به کاربردهای عمومی و حجم بازار تقاضای موجود با سهولت بیشتری امکان واردات را دارا می باشد.

راهدار اظهارداشت: در بخش واردات و تامین تجهیزات: با توجه به این که جهت راهاندازی مراکزی نظیر دیتاسنترها با امنیت بالا و پاسخگویی مناسب به حجم بالای بسته های ارسالی در شبکه نیاز به استفاده از برندهای معتبر می باشد، یکی از مشکلات موجود تامین این تجهیزات و اصالت کالا می باشد که بر اثر تحریمها محدودیت های زیادی به خصوص در واردات تجهیزات اکتیو وجود دارد که غیر از بالا بردن هزینه های تمام شده خرید، بحث ورود تجهیزات تقلبی را نیز در پی داشته است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در زمینه تهیه مجوزهای نرم افزاری نیز با مشکلاتی روبرو هستیم به طوری که عموما خرید نرم افزارهای با امکان دسترسی نامحدود، بر روی تجهیزات اکتیو هزینه بسیار بالایی دارند و به همین دلیل مجوزهای پیش فرض دارای محدودیت های کاربری و دسترسی هستند.

وی با بیان اینکه پشتیبانی و تعمیر و نگهداری از مسئله اساسی و معضل ما در بخش ICT کشور است ادامه داد: در بحث پشتیبانی و تعمیر و نگهداری تجهیزات علاوه بر این که نمایندگی های رسمی این شرکتها در کشور وجود ندارد که تعمیر نگهداری را دچار مشکل می کند، بحث تامین قطعات جهت تعمیرات نیز تحت اثر تحریم ها دچار مشکلاتی می باشد.

راهدار عنوان داشت: در حوزهای همچون نرم افزار دسترسی به جدیدترین نسخه های پیشرفته نرم افزار و محیط های تحت فضای اینترنت، متن بازها و توسعه دهندگان این فضا به دلیل تحریم های پی در پی در کشور به آسانی امکانپذیر نبود.

وی تصریح کرد: بدون شک آسیب هایی که تحریم بر ارتباط، حق دسترسی و دانلود فعالان ایرانی در شبکه اینترنت برجای گذاشت، لطمه های خاصی را بر پیکره صنعت ICT وارد کرده است؛ چراکه دسترسی به این حقوق درحوزه وب درحقیقت ابزار تولید درصنعت فاوا محسوب می شود.

راهدار با ارائه راهکارهای برای متوقف نشدن فعالیت ها در این حوزه افزود: حمایت از تولیدات بومی از راه حل های فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات کشور است که با توجه به اهمیت زیرساخت های ارتباطی و فناوری اطلاعات در حال حاضر و در سالهای آتی، داشتن دانش و تکنولوژی تولید این دسته از تجهیزات دارای اهمیت بسیار بالایی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر برخی متخصصین جوان در این عرصه محصولاتی را نظیر فایروال، سوئیچ و غیره را تولید کرده اند که طبیعتا نیاز به ارتقای طراحی و ساخت دارند که با توجه به اهمیت این دسته از تجهیزات در لایه های متخلف زندگی روزمره مردم برخی حمایت ها از چنین تکنولوژی های بالایی می تواند علاوه بر تامین نیازهای داخلی، با توجه به قیمت های تمام شده پایین تر به دلیل پایین بودن برخی هزینه های تولید، امکان صادرات به برخی کشورهای دیگر را نیز فراهم خواهد ساخت.

راهدار از دیگر راهکارها را تقویت زیرساخت های نرم افزاری عنوان و اضافه کرد: معضلات در خصوص مباحث نرم افزاری نیز کشور دچار برخی مشکلات می باشد که در زمینه تامین نرم افزارها یکی از مشکلات موجود خرید نرم افزارهای قانونی می باشد که اگرچه در بسیاری از موارد به دلیل عدم وجود قانون حق نشر در این خصوص و برای نرم افزارهای خارجی، این نیاز تامین می شود اما همین نرم افزارهای کرک شده در برخی موارد معضلات زیادی را ایجاد می کند.

وی اظهار داشت: توسعه نرم افزارهای آزاد یکی دیگر از راهکارهای مهم مقابله با این دست از تحریم ها توسعه فرهنگ استفاده از نرم افزارهای آزاد می باشد که گستره ای را از سیستم عامل ها تا نرم افزارهای کاربردی را شامل می شود.

راهدار ادامه داد: تصویب قانون حق نشر(کپی رایت) همراه با ضمانت اجرایی و استفاده از مبادلات مالی مبتنی بر ارزهای دیجیتال را از دیگر راهکارها مطرح کرد.

وی عنوان کرد: علاوه بر روشهای سنتی انجام تبادلات مالی بین داخل و خارج از کشور، با توجه به گسترش توجه به استفاده از ارزهای دیجیتال می توان این راه را به عنوان یکی از روشهای مقابله با این مشکلات را تبادل مالی دانست اما وجود برخی قوانین مشکلاتی را در این راه به وجود آورده است.

راهدار افزود: اعتقاد فعالان بخش خصوصی در حوزه فاوا براین است که این صنعت برای رشد و شکوفایی باید در چارچوب قوانین کشور حرکت کند و قطعا برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی در این حوزه نیازمند چارچوبهای لازم

هستیم چراکه دسترسی و ارتباط با صنعت ICT به دلیل ماهیت آن، از هر نقطه جهان امکان پذیر است بنابراین

لزوم کنترل آگاهانه این همکاری ها بیش از هر حوزه دیگری احساس می شود.

در ادامه این جلسه، مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز گفت: تحریم ابزاری کوتاه مدت است که کشورهایی که از این شرایط سخت عبور کنند می تواند پیش از گذشته استقلال خود را به دست آوردند و در شرایط فعلی کشور می بینیم در برخی از حوزه ها نیازها شناسایی و به دنبال ارائه راهکارهای ناشی از تحریم ها توسط نخبگان و متخصصان داخلی هستیم.

وی با بیان اینکه در برخی از فناوری ها وابسته به خارج از کشور هستیم افزود: برای واردات و ایجاد امکان رقابت در بخش سخت افزار و ورود قطعات و لوازم جانبی مشکلاتی از جمله تعرفه های گمرکی وجود دارد که اتاق بازرگانی می تواند این موضوع را به صورت تخصصی دنبال کند.

سهرابی بیان کرد: مزیت کشور ما توانمندی از نیروی کار ماهر و متخصص است به همین دلیل اگر موضوع تعرفه های واردات تجهیزات حل شود ضمن کاهش قیمت تمام شده و ایجاد رقابت؛ شرکت های دانش بنیان ما می توانند از فرصت تحریم ها برای توانمند کردن خود و یا تولید تجهیزات و اقلام مورد نیاز در حوزه ICT استفاده کنند.

وی اظهارداشت: در بخش نرم افزار نیز پیچیدگی هایی وجود دارد و ما نیز این مهم را دنبال می کنیم اما نکته حائز اهمیت در این بحث حاکم کردن نگاه فرامنطقه ای بر تولیدات نرم افزاری داخلی کشور است تا بتوانیم سهم و جایگاه خودمان را از بازار بیشتر کنیم.

سهرابی همچنبن با اشاره به قطعی اینترنت در کشور ادامه داد: قطع شدن چند روزه اینترنت در کشور به برخی از کسب و کارها آسیب وارد کرد و برخی از کاسبان تحریم از این شرایط بهره بردند.

در این جلسه پیرامون مباحث آسیب شناسی تحریم ها در حوزه ICT و شناسایی راهکارهای بخش دولتی و خصوصی و بررسی معضلات ناشی از قطع اینترنت بحث و تبادل نظر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.