تعویض های اتوبوسی ، رنسانس مدیریتی… آری یا خیر ؟

سایت رئیس جمهور سلام -(اینجا)سید علیرضا میرزادهواژه تعویض های اتوبوسی اصطلاحی است که طی ده دوازده سال اخیر  بسیار شنیده شده و تیتر خبرها قرار می گرفته  و   به نظر می رسد که این کلمه  نوعی برداشت منفی ایجاد می کند و به معنی تغییر و تعویض مدیران  خوب است . اما آیا واقعا این چنین است ؟ آیا با تغییر یک دولت  نیاز به  تغییر مدیران وجود دارد ؟ این سوالات و سوالات  مشابه دیگری سالهاست که ذهن خیلی ها را  مشغول کرده  و شاید این تصور بوجود آمده که فقط در کشور ما چنین موضوعی وجود دارد . که البته جواب منفی است . بعنوان مثال  در ایالات متحده  وقتی رئیس  جمهور  جدیدی بر مسند قدرت می نشیند  حدود ۳۰۰۰ نفر که در مشاغل رده بالا مسؤولیت دارند  تغییر می کنند و افراد جدیدی جای آنها را می گیرند . این خیلی بدیهی است که رئیس قوه مجریه  افرادی را بر گزیند  که بتواند با آنها کار کند و در هماهنگی کاملی با او و البته در جهت حفظ منافع  کشور گام بردارند .

بنا براین تغییر و اصلاح امور  گریز ناپذیر است . نکته دیگری که تغییر را  واجب می کند مقابله با فساد است ، گفته می شود قدرت  می تواند  موجب فساد شود و  بنا براین قدرت مطلق یعنی فساد مطلق و در دراز مدت  چنانچه قدرت در دست افرادی انحصار طلب و نادان و نابخرد باشد آنگاه ادامه حضور آنان  موجب تضعیف شدید  یک سازمان یا یک استان می گردد و ضررهای بسیار بروز خواهد کرد .

متأسفانه  گاهی  دیده می شود که فلان مقام  و مدیر یک ارگان که بنظر می رسد فرد معتقد و حساس به مسا ئل  شرعی است  علی رغم وجود مشکلات در سازمانش و عدم رضایت از عملکردش ، او همچنان بر ماندن بر مسند پا می فشرد ، غافل از اینکه این کار خلاف اخلاق و حتی شرع می تواند باشد . نکته ظریفی در این بین وجود دارد که برخی از مسؤولین به آن کمتر توجه کرده اند ، در مباحث فقهی  دو موضوع اساسی وجود دارد که  شالود ه و اساس نظریات فقها را تشکیل می دهد و فقها در مذهب شیعه بخصوص  به این دو رکن اشاره داشته اند ، یکی حق الله  است و دیگری حق الناس . در مورد مواردی که حق الله است و در اختیار خداوند مباحث کاملا روشن است  مانند حکومت اسلامی و حاکم و… که علاقه مندان می توانند مراجعه کنند به منابع مختلف و مطالعه فرمایند چرا که از حوصله این مقاله خارج است و اما مورد دیگر حق مردم است ، و حق نظارت  مردم و نظر مردم  که  مدیران و حاکمان و والیان  بایستی به آن توجه کنند . شاید بد نباشد  که بعنوان مثال  در مورد   فلان مدیر یک سازمان در استان  از کارکنان همان سازمان یک نظرسنجی  بشود  و سطح رضایتمندی در خصوص آن مدیر و روش هایش را جویا شد و قطعا  نتایج  جالبی مشخص می گردد . مدیری که اصرار بر ماندن دارد بدون توجه به خواست  مردم  و نیاز جامعه  در حقیقت  حق الناس را  نادیده گرفته.

استاندار فرزانه و اندیشمند فارس ، مشاوران و مدیرانشان  در حال حاضر به مانند سکانداران کشتی  این استان هستند . سکّاندار  برای هدایت یک کشتی و نگه داشتن آن در مسیر و بر یک خط اعتدال گاهی  مجبور است سکان را به راست و گاهی به چپ بچرخاند  و این طبیعی است که اگر از یک طرف  طوفانی شدید به پا شود ناخدا مجبور خواهد بود  کشتی را  به سمت دیگر ببرد تا طوفان فرو نشیند . بعد از تلاطمهای این چند سال اخیر و اتخاذ برخی تصمیم های  نادرست  هم اکنون فضا برای  جبران مشکلا ت  با حضور مدیران منطقی و از جنس مردم و برای مردم و منافع جمعی فراهم آمده و گروههای مختلف سیاسی واجتماعی شیرینی  پیروزی ها و فرصت های پیش رو را  نبایستی  با  انحصار طلبی ها و سهم  خواهی ها   به تلخی تبدیل کنند . طیفهایی نظیر تدبیر گران اعتدال خواه و یا برخی گروهها که شاید بتوان از آنها بعنوان نو اصلاح طلبان و نو اصول گرایان نام برد  بایستی  توجه داشته باشند که مدیران ارشد استانی اگر در وسط بحث ها و جدل های بیهوده جناحی قرار گیرند  پیشرفتها   بسیار  کند خواهد بود و انرژی و وقت بسیاری تلف می گردد و صدها امید و افق های روشن بر باد خواهد رفت .

در صنعت اصطلاحی وجود دارد به نام مهندسی مجدد  و شاید بتوان گفت به معنی باز نگری مجدد است . و این یک نیاز مبرم است که مشاوران  و مدیران  در شرایط کنونی در فواصل کوتاه و بطور دائم  به ارزیابی کارها و روشها و توانایی اشخاص بپردازند و از مشاورانی  استفاده گردد که از بینش و دقت و تمرکز کافی نسبت به امور  برخوردار باشند و اخلاق و عقلانیت را پیش رو داشته باشند ، و توجه به این موضوع بسیار اهمیت دارد  که  مدیران در  کلاف سر در گم جلسات بی فایده و کلنگ زنی های  نمایشی گرفتار نشوند چرا که  وقت  تنگ است و رقیبان بیدار. در شرایط فعلی  سؤال و خواست مردم این است که آیا زمان تغییر افرادی که مفسده انگیز بوده اند و قانون پذیر و قانون مدار نیستند  فرا نرسیده ؟ آیا  مدیران  نا توان با اندیشه هایی که  دیگر خریداری ندارد  می توانند  ایران فردا را بسازند ؟ و تاکید نمایم که قطعا مدیرانی که عملکرد خوبی داشته اند و عقلگرا و خردمند بوده اند از هر جناح که باشند همیشه مقبول و محبوب هستند و بکار گیری آنها در هر دولتی مفید و به منفعت جمع است .

همانگونه که ذکر شد مردم حقوقی دارند و انتظار آنها از مدیران منتخب خود این است که با پشتوانه همین مردم و در نظر گرفتن آرمانهای اصیل انقلاب  نسبت به تغییرات و اصلاح امور و با چشمی باز و گوشی شنوا همچون  رهبر یک ارکست سمفونی و با تمرکز کافی  و با استفاده از مشاوران  مجّرب  و حضور و میدان دادن به نیروهای جوان  گام برداشته و آینده ساز باشند .  و این انتظار از راهبران امور استان تاریخی و تاریخ ساز این است که با ژرف نگری  و توجه به جامعه شناسی  منطقه  زمینه های رشد و تربیت مدیران آتی را فراهم سازند و البته  از گروههای مختلف سیاسی و اجتماعی و چهره های اثر گذار که عقلانیت ، تعادل و تعامل سر لوحه کارشان است  برای مشورت و مشارکت در کارها  بهره گرفته شود .  و کلام آخر را از حافظ شیرین سخن نقل کنم که می فرماید :

عشق و شباب ورندی مجموعه مراد است   … چون جمع شد معانی گوی بیان توان زد

2 دیدگاه برای “تعویض های اتوبوسی ، رنسانس مدیریتی… آری یا خیر ؟

  1. درخواست چند هزار دانشجو واستاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز جهت ایجد تغییر وتحول و مهندسی مجدد حق الناسی است که بی شک مقامات محترم دولت تدبیر وامید ان را نادیده نمیگیرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.