خانه » اخبار ویژه » ظلم نکنیم به ظلم راضی نشویم

ظلم نکنیم به ظلم راضی نشویم

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=9916

خبر پارسی – (نقل از آرمان)- نه‌تنها در کلاس درس حوزه علمیه بلکه در حرم مطهر امام(ره) و در دیدار با اقشار مختلف مردم نیز همواره ارتباط خود را با آنها حفظ نموده و تلاش دارد از هر فرصتی برای آموختن و آموزش بهره ببرد. آیت‌ا… سیدحسن خمینی همیشه و در هر شرایطی این مساله را به یاد دارد که باید از حق و آزادگی گفت و در این خصوص مسامحه نکرده است. یادگار امام در دیدار جمعی از مردم میانه در حرم مطهر امام خمینی، با تاکید بر اینکه نمی‌توان از حقوق بزرگ مردان و زنان غیور آذربایجان نسبت به سرزمین ایران غفلت کرد، به نقش تاریخی مردم این منطقه در مقاطع مختلف تاریخی و از جمله ایستادگی آنان در دوران استبداد صغیر اشاره و اظهار کرد: درس بزرگ ایستادگی ستارخان در تبریز که منجر به پیروزی مجدد مشروطه شد، این است که هیچگاه نباید ناامید شد و می‌توان حتی در محدوده یک خانه هم مقاومت کرد و پیروز شد.
وی با اشاره به غائله فرقه دموکرات در آذربایجان و تاثیر وفات مرجع بزرگ شیعه آیت‌ا… العظمی سیدابوالحسن اصفهانی در حفظ آذربایجان یادآور شد: به عقیده اغلب تاریخ نگاران یکی از بزرگ‌ترین عوامل حفظ آذربایجان به عنوان قطعه‌ای از خاک ایران، شکوه پیوند دین و مردم در این منطقه است که نمود آن در تکریم و گرامیداشت مرحوم آیت‌ا… اصفهانی پس از وفاتشان نقش می‌بندد.
یادگار امام یادآور شد: پیوند دین با مردم و آذربایجان با ایران و حق هر کدام از اینها نسبت به یکدیگر در سوگواری این مرجع بزرگ تقلید مشخص است و از همین رو یکی از بهترین نمادهای دین خواهی آزادیخواهانه یا آزادیخواهی دیندارانه، مردم آذربایجان هستند. وی در ادامه سخنان خود به بیان روایتی از معصومین(ع) درباره ضرورت پرهیز از ظلم کردن پرداخت و یادآور شد: امام باقر(ع) فرموده‌اند که پدر بزرگوار و اجداد ایشان امام حسین(ع) و امیرالمومنین (ع)، در واپسین لحظات زندگی توصیه کرده‌اند که «فرزندم بپرهیز از ستم بر کسی که جز خدا یاوری بر تو نمی‌یابد.» بنابر این روایت، ظلم به کسی که هیچ پناهگاهی جز خدا ندارد به سرعت به ظالم برمی‌گردد.
سید حسن خمینی تصریح کرد: این امر بدان معنا نیست که به سایر انسان‌ها ظلم کنیم، گرچه ممکن است ستم کردن به آنان دستاوردهای ظاهری داشته باشد؛ اما باید به یاد داشته باشیم که ظلم کردن به کسی که هیچ کمک و یاوری غیر از خدا ندارد به شدیدترین و سریع‌ترین وجه به سوی ظالم برمی‌گردد. همان‌گونه که در روایات متعددی از معصومین (علیهم‌السلام) ذکر شده است که دعای مظلوم به سرعت از آسمان‌ها عبور می‌کند و به خدا می‌رسد و ظلمِ ظالم قبل از رسیدن به مظلوم به خودش بازمی‌گردد.
وی با توصیه به اینکه سعی کنیم در زندگی نه ظلم کنیم و نه به ظلم راضی شویم، یادآور شد: تاریخ آذربایجان از مشروطه تا انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تاریخ عدالتخواهی است و از افتخارات این خطه تداوم همین خط است. در این دیدار که پدر شهیدان اسماعیلی نیز حضور داشت، دکتر شورچی از فعالان سیاسی شهرستان میانه در سخنان کوتاهی بر نیاز جامعه به درک معنا و استفاده از اندیشه
امام خمینی(ره) تاکید کرد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme