تا شهر شعر/ سفر به شهر بهار/راهنمای نوروزی سفر به شیراز+ قیمت بلیت اماکن تاریخی و اقامتی و گزارش تصویری

خبر پارسی – فرزاد صدری – اینجا را به عطر معروف بهارنارنجش می‌شناسند، به شاهچراغ(ع) عزیز و شاعران محبوبش، به باغ‌های زیبا و کوچه پس کوچه‌های تاریخی‌اش؛ «که سعدی از حق شیراز روز و شب می‌گفت / که شهرها همه بازند و شهر ما شهباز». زیبایی شیراز به خصوص در بهار دوچندان می‌شود. شهر پر می‌شود از عطر بابونه و نرگس، از شکوفه‌ بن‌های نارنج و آواز خوش هزاردستان. دیدن شیراز، کار یک روز و دو روز نیست؛ زمان کافی می‌خواهد و دل خوش؛ و چه وقتی بهتر از تعطیلات نوروز. و دیدار با حافظ و سعدی و زیارت برادر امام‌رضا(ع) تازه شروع بازدید از این شهر تاریخی است؛ اینجا گرچه در نوروز شلوغ‌تر از همیشه می‌شود و پر از مسافر، اما باغ‌های زیبای ارم، جهان‌نما، عفیف‌آباد و دلگشا هنوز هم جا برای این همه مسافر دارند. دروازه قرآن، ارگ کریم‌خان، خانه‌های تاریخی، مقبره خواجوی کرمانی، بازار سنتی وکیل، مجموعه زندیه و ده‌ها جاذبه دیدنی که دیدن هرکدام روزی را می‌طلبند تا دلِ دیده دهی و جان بستانی.

بلوار چمران شیراز

2465

سفر به شیراز بی گمان سفر به بهشت ایرانی است .اگر جوی مولیان شیراز، عطر بهار نارنج ها و سرخوشی نسیم دلنواز شیراز شما را به این دیار فراخواند؛ تعطیلات نوروزفرصت خوبی است،تا به دیدار شکوفه بن های این شهر آیید تا هم از هوای بهشتی شیراز بهره برید و هم عطر دل انگیز بهار نارنج را استشمام کنید و همواره این سفر را در خانگه ذهنتان به خاطر بسپارید.

بلوار چمران شیراز

chamran

  برای رسیدن به شیراز مسیرهای هوایی و زمینی گزینه های پیش روی شماست اگرچه مسیر ریلی هم یکی دو سالی است که آماده شده اما به دلیل سرعت بسیار کند قطار در این مسیر و مسافت بسیار طولانی ایستگاه قطار شیراز تا مرکز شهر و همچنین محدویت حرکت قطار تهران به شیراز(هفته ای یک بار) این مسیر را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

شب های زیبای شیراز

2467

 خودروی شخصی:برای رسیدن به استان فارس تنها مسیر ممکن عبور از بزرگراه تهران قم و قم به اصفهان است.آباده نخستین شهر استان فارس است که به آن وارد می شوید.از اینجا برای رسیده به شیراز ۲ گزینه پیش روی شماست.یکی مسیر اصلی که جاده آباده به صفاشهر و بعد مسیر پاسارگاد و سعادت شهر و مرودشت و سپس شیراز است.در این مسیر شما می توانید اثر تاریخی نقش رستم را ببینید و اگر دوست داشتید مسیر خود را قبل از شیراز کمی منحرف کنید و از میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد هم دیدن کنید.

 اما مسیر پیشنهادی ما از آباده به شیراز مسیر فرعی است .در این مسیر شما می توانید از طرف آباده به سورمق و سپس به شهر خوش آب و هوای اقلید بروید و پس از منطقه بسیار زیبای دشت آسپاس از طریق دشت زیبای کامفیروز و دیدن مزارع زیبای برنج به پل تاریخی خان برسید و از طریق مرودشت خود را به دروازه قرآن شیراز برسانید .

اتوبوس:در اغلب شهرهای ایران بویژه مراکز استان ها به راحتی می توانید بلیت شیراز را تهیه کنید.بلیت تهران شیرازبا اتوبوس معمولی  ۲۴ هزارتومان و اتوبوس های VIP  تک صندلی ۳۹  هزار و ۵۰۰ تومان است. از تهران تا شیراز ۱۲ ساعت راه دارید اما اگر مبدا حرکت شما میدان آرژانتین باشد کمی بیشتر از ۱۳ ساعت طول می کشد.قیمت بلیت اصفهان به شیراز نیز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

هواپیما: پروازهای نوروزی شیراز از فرودگاه‌های مختلف به مقصد شیراز انجام می‌شود. قیمت بلیت رفت و برگشت پروازهای تهران – شیراز ۲۵۶ هزار تومان است.

ایستگاه: اگر پول کافی برای اقامت در هتل و یا میهمانپذیر ندارید و یا نتوانسته اید جایی برای خود رزرو کنید  ، بهترین راه مراجعه به کمپ های نوروزی و ستاد تسهیلات سفر شهرداری شیراز است.اولین کمپ مسافران نوروزی به نام کمپ “زیبا شهر”  را می توانید در ورودی شهر نرسیده به دروازه قرآن پیدا کنید.باغ جنت در بلوار امیر کبیر،سالن های ورزشی و برخی مدارس شهر شیراز نیز آماده ارائه هرگونه خدمات به مسافران نوروزی هستند.

 کجا بگردیم؟

اماکن تاریخی و موزه‌های این شهر در تعطیلات نوروز از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۲ شب یکسره باز هستند.

دروازه قرآن:

flag-1

هر مسافری که از سمت جاده اصفهان پا به شیراز بگذارد، اولین تصویری که می‌بیند، دروازه قرآن است؛ دروازه‌ای که بالایش قرآنی بزرگ معروف به قرآن «هفده من» قرار دارد که آن را به دروازه قرآن مشهور کرده است. آرامگاه خواجوی کرمانی هم در همسایگی همین دروازه و آب نماهایش است. بهتر است شب‌ها به تماشای دروازه بروید؛ چون هم با نورپردازی زیباتر می شود و هم آبشارهای مصنوعی‌اش به کار می‌افتند. اگر چند قدمی دورتر شوید و بالای تپه‌های «الله اکبر» بروید، شهر زیر پای‌تان است و گنبد فیروزه‌ای شاهچراغ(ع) را خواهید دید.

آرامگاه حافظ:

PhotoParsi-03

احتمالا پرطرفدارترین نقطه تاریخی شیراز، باغ و آرامگاه خواجه حافظ شیرازی است. سنگ بنای باشکوه آرامگاه در دوران کریم‌خان گذاشته شد و در سال ۱۳۱۵ مقبره فعلی برای حافظ با الهام از معماری دوره زندیه ساخته شد. این آرامگاه برای مردم شیراز بسیار مورد احترام است و  بعضی از آنها با وضو به زیارتش می‌روند. علاوه بر گردش در باغ باصفای این آرامگاه می‌توانید در کافه کوچک آنجا کمی استراحت کنید. برای زیارت حافظ باید به میدان آزادی (فلکه گاز) برسید و مسیرتان را به سمت حافظیه ادامه دهید. قیمت بلیت:۲۰۰۰ تومان

آرامگاه سعدی:

2987

سعدیه هم از نقاط بسیار محبوب شهر شیراز است. محوطه سبز آرامگاه لذت گشت و گذار و زیارت را بیشتر می‌کند. آرامگاه سعدی از زمان کریم‌خان تا امروز بارها بازسازی شده. بنای نخستین آرامگاه تا سال ۱۳۲۷ خورشیدی برپا بود، اما بنای زیبای فعلی ساخته شد تا عمارتی در خور استاد سخن ساخته شود. در سمت چپ آرامگاه یک حوض ماهى قرار دارد که آبش از قنات زیر مقبره تامین می‌شود. این حوض خیلی معروف است که می‌گویند سعدى، در زمان حیاتش از آن استفاده می‌کرده. یک از رسوم زیارت مقبره حافظ انداختن سکه در این حوض ماهی است که می‌گویند آرزو را برآورده می‌کند. حواستان باشد که‌ اشتباهی سکه را در حوض بیرون از آرامگاه نیندازید. آسانترین مسیر برای رسیدن به این آرامگاه سعدی رفتن به میدان بوستان (کلبه) است و از آنجا باید چند دقیقه‌ای به سمت سعدیه پیاده‌روی کنید. قیمت بلیت۲۰۰۰ تومان.

ارگ کریمخان:

karim-5

ارگ کریم‌خانی، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بنای دوران زندیه است که به دستور کریم‌خان زند ساخته شد. این ارگ، مرکز حکومتی خاندان زند و محل سکونت آنها بود. با خرید بلیت ۲۰۰۰ تومانی که وارد شوید، مجموعه‌ای تماشایی خواهید دید که اتاق‌هایش با نقش‌های اسلیمی، ترنج و گل و مرغ تزئین شده. جالب است بدانید که اوایل سلطنت پهلوی از ارگ زندان شهر شیراز بوده. این ارگ در مرکز شیراز و نزدیکی به چهارراه زند قرار دارد.

خانه زینت‌الملک: 

12565

خانه زینت‌الملک از آثار قاجاری شیراز است. اگرچه شهرت این خانه به دلیل کاشی‌کاری هفت‌رنگ هلالی، تالار آینه‌کاری شاه‌نشین و گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های اروپایی‌اش است، اما از ۱۰ سال قبل در زیرزمین این خانه گنجینه تاریخ فارس به نمایش درآمده. مجسمه‌هایی از ملاصدرا، سعدی، حلاج، شاپور ساسانی و حتی سربازان هخامنشی و بسیاری از شخصیت‌های معاصر تاریخ فارس در اینجا قرار دارند. این مجموعه در خیابان لطفعلی‌خان زند و نزدیکی نارنجستان قوام قرار دارد و بهای بازدید از آن ۱۵۰۰ تومان است.

نارنجستان قوام:

naranjestan

یکی از زیباترین عمارت‌های قاجاری شیراز است که به خاطر درختان نارنج فراوانش به نارنجستان معروف شد. این باغ محل سکونت خاندان قوام‌الملک، سیاستمدار مشهور دوره قاجار و پهلوی است و سال‌ها مهم‌ترین جلسات سیاسی شهر زیر سقف همین عمارت برگزار می‌شده. زیباترین بخش نارنجستان همین ساختمان است که آینه‌کاری، نقاشی، کاشی‌کاری، گچبری و منبت‌کاری‌هایش متعجب‌تان خواهد کرد. نارنجستان قوام در خیابان لطفعلی‌خان زند در مسیر حرم شاهچراغ و چند قدم بالاتر از خانه زینت الملک قرار دارد. ورودیه نارنجستان نیز ۱۵۰۰ تومان است.

 نوروز (از ۲۹ اسفند تا ۱۵ فروردین)

نام مکان

شیفت صبح

شیفت بعدازظهر

تعطیلی
هفتگی

شماره تلفن
سرپرستی مجموعه

نرخ ورودی گردشگران ایرانی

نرخ ورودی گردشگران خارجی

از ساعت

تا ساعت

از ساعت

تا ساعت

مجموعه فرهنگی سعدی

۰۷:۳۰

یکسره

۲۴:۰۰

ندارد

۷۳۰۲۳۰۰

۲۰۰۰

۱۵۰۰۰

ارگ کریمخانی

۰۷:۳۰

یکسره

۲۲:۰۰

ندارد

۲۲۴۷۶۴۸

۲۰۰۰

۱۵۰۰۰

مجموعه فرهنگی حافظ

بیست و چهار ساعته

ندارد

۲۲۸۴۵۵۲

۲۰۰۰

۱۵۰۰۰

موزه پارس(باغ نظر)

۰۷:۳۰

۰۷:۳۰

۱۲:۳۰

۲۰:۰۰

ندارد

۲۲۲۴۱۵۱

۱۵۰۰

۱۰۰۰۰

موزه گرمابه – (حمام وکیل)

۰۷:۳۰

یکسره

۲۱:۰۰

ندارد

۲۲۴۷۶۴۶

۱۵۰۰

۱۰۰۰۰

موزه سنگ -( هفت تنان)

۰۷:۳۰

یکسره

۲۰:۰۰

ندارد

۲۲۷۷۸۷۷

۱۰۰۰

۵۰۰۰

موزه آب -( آب انبار وکیل)

۰۷:۳۰

یکسره

۱۷:۳۰

ندارد

۹۱۷۸۱۹۱۹۰۳

۱۰۰۰

۵۰۰۰

مجموعه های جهانی تخت جمشید و   پاسارگاد- بیشاپور

۰۷:۳۰

یکسره

۱۷:۳۰

ندارد

۲۰۰۰

۱۵۰۰۰

نقش رجب، موزه ساسانی بیشاپور

۰۷:۳۰

یکسره

۱۷:۳۰

ندارد

۱۰۰۰

۵۰۰۰

تنگ چوگان

۰۷:۳۰

یکسره

۲۰:۰۰

ندارد

۱۵۰۰

۱۰۰۰۰

آتشکده و قلعه دختر فیروزآباد،موزه تخت جمشید،نقش رستم

۰۷:۳۰

یکسره

۱۷:۳۰

ندارد

۱۵۰۰

۱۰۰۰۰

تهیه بلیت برای برنامه نور و صدا در مجموعه تخت جمشید ساعت :  ۱۹:۰۰

نرخ ورودی:۲۰۰۰ تومان برای گردشگران ایرانی و ۱۵۰۰۰تومان برای گردشگران خارجی-نرخ های جدول بالا به تومان است.

شروع برنامه نور و صدا ساعت : ۲۰:۰۰

 کجا بگردیم؟

باغ‌های شیراز

اگر می‌خواهید از هوای بهاری شیراز سرمست شوید و ساعت‌ها در لابلای گل و سبزه و درخت گردش کنید، باغ‌های معروف شیراز را فراموش نکنید و گل‌های اطلسی و رز و  بنفشه و لاله عباسی و محمدی و دهها گل زیبای دیگر قدم بزنید و نمایی از بهشت را در زمین تجربه کنید ما باغ های ارم و جهان نما را به شما پیشنهاد می کنیم اما اگر عاشق بوی بهار نارنج هستید و می خواهید در میان انبوه سرو نازهای معروف شیراز قدم بزنید “باغ دلگشا “پیشنهاد ماست.

عفیف‌آباد:

orchestra

باغ عفیف آباد یا گلشن با ۱۳ هکتار درخت و گل واقعا تماشایی است و ساختمان قاجاری‌اش در زیبایی کم از باغ ندارد. زیرزمین آنجا موزه سلاح‌های نظامی است و تفنگ‌های فتحعلی‌شاه، ناصرالدین‌شاه و مظفرالدین‌شاه و همین‌طور تپانچه دکتر دکترحشمت و مسلسل رئیسعلی دلواری را در همین زیرزمین می‌توانید ببینید. باغ عفیف‌آباد را در خیابانی به همین نام می‌توانید پیدا کنید و با پرداخت ۱۵۰۰ ورودیه گردش‌ را آغاز کنید.

باغ ارم:

PhotoParsi-08

از میان تمام باغ‌های شیراز، فقط «ارم» به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت. ارم را با تمام سروهای ناز، گل و گیاهان انبوه و عمارت‌های معمورش می‌توانید در خیابان ارم ببینید. اگر پیش از عهد پهلوی گذرتان به باغ می‌افتاد، بعید بود که به راحتی می‌توانستید از ورودی آن بگذرید، چرا که بیش از ۷۰ سال باغ و هوای خوشش در تملک خوانین قشقایی شیراز بود اما حالا تمام عایدات باغ از جمله بلیت ۱۵۰۰ تومانی که برای ورود پرداخت کرده‌اید به دانشگاه شیراز می‌رسد که لابد خرج خود باغ می‌شود. نقوش هلالی‌های خوش‌فرم پیشانی عمارت که در آنها می‌توان شاهد نبردهای نافرجام شاهان قاجاری بود یا داستان‌های قهرمان ایرانیان رستم بسیار تماشایی است، اما از تماشای سرو ۳۵ متر اینجا که بلندترین سرو شیراز است، غافل نشوید.

باغ‌های دیگر: شیراز باغ و باغچه زیبا دارد. جهان‌نما، در نزدیکی دروازه قرآن و از سمت این دروازه نرسیده به حافظیه قرار دارد و باغ دلگشا در مسیر آرامگاه سعدی و کمی بعد از میدان کلبه است که هرکدام ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان ورویه می‌خواهند.

 چه بخریم؟

بازار، حمام و مسجد وکیل

14133

بازار شیراز یکی از زیباترین بازارهای ایران است که در کنار مسجد و حمام وکیل به دستور کریم خان زند در شرق میدان شهرداری شیراز ساخته شد.

راسته غربی چهارسوق (محل تقاطع دو رشته تاق بزرگ را چهار سوق می‌نامند) دارای ۱۰ جفت مغازه است و در قدیم به نام بازار«ترکش‌دوزها» معروف بوده اما در حال حاضر مرکز فروش انواع فرش‌های نفیس ایرانی است.

خرید کردن در این بازار سنتی علاوه بر این که شما را با معماری زیبای دوره زندیه آشنا می کند به شما کمک خواهد کرد که هر سوغاتی که خواستید از اینجا با خودتان ببرید.از گلیم و گبه و پارچه های رنگارنگ گرفته تا خاتم و قلم زنی و پیکر تراشی و گلبرگ های بهار نارنج . صنایع دستی شیراز عمدتا در قسمت سرای مشیر عرضه می شود.

در حاشیه بازدید از بازار وکیل نیز می توانید از حمام و مسجد وکیل که در چند قدمی بازار قرار دارد دیدن کنید. موزه گرمابه حمام وکیل که سال گذشته افتتاح شد این بنای تاریخی را بیش از پیش دیدنی کرده است. ۳۰ مجسمه مومی شده در این حمام تاریخی آداب و رسوم گرمابه را در میان اقشار مختلف مردم به نمایش می گذارد.

معروفترین سوغاتی شیراز خاتم این شهر است.اگر به سرای مشیر در بازار وکیل رفتید و یا وقتی به آرامگاه حافظیه می روید می توانید انواع و اقسام وسایل خانه که خاتم کاری شده اند را ببینید.دیدن ساعت های دیواری خاتم کاری شده واقعا شما را به وجد می آورد.

منبت شیراز نیز یکی از منبت‌های معروف ایران است. در بازدید از سرای مشیر و حافظیه منبت را نیز می توانید خرید کنید.

قلم‌زنی شیرازی هم از دیگر صنایع دستی معروف شیراز است.دیدن بشقاب  و کاسه هایی که در سرای مشیر با رنگ های بسیار زیبا قلم زنی شده اند هر بیننده ای را به وجد می آورد تا آنها را بخرد.

 از گلیم و گبه شیراز نیز که هنر دستباف زنان عشایر است غافل نشوید.

عرقیات شیراز نیز شهرتی جهانی دارد اما خود شیرازی ها بیشتر عرق نسترن و کاسنی را ترجیح می دهند.

کلوچه و مسقطی شیراز نیز از جمله معروفترین کلوچه و مسقطی های ایران است.مسقطی معروف لاری را نیز می توانید به وفور در مغازه های شیراز پیدا کنید. در سفر به شیراز از بهار نارنج معروف این شهر غافل نشوید بخصوص آنکه این بهار نارنج عطر و طعم چای شما را بسیار دلپذیر می کند مربای بهار نارنج نیز سوغات خوبی برای شما خواهد بود.

 چه بخوریم؟

 فالوده شیرازی زبانزد خاص و عام است. در نقاط مختلفی از شهر می‌توانید فالوده خوشمزه شیراز را امتحان کنید. کافه آرامگاه سعدی، فالوده فروشی سرای مشیر در بازارو پشت ارگ کریمخانی. کلم‌پلوی شیراز، آش سبزی،دو پیازه،آش انار و کوفته سبزی از معروف‌ترین غذاهای شیرازی است که در این شهر می‌توانید امتحان‌شان کنید. بسیاری از غذاخوری‌های سنتی شهر خانه‌های قدیمی بازسازی شده‌اند. بنابراین با یک تیر دو نشان خواهید زد. راستی در بعضی از این سفره‌خانه‌ها می‌توانید سفارش چای همراه با بهارنارنج هم بدهید.

غذاخوری

نشانی

شماره تماس (۰۷۱۱)

عمارت شاپوری

خیابان انوری، روبه‌روی خیابان اهلی

۲۳۴۷۴۹۱، ۲۳۳۲۹۳۴

هفت‌خوان

بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم

۲۲۷۰۰۰۰

صوفی ۱

بلوار ستارخان، روبه‌روی مسکن وشهرسازی

۶۲۶۳۸۷۷

شاطرعباس ۱

خیابان آبان، خیابان خاک‌شناسی

۲۲۷۰۹۱۴، ۲۲۷۱۶۱۲

سینما پرشیا

خیابان زند، نبش رودکی

۲۳۳۰۵۷۰

چایخانه‌ سرای مهر

بازار، سرای مشیر

۲۲۲۹۵۷۲

 کجا بمانیم ؟

این فهرست می‌تواند به شما در پیدا کردن یک اقامتگاه مناسب کمک کند

 

 

 

هما     

میدان گاز ، کنار پارک آزادی

۲۲۸۸۰۰۰

پارس

زند جنب دانشگاه علوم پزشکی شیراز

۲۳۴۱۹۲۰

چمران

بلوار چمران

۶۲۸۹۸۹۸

 قیمت یک اتاق دو تخته در هتل هما شیراز برای هر شب اقامت در ایام نوروز ۹۳ ،  ۳۳۰ هزار تومان + صبحانه و اینترنت رایگان

قیمت یک اتاق یک تخته در هتل پارس شیراز برای هر شب اقامت در ایام نوروز ۹۳ ،  ۱۷۰ هزار تومان + صبحانه و استخر رایگان

قیمت یک اتاق دو تخته در هتل پارس شیراز برای هر شب اقامت در ایام نوروز ۹۳ ،  ۲۷۶ هزار تومان + صبحانه و استخر رایگان

 قیمت یک اتاق دو تخته در هتل چمران شیراز برای هر شب اقامت در ایام نوروز ۹۳ ،  ۳۰۰ هزار تومان + صبحانه رایگان و ۴۰ در صد تخفیف برای میهمان یعنی هر برای هر بار استفاده از استخر به جای پرداخت ۳۵ هزار تومان ،۲۵ هزار تومان از هر یک از کسانی که اتاق دارند،دریافت می شود.

تصاویری از باغ ارم شیراز 

PhotoParsi-01

PhotoParsi-13

eram-90-3

تصاویری از ارگ کریمخانی

karim-2

arg

karim-1

تصاویری از باغ جهان نما

11502

2993

jahan-nama

تصاویری از موزه تاریخ فارس(خانه زینت الملوک)

12593

12563

12533

12534

12535

12536

تصاویری از بازار وکیل و سرای مشیر

14137

14133

14141

14139

هنرمند نقاش در حافظیه

hafez-3

نمایی زیبا از صحن شاهچراغ (ع)

2980

عکس ها / از امیرحسین ذوالفقاری

18 دیدگاه برای “تا شهر شعر/ سفر به شهر بهار/راهنمای نوروزی سفر به شیراز+ قیمت بلیت اماکن تاریخی و اقامتی و گزارش تصویری

 1. ای ول آقای صدری!
  واقعا لذت بردم!
  گزارش کامل،‌دقیق و جامعی رو برای همه مسافران نوروزی ارائه دادید به همراه عکسهای فوق العاده زیبای امیرحسین ذوالفقاری
  دست مریزاد داره واقعا!

 2. ممنون از قلم خوبتون که در اندازه و شان شیراز به کار گرفته شده بود.
  و از بعضیا که لینک مطلب رو برام فرستاده بودن!

 3. یعنی کل سفره خانه ها و مهمانسراهای شیراز به همین چند تا محدود می شود؟ظاهراً فقط هوای آقای شفاعتیان را دارید!

  1. انتظار دارید همه را معرفی کنیم؟هرکدام رفته ایم معرفی می کنیم چون از غذایش اطمینان داریم.یک روز می تویسید شیرازی نیستید علیه شیرازی ها می تویسید یک روز هم که تبلیغ شیراز می کنیم نقدهای سطحی !ظاهرا شما صاحب هتل هستید !!عزیز من سه هتل در سه نقطه شهر که هتل های خوبی هم هستند معرفی کردیم والله من یکی پول یک شب اقامتش را هم ندارم شاید بیشتر از 8 سال است که نه شفاعتیان را دیده ام و نه حتی تلفنی با او حرف زده ام . متاسفم برای نگاهتان

 4. سلام این لینک چون تبلیغاتی هست شرمنده ایم مگر هزینه پرداخت کنید تا در سایتهای خبر مهم کار کنیم با تشکر

  1. ؟؟؟ تبلیغ شهر شیراز است جناب با افتخار آن را منتشر کردهایم وظیفه هر شهروند شیرازی است که شهرش را تبلیغ کند خبر پارسی خارج از خوب یا بد بودن گزارش آن را منعکس کرده است ضمن اینکه خود را در حد یک سایت مرجع محلی می بینیم

 5. خدایا

  خدایاااااااااااااااااااااااااااا

  خدا

  چرا گفتی به مدافعان دین و وطن نان ندهند ؟!

  چرا گفتی جانباز دفاع مقدس را 5 % جانبازی بدهند ؟!

  چرا گفتی به جانباز 5% چیزی ندهند ؟!

  چرا گفتی جانباز 5 % ؛ که این همه زمین و ثروت ایران را که آزاد کرد به خودش چیزی ندهند ؟!

  چرا گفتی جانباز 5 % باید در فقر و تنگدستی زندگی کند ؟!

  چرا گفتی جانباز فقط باید کارمند باشد تا جانبازیش قبول شود ؟!

  چرا نگفتی وقتی اجنی به وطن تجاوز کردند و کشور را اشغال کرد : مردم داوطلبانه به کمک مردم

  و ارتش و نظامیان بشتابند : و در جنگ مجروح شوند : رزمندگان جانباز 5 % می شوند و از همه حقوق

  و معیشت محروم می شوند . ؟! چرا نگفتی رزمندگان جانباز 5 % ؛ هم ایثارگرند و مانند نظامیان به

  حقوق و معیشت برای گذران زندگی نیاز دارند ؟!

  چرا نگفتی رزمندگان جانبازان 5 % دفاع مقدس که اسلام را و ایران را و مردمش را و ثروتش را که

  نجات داد : نباید فقیر و گرسنه و بی سر پناه بماند . ؟!

  چرا گفتی جانباز 5 % ایران را و مردمش را و دینش را ؛ از حمله دشمن بعثی نجات دهند ؟!

  چرا نگفتی حقوق و مسکن و معیشت حق النٌاس جانباز 5 % است ؟!

  چرا نگفتی جانباز 5 % برای زنده ماندن به نان نیاز دارد ؟!

  خدا

  خدایااااااااااااااااااااا

  خودت بداد جانبازان 5 % برس ؟!

  خداااااااااااااااااااااااا

  http://khakpour-m.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.