رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح کرد؛/رشد همه جانبه شاخص‌های سلامت در استان فارس پس از انقلاب

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انجام مقایسه‌ای اجمالی در خصوص شاخص‌های مختلف حوزه بهداشت و درمان، گفت: پس از انقلاب علی‌رغم تحریم‌ها، در همه شاخص‌ها شاهد رشدی همه‌جانبه و مناسب بوده‌ایم.

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، محمدهادی ایمانیه تصریح کرد: رشد در شاخص‌های سلامت اعم از زیرساخت‌های بیمارستانی، درمانگاهی و … در ایران با وجود همه مشکلات حتی در مقایسه با کشورهایی نظیر عربستان که نه‌تنها تحریم نبوده‌اند بلکه درآمدهای سرشار نفتی نیز داشته و دارند، به حدی است که ایران در رتبه بالاتری نسبت به این کشورها قرار دارد.

وی از افزایش ۱۴۳ موردی مراکز بهداشتی در سطح استان فارس خبر داد و گفت: تعداد خانه‌های بهداشت استان فارس نیز پیش از پیروزی انقلاب ۲۹ مورد بوده که با توجه به اهمیتی که خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی برای گسترش بهداشت در تمامی نقاط استان قائل بوده و هستند و خدماتی که انجام شده، به ۹۱۱ مورد رسیده است .

ایمانیه یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به بهداشت و درمان مادران باردار و کودکان شده،  است به گونه‌ای که به طور مثال شاخص میزان مرگ مادران باردار (در ۱۰۰ هزار تولد زنده) ۱۴۰ بوده که اکنون به‌واسطه پیشرفت‌ها، به ۱۶ رسیده است .

وی گفت: در همین راستا میزان مرگ کودکان زیر یک سال (در هزار تولد زنده) از ۹۳ به ۱۳ کاهش پیدا کرده و همچنین میزان مرگ کودکان زیر ۵ سال ( در هزار تولد زنده ) از ۹۵ به ۱۷ و میزان مرگ نوزادان ( در هزار تولد زنده ) نیز از ۷۵ به ۱۰ کاهش یافته است .

ایمانیه افزود: امروز و به‌واسطه اقدامات شایسته انجام شده، بیماری‌هایی نظیر آبله و فلج اطفال ریشه‌کن شده و بیماری‌های جذام و سرخک نیز حذف شده و موارد ابتلا در بیماری‌هایی از جمله دیفتری، کزاز و وبا به شدت کاهش یافته است.

وی در زمینه پیشرفت‌های درمانی نیز گفت: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد افزایش ۵ هزار و ۳۳۸ موردی تعداد تخت‌های بیمارستانی در استان فارس بوده‌ایم، حال آنکه تا سال ۵۷ حتی یک تخت ویژه یا تخت ویژه نوزادان و درمانگاه شبانه‌روزی در فارس نداشتیم و امروز این آمار به ترتیب به ۳۱۷ تخت، ۱۲۱ تخت و ۱۲۹ درمانگاه رسیده است.

ایمانیه گفت: تعداد مطب‌های پزشکان، دفاتر کار مامایی، تغذیه و رژیم درمانی در مجموع تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۵۴ مورد بوده و اکنون به ۸۲۸ باب رسیده است.

وی تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب تعداد دانشجوی کاردانی و کارشناسی از ۲۱۰ نفر به ۳ هزار و ۶۲۷ نفر، تعداد دانشجوی کارشناس ارشد از ۳ نفر به ۹۲۵ نفر، تعداد دستیار تخصصی از ۴۱ نفر به ۷۶۴ نفر، تعداد دانشکده از ۷ به ۱۸ عدد در استان فارس افزایش داشته است و در فوق تخصص و فلوشیپ نیز که پیش از انقلاب در فارس دانش‌آموخته‌ای نداشتیم، اکنون ۱۷۳ نفر فارغ‌التحصیل داریم.

ایمانیه گفت: پیش از پیروزی انقلاب و پیشرفت‌های همه جانبه در کشور، پیوند عضوی در بیمارستان‌های استان فارس انجام نمی‌شد، در حالی که امروز می‌توانیم بگوییم که دانشگاه علوم پزشکی شیراز قطب پیوند عضو کشور است و در سال‌های پس از پیروزی انقلاب در شیراز موفق به انجام یک هزار و ۵۱۲ پیوند کلیه از فرد زنده و یک هزار و ۴۶۲ مورد پیوند کلیه از جسد، ۲۱۰ پیوند کبد از فرد زنده و یک هزار و ۱۹۴ پیوند کبد از جسد، ۱۸ مورد پیوند قلب، ۱۰۰ پیوند پانکراس، ۷۹ پیوند کلیه و پانکراس به طور همزمان، ۱۱ پیوند روده، ۶ پیوند معده، ۳ پیوند طحال، بیش از ۶ هزار پیوند قرنیه و ۷۲۹ مورد کاشت حلزون داشته‌ایم .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و قائم مقام وزیر بهداشت در استان فارس با بیان اینکه ساخت بیمارستان تقریبا در تمام شهرستان‌هایی که تا قبل انقلاب یا بیمارستان نداشته‌اند یا بیمارستان‌های موجود در آن نقاط فرسوده بوده، طی سال‌های پس از انقلاب انجام شده است، گفت: امروز تقریبا هیچ بیماری نیاز ندارد برای دریافت خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی از استان فارس خارج شود، حال آنکه تا قبل انقلاب حتی بیشتر پزشکان عمومی حاضر در سطح فارس، غیرایرانی بودند.

ایمانیه ادامه داد: انجام هزاران مورد جراحی قلب، مغز و اعصاب، ارتوپدی، کلیه و مجاری ادرار یا سایر درمان‌ها در حد استاندارد بین‌المللی، نشان دهنده نوعی تکامل و تحول در خدمات جامعه پزشکی است.

وی با اشاره به اینکه تعداد مقالات نمایه شده در مراجع بین‌المللی قبل از انقلاب از انگشتان دست تجاوز نمی‌کرد، گفت: امروز سالانه بیش از هزار مقاله علمی در مراجع بین‌المللی نمایه می‌شود.

ایمانیه همچنین گفت: در گذشته حتی یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه علوم پزشکی در فارس نبود، گفت: امروز ۵۱ مرکز تحقیقاتی در رشته‌های مختلف پزشکی وجود دارد.

 

30 دیدگاه برای “رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح کرد؛/رشد همه جانبه شاخص‌های سلامت در استان فارس پس از انقلاب

  1. این بنده خدا به چند لحاظ مردم را ساده لوح در نظر گرفته
   1-تمام دنیا و جای جای ایران نسبت به حدود چهل سال پیش در امر بهداشت و درمان تغییرات قابل ملاحظه ای داشته . نه تنها در زمینه بهداشت که در تمام زمینه ها
   پس ارائه این آمار و ارقام نشانه شق القمر و مدال افتخار ایشان نیست.
   2- اغلب تغییر و تحولات و ساخت و ساز های درمانگاهی و بیمارستانی از بودجه خیرین سلامت بوده که بعضاً بایستی مورد استفاده مثبت تر و مثمر ثمر تری هم قرار می گرفته . شایسته نیست که دیگران هزینه کنند و به جهت اعتقادات شرعی شان ترجیع دهند گمنام بمانند و اسم و رسم و ژست کار خیر را یک نفر به خود اختصاص دهد .
   باید از ایشان پرسید شما چه سهمی از ارث …… پدری خود در امور خیر خرج کرده اید ؟
   3- لطفاً ادعا نکنید که طرفدار رونق بخش خصوصی و مطب ها و بیمارستانهای خصوصی هستید که با مخالفت سرسختانه ای که نسبت به آنها داشته و دارید موجب صدمات بسیاری در امر بهداشت و درمان در این بخش که می توانست از هر لحاظ در جهت پیشرفت استان مفید باشد، شده اید و سرمایه گذاران خصوصی دل خونی از برخورد هایی ناروا و توهین آمیز شما دارند.
   حال آنکه اگر یک هفته بخش خصوصی دست از کار بکشد حداقل 50% امر درمان در سطح استان تعطیل خواهد شد.
   پس مردم را ساده لوح نپندارید و این آمار و ارقام را مانند احمدی نژاد جزء افتخارات خود محسوب نکنید .

 1. دکتر ایمانیه الان از موضع صاحب انقلاب حرف می زنند سوالی دارم ایشان در خلق انقلاب چه نقشی داشته اند؟ در حفظ انقلاب به ویژه در دوران جنگ تحمیلی چه نقشی داشته اند؟ آنچه مسلم است در همه این دورانها عافیت طلبی ترجیح داده اند و هم اکنون که کشتی انقلاب به ساحل آرامش رسیده از موضع بالا صحبت می کنند

 2. سلام
  انشا الله در مقاله ای به این همه بی دقتی در آمار دادن مفصل پاسخ خواهیم داد، ولی در یک کلام میتوان گفت که بنابراین قبل از انقلاب یک نفر موبایل نداشت الان 30 میلیون خط موبایل است. دفاع بد از این انقلاب بزرگ تیشه به ریشه انقلاب میزند. ایشان که نه در انقلاب و نه در جنگ سوابقی ندارد. خواهش میکنم در آمار دادن از یک اهل فن کمک بگیرند و ببینند چه میگویند. بروند آمارهای اقتصادی و بهداشتی کشورهای حوزه خلیج فارس را ببینند و بفهمند که جایگاه سلامتی ما با آنها چقدر فاصله دارد.

 3. خدا را سپاس که دکتر ایمانیه یک روز هم به جبهه تشریف نبرده اند و عکسی از جبهه و لو با فتوشاپ ندارند و گرنه فتح خرمشهر، شکست حصر آبادان، فتح فاو ، و… را به نام … تمام می کردند.

  1. از فرزندان موتلفه و بازاری ها اگر کسی توانستید مثال بزنید که به جنگ رفته باشد جایزه بزرگی پیش من دارید. گویا خون فرزندان بازار و موتلفه رنگین تر از بقیه مردم است

 4. باسلام
  سایت خبری وزین “خبرپارسی” درخبرنما لینک شد خواهمشمند است در صورت امکان سایت خبری خبرنما به آدرس http://www.khabarnema.ir را لینک نمایید.
  باتشکر

  1. منشکریم – کار بچه های فنی است که فعلا در مسافرت هستند انشاالله لینک می شوید

 5. به خداوندی خدا کسانی را می شناسم که نه خود و نه خانواده هایشان آنگونه که در رکاب استاد با ظاهری سراسر ریا و ساختگی حاضر می شوند . نیستند.
  خیلی ها مقید به نماز و حجاب و مسائل شرعی در حد قابل قبول هستند اما مغلوب ایشانند حال آنکه در بین یاران مورد احترام ایشان افرادی هستند که بعضاً هیچگونه تقیدی به رعایت این موارد در مجالس و محافل خصصوصی ندارند که اگر به چشم خود ندیده بودم هرگز باور نمی کردم و بابت گفته هایم قسم نمی خوردم.

 6. آیا ایشان به مسأله هم اشاره کردند که با کدام توجیه علمی و اقتصادی هر شهرستان و روستای کوچکی صرفا به علت فشار و لابی و وجود خیرین مقطعی باید یک بیمارستان داشته باشد که این بیمارستان ها نه تنها نتوانند امورات خود را بگذرانند ، باعث ضرر دهی به کل سیستم باشند و دانشگاه و خیرین هم نتوانند جور آنها را بکشند و در نتیجه پول متخصص ضریب کای بیچاره رو بالا بکشند و پرداخت نکنند؟

 7. ایمانیه در طول ۸ سال ریاستش سیاست النصر بالرعب را به نحو خوبی اجرا کرده است. اخیرا نیز ایمانیه، رضوی مسوول واحد دانشجویان حراست که سابقه خوبی در بین دانشججویان ندارد و از او به خوشنامی یاد نمی کنند را به عنوان مسوول کمیته انضباطی دانشجویان منصوب کرده است. ایمانیه در زمان خدمت جناب رضوی در سمت مسوول واحد دانشجویان حراست، در اقدامی غیر شرعی و بر خلاف وصیت مرحوم نمازی-که وصیت نموده است ویلاهای بیمارستان نمازی فقط در اختیار پزشکانی قرار گیرد که در نمازی خدمت می نمایند- یکی از این ویلاها را در اختیار رضوی قرار داد. یکی از نشریات انجمن اسلامی در آن زمان به افشای این قضیه پرداخت و این اقدام ایمانیه را خلاف موازین شرعی نامید. دقت کنید طبق وصیت مرحوم نمازی، واقف محترم، که عمل به ان شرعا واجب است، این ویلاها حتی نمی تواند در اختیار پزشکی که در بیمارستانی دیگر خدمت می کند قرار گیرد چه برسد به مسوول کمیته دانشجویان حراست. در مورد ایشان گفتنی های بسیاری وجود دارد که ان شاءا… در فرصتی مقتضی خواهم گفت.

  1. خبرپارسی گرامی سانسور نکنید لطفا
   من حرف توهین آمیزی نزده بودم. تغییر دادن برخی از جملات به عباراتی همچون (سابقه خوبی در بین دانشججویان ندارد و از او به خوشنامی یاد نمی کنند) هم جالب نیست. قسمت نزدیک به انتهای مطلب را هم کاملا حذف کرده اید. هیچ توهینی در ان نبوده است
   سپاس فراوان از شما بزرگواران

   1. فقط بحث توهین نیست گاهی ساده ترین کلمات در فضای رسانه بار حقوقی دارد- شما اگر می خواهید سایت مسدود شود ما راه بهتری د اریم!

  2. مگه الان ویلاها در اختیار چه کسایی هست. اساتید دانشکده دندان و دارو و مدیران نور چشمی که هر کدوم بیچارهها فقط چند تا خونه بیشتر ندارند!

  3. سلام بهزاد
   منظورت از دانشجویان همان چند نفر بچه های طیف علامه است . اگر این است که چه بیراهه می روی کمی تامل ……….
   می دانی در دانشگاه بیش از ده هزار نفردانشجو مشغول تحصیل بوده و هستند . پس کمی بیاندیش طیف علامه یک درصد از این تعداد هم نبودند.
   تاجایی که من می دانم ایشان (رضوی) در بین اکثر دانشجویان به خوبی و خوشنامی معروف هستند
   پس بیا با هم به حق قضاوت کنیم که این نشانه متدین ومتشرع بودن است

   1. صادق (رضوی) عزیز
    از کجا به این نتیجه رسیدی که بچه های انجمن یک درصد بیشتر محبوبیت نیستند؟ از کجا این آمار را جمع کرده ای؟ از نتیجه نظر سنجی سایت خبرپارسی یا از آمار شرکت کنندگان در انتخابات انجمن اسلامی؟
    از همه مهمتر از کجا به این نتیجه رسیدی که رضوی خوشنام است ؟ از التماس های دانشجویان به وی موقعی که انان را به حراست احضار می کرد و یا از لعن و نفرین های دانشجویان پشت سرش؟

   2. آقا بهزاد سلام
    اولا .چقدر تیزی ماشااله خوب زود تشخیص دادی !!!!!!!!!!!!
    ثانیا . من نگفتم محبوبیت شان یک در صد است گفتم جمعیتشان یک در صد است
    ثالثا خوشنامی ایشون به خاطر برخورد با چند عدد سیب گندیده درون صندوق میوه بوده است میگی نه یک سری به دانشکده ها بزن انشااله که متوجه بشی !!!!!!!!!

   3. صادق جان، احیانا که خود جناب ر نیستی؟ جمعیت ما یک درصد دانشگاه هست؟ عزیز دل برادر سال 87 که بنده شورای صنفی بودم، به خاطر توهین و ورود غیر قانونی برخی ها به اتاق یکی از بچه ها و بعدش ضرب و شتم یکی از اعضای شورا جندتا تحصن چمدصد نفری تو خوابگاه انجام شد که خواسته اصلیشون معذرت خواهی عاملین این حادثه به خصوص … از دانشجوها بود، جناب ر که از 88 از حراست رفت، ولی تا موقعی که بود،اصلا اسم خوبی بین بچه ها نداشت.

   4. جناب صدری چرا سانسور میکنید؟ رضوی هم رفت جز خط قرمز سایت؟ اصلا جه معنی داره

   5. جناب رضوی
    جشن شب یلدا را یادت هست؟
    آن دانشجوی علوم آزمایشگاهی را که از نظر شما مشکل حجاب داشت
    خوب می دانی که بعد از آن اقدام شما چه اتفاقی برایش افتاد
    مستنداتش موجود است اگر خبر پارسی بپذیرد که بدون سانسور منتشر کند به خبرپارسی خواهیم داد.

   6. این نوشته شما دلیلی است بر سرکوب منتقدین ایمانیه. اولا منتقدین ایمانیه را سیب گندیده نامیده اید و دوما با افتخار از حذف و سرکوب آنان می گویید. سیب گندیده شمائید که گند خلاف قانون هایتان استان را گرفته
    ممنون از این اعتراف

   7. سیب گندیده آن جریان و گروهی است که پس از 8 سال سیطره نامبارکش بر کشور، مردم نه بزرگی به ان گفتند. جریانی که متاسفانه هنوز دنباله های آن در دانشگاه علوم پزشکی شیراز باقی مانده و حاضر به کنار رفتن نیست.

 8. چرا از میرابراهیمی نمی گویید که معلوم نیست با چه ویژگی بی نظیری مدیر کل دانشجویی شده. ایشان در سالهای اوج قدرت احمدی نژاد به عنوان مدیر هیات نظارت ،کم دانشجویان را اذیت نکرد، با وجود این همیشه دم از فشار از بالا می زد. عاقبت هم در انتخابات جعلی انجمن روی واقعیش را نشان داد. با همین کارها ایمانیه با تعویض او به جای صفی یاری بازهم می خواهد مثل قبل رفتار کند.

 9. من یک سوال فنی دارم از کسانی که احتمالا مدیریت بهداشت و درمان بلد هستند و خواهش می کنم که پاسخ کارشناسی و نه سیاسی بدهید و با ارائه رفرانس و خلاصه یک پاسخ علمی درست و حسابی و شاید خود تیم دانشگاه هم بتوانند کمک کنند به پاسخ:
  آیا مقایسه وضع فعلی ما با 35 سال قبل بدون مقایسه با تغییراتی که طی همین زمان در دنیا به وجود آمده است (مقایسه تطبیقی) درست است و یا اطلاعات دیگری هم لازم است؟ اگر لازم است آیا کماکان وضع ما مطلوب است یا نه؟
  لطفا پاسخ کارشناسی با ادله کافی و نه فقط پاسخ بلی یا خیر.
  متشکرم

 10. میر ابراهیمی و به خصوص رضوی نیروهای تندرو ایمانیه در 4 سال اول ریاستش دوباره به دانشگاه برگشته اند تبریک به همه آزاد اندیشان!!

 11. با سلام
  جناب رضوی من که الان دانشگاه نیستم ولی آن زمان که ما دانشجو بودیم جز نفرت از شما چیزی ندیدیم ، اگر شما و امثال شما محبوب بودید حداقل میتوانستید تعداد کاندیدا های انتخابات غیر قانونی انجمن اسلامی دانشکده پزشکی در سال 87 به حد نصاب برسانید و یا حداقل بیش از تعداد انگشتان یک دست از آن دانشجویانی که شما در بین آنها به خوبی و خوشنامی معروف بودید ، در انتخابات غیر قانونیتان شرکت میدادید. امیدوارم بجای سرپوش گذاشتن بر اعمال نادرست و فرافکنی با نگاهی به آینده و بد نامی که از شما خواهد ماند بیاندیشید ودر جهت اصلاح خود بکوشید . همه ما گناه کاریم ولی برخی بار حق الناس بر دوششان بسیار سنگین تر است….

 12. آقای صادق که احتمالا خود آقای رضوی هستند! ادعا کرده اند که وی در بین اکثر دانشجویان به خوشنامی معروفند. حراستی های دانشگاه علوم پزشکی شیراز از این ادعاها پیش از این نیز داشته اند.
  ذکر قضیه ای ای مربوط به سال 86 به همراه دو لینک از خبرگزاری ایسنا در این مورد خالی از لطف نخواهد بودک
  سال 86 آقایان حدایق و همین آقای رضوی به خوبگاه شهید دستغیب(ره) آمدند و جلسه ای با دانشجویان برگزار کردند که با اعتراضات گسترده دانشجویان به عملکرد حراست همراه بود. خبرگزاری ایسنا شاخه فارس نیز این خبر را پوشش داد.
  لینک مربوطه:
  http://fars.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=5153
  ولی حراست دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ارسال نامه ای به ایسنا فارس، خبر منتشر شده را تکذیب کرد. حراست در جوابیه خود نوشته بود:
  “تناقضات موجود بین خبر انتشار یافته از طرف خبرگزاری ایسنا و جلسه برگزار شده در پاسخ به مسائل، فضای حاکم بر جلسه و تعاملات دانشجویان با این مدیریت آنقدر گوناگون و متفاوت است که درج آن خبر به صورت گزینشی و یکجانبه دور از انصاف است. اما اینکه جلسه ای روان که با نهایت صمیمیت در خوابگاه دانشجویی برگزار شده را به صورت جلسه ای پرتنش نشان داده که تصور خواننده در انتها چیزی جز اعتراضات شدید دانشجو یا جلوگیری از ادامه صحبت مدیر حراست نخواهد بود (پاراگراف آخر) جای تأمل دارد. حال آنکه تقاضای تمدید ساعت جلسه، گرفتن قول جهت حضور در جلسه آینده از طرف دانشجویان مطرح بوده و جلسه از ساعت 30/20 لغایت 24 ادامه یافت. که این خود دلیلی محکم برای تکذیب خبر انتشار یافته از طرف آن خبرگزاری می باشد”
  لینک مربوط به جوابیه حراست:
  http://fars.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=5249
  خبرگزاری ایسنا نیز بعد از درج جوابیه حراست، جمله ای نوشت:
  “یاد آور می شود خبر مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۸۶ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، در خصوص جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رئیس حراست این دانشگاه دقیقا با مستندات موجود در این خبرگزاری مطابقت می نماید”
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.