خانه » اجتماعی » قلع و قمع درختان یک تفرجگاه کهن در استهبان+عکس

قلع و قمع درختان یک تفرجگاه کهن در استهبان+عکس

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=14643

خبر پارسی -مهرزاد خیراتی رونیزی :اواخر هفته گذشته در بی خبری مردم و مسؤولین حدود ۳۰۰ اصله درخت چند ده و چند صد ساله چنار برای چندمین بار طی دو دهه اخیر, در تفرجگاه مرغک قلع و قمع شدند.

تفرجگاه کهن “مرغک” در جوار شهر رونیز از توابع شهرستان استهبانِ فارس واقع شده است. مرغک از اعماق دره ای شروع شده و تا دامنه کوه ادامه دارد و با داشتن چشمه آب دائمی و درختان مختلف از دیرباز به عنوان یکی از تفرجگاه های بکر و باصفا در سطح استان و خصوصا شهرستان های اطراف، مورد علاقه و توجه گردشگران، کوهنوردان و خانواده ها جهت ورزش، تفریح و گذران اوقات فراغت بوده است. اما متأسفانه جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ پس از چند روز بی خبری از نزدیک شاهد قلع و قمع حدود ۳۰۰ اصله درخت چنار چند صد ساله توسط یکی از باغداران همجوار محل گذر آب چشمه بودیم که بلافاصله با برخورد مردم و دوستداران محیط زیست شهر رونیز و اقدام نیروی انتظامی محل، عملیات تخریب متوقف گردید. متاسفانه به جز تجمع مردم شهر رونیز در مقابل بخشداری و پیگیری های مستمری که از طرف NGO های شهرستان های استهبان و فسا صورت گرفته است، از طرف دادستانی شهرستان و جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی تاکنون خبر امیدوار کننده ای دریافت نشده است.

گفتنی است پیشتر از این، آسیاب های آبی سنگ چین شده با چندین قرن قدمت که در تفرجگاه مرغک واقع شده اند، در میراث فرهنگی ثبت گردیده است. همچنین با توجه به مناظر چشم نواز و هوای دل انگیز مرغک، این مکان دارای پتانسیل بالقوه ای جهت تبدیل شدن به مرکزی مهم در جذب گردشگر از سراسر کشور می باشد و از انجا که دولت فعلی رویکرد مثبتی به مقوله محیط زیست و گردشگری دارد، امیدهای بسیاری وجود دارد که این موضوع محقق گردد و راهکاری باشد برای مقابله با پدیده بیکاری که به دلیل خشکسالی های اخیر، رشد فزاینده ای در منطقه داشته است اما با کمال تأسف تخلف صورت گرفته در روزهای اخیر، تیشه ای به ریشه این امیدهاست.
علی رغم پیگیری های شبانه روزی و انعکاس گسترده این اقدام نابخردانه در فضای مجازی توسط گروه های مردم نهاد شهرهای رونیز، استهبان، فسا، نیریز و همچنین شهرداری و شورای شهر رونیز، تاکنون اقدام عاجل و قاطعی جهت برخورد با مجرمین صورت نگرفته و بیم آن می رود که با سهل انگاری مسؤولین ذیربط و مشمول گذر زمان شدن این ماجرا، سایر درختان غیرمثمر چنار و سپیدار تفرجگاه مرغک به ورطه نابودی کشانده شوند.
به نظر می رسد بهترین راهکار پس از اقدام قاطع و اعمال قانون علیه مرتکبین این عمل ناشایست و اتخاذ تدابیری برای ممانعت از ادامه تخریب، ثبت مجموعه تفرجگاه مرغک در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و تملک مشاعات آن به نفع عامه مردم اقدامی ضروری می باشد.

گفتنی است شهر رونیز در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز و در جوار محور شیراز – کرمان واقع شده است.

مهرزاد خیراتی رونیزی
دوستدار محیط زیست
۱۶بهمن ۱۳۹۶

 

 

و درختانی که قربانی خودخواهی و بلند پروازی و شهرت و جهل و رانت قدرت شدند…

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme