فارس همچنان مقام دوم بیکاری کشور دارد

خبر پارسی: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتشار وضعیت بیکاری استان های کشور و ارائه تعداد بیکاران زن و مرد در هر استان؛ تحلیل های جدیدی را از وضعیت بازار کار کشور در سال گذشته ارائه کرده است.

تاکنون اینکه تعداد بیکاران در هر استان به تفکیک اعلام شود کمتر در گزارش های مرکز آمار ایران بوده و این مرکز تنها به ارائه خلاصه ای از وضعیت بیکاری در کشور می پردازد و صرفا نرخ بیکاری و تعداد کل بیکاران اعلام می شود.

بر پایه این گزارش، وزارت کار اعلام کرده است در ۱۲ ماهه سال گذشته مجموعا ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۱۴۳ نفر در کشور بیکار بوده اند که از این تعداد ۸۷۴ هزار و ۳۰۷ نفر زن و ۲ میلیون و ۶۹ هزار و ۸۳۶ نفر نیز مرد هستند.

ضمن اینکه بیشترین تعداد مردان بیکار در تهران، فارس، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خوزستان و گیلان سکونت داشته و بالاترین تعداد زنان بیکار هم در استان های تهران و اصفهان هستند.

در عین حال، در سال گذشته ۱۶۴ هزار و ۹۱ نفر در استان آذربایجان شرقی بر مبنای یک ساعت کار در هفته بیکار بوده اند که از این تعداد ۳۹ هزار و ۶۴۷نفر زن و ۱۲۴ هزار و ۴۴۴ نفر نیز مرد بوده است.

وجود حدود ۳ میلیون بیکار مطلق

همچنین در آذربایجان غربی ۱۲۰ هزار و ۷۵۲ نفر بیکار بوده است که سهم زنان ۲۲ هزار و ۸۶۸ نفر و سهم مردان ۹۷ هزار و ۸۸۴ نفر بود.

در اردبیل ۶۱ هزار و ۲۹۱ بیکار اعلام شد که ۱۶ هزار و ۹۶۸ نفر زن و ۴۴هزار و ۳۲۲ نفر نیز مرد بود. این وضعیت درباره اصفهان بیکاری ۲۴۱ هزار و ۵۵۰نفری را نشان می دهد که ۸۲ هزار و ۵۰۱ نفر زن و ۱۵۹ هزار و ۴۹ نفر نیز مرد هستند. تهران ۴۸۲ هزار و ۸۳۳ بیکار دارد که از این تعداد ۱۵۰ هزار و ۸۴۰نفر زن و ۳۳۱ هزار و ۹۹۲ نفر مرد هستند. در خوزستان ۱۶۵ هزار و ۳۴۷بیکار وجود دارد که ۴۶ هزار و ۷۱۶ نفر آنان زن و ۱۱۸ هزار و ۶۳۰ نفر نیز مرد هستند.

در فارس هم ۲۴۷ هزار و ۵۶۲ بیکار اعلام شده که ۶۵ هزار و ۳۱۸ نفر زن و ۱۸۲ هزار و ۲۴۴ نفر نیز مردان را شامل می شود.

طبق اعلام وزارت کار وضعیت تعداد بیکاران در برخی استان ها بهتر است به نحوی که در گلستان مجموعا ۴۴ هزار و ۹۸۲ بیکار وجود دارد و این تعداد در استان مرکزی ۴۹ هزار و ۵۵۷ نفر، در هرمزگان ۴۴ هزار و ۱۶۴ هزار و در یزد نیز ۳۰ هزار و ۲۷۴ نفر برآورد شده است.

۳۰درصد کل بیکاران کشور زن هستند

همچنین تعداد بیکاران استان بوشهر ۳۱ هزار و ۵۵۳ نفر، چهارمحال و بختیاری ۲۹ هزار و ۴۲۹ نفر، زنجان ۴۰ هزار و ۵۹ نفر، سمنان ۱۴ هزار و ۲۴نفر و سیستان و بلوچستان نیز ۴۸ هزار و ۴۶۰ نفر بیکار دارد. در خراسان جنوبی ۱۲ هزار و ۹۰۹ نفر و در خراسان شمالی هم ۲۵ هزار و ۶۴۲ نفر بیکار هستند.

بر پایه آمار ارائه شده، حدود ۳۰ درصد کل بیکاران و متقاضیان شغل کشور را زنان و ۷۰ درصد باقیمانده را نیز مردان تشکیل می دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.