خانه » اجتماعی » شفاف سازی بهترین راه برای پرونده ۱۲ میلیاردی فارس

شفاف سازی بهترین راه برای پرونده ۱۲ میلیاردی فارس

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=4122

خبر پارسی: در حالی که رئیس سابق جهادکشاورزی استان فارس در روزهای اخیر در مصاحبه هایی  ضمن دفاع از عملکرد خود مدعی شد هیچ حق ماموریتی خارج از ضوابط قانونی نگرفته است، ابعاد جدیدی از پرونده مدیری که ۱۲ میلیارد تومان حق ماموریت و ۵۲۰ میلیون تومان حق غذا، از سوی سازمان بازرسی کل کشور منتشر شد.

سابقه اطلاع رسانی در این پرونده بر‌می‌گردد به اظهارات قاضی «ناصر سراج»، رئیس سازمان بازرسی که نخستین بار اوایل اسفندماه از فساد اقتصادی ۱۲ میلیاردی خبر داد و پس از آن حجت‌الاسلام محسنی «غلامسحین اژه‌ای»، دادستان کل کشور تخلف اخذ ۵۴۰ میلیون تومان پول غذا بدون رفتن به مأموریت را تائید کرد.

به گفته وی ۴ یا ۵ تن در این رابطه بازداشت شده بودند که دو تن از آن‌ها با قرار وثیقه سنگین آزاد شدند.

سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همین رابطه به خبرنگار ایران گفت: گزارش پرونده متهمان به دادگستری شیراز ارجاع شده و قاضی پرونده به استناد گزارش سازمان بازرسی متهمان را بازداشت و پس از تحقیق و بازجویی از آنان قرار تأمین مناسب و سنگین صادر کرد.

به گفته این مقام قضایی هم اکنون پرونده شماری از متهمان با صدور قرار مجرمیت و کیفر خواست برای محاکمه به دادگاه کیفری فرستاده شده است.

حجت‌الاسلام «محمود آبادی» بازرس کل استان فارس نیز با تائید بروز و کشف این تخلف در این استان، اعلام کرد: بازرسی‌های انجام شده، مشخص کرد که سازمان متخلف در سال ۹۱، دو هزار و ۱۹۵ روز ـ معادل ۷ سال کار ـ حق مأموریت به معاونان خود و دیگر چهره‌های اصلی این سازمان پرداخت کرده، در حالی که هیچ مأموریتی توسط آن‌ها انجام نشده است.

وی افزود: یکی از کارکنان این سازمان تنها در تیرماه امسال ۷۰ میلیون ریال حق مأموریت دریافت کرده است.

به دنبال اظهارات مقامات قضایی و بازرسی عالی کشور اما «مهرزاد خرد» رئیس سابق جهادکشاورزی فارس و کسی که متهم اصلی این پرونده است، ضمن رد هر گونه اتهام علیه خود، گویندگان این اخبار را به خدا واگذار کرد.

مهرزاد خرد در حاشیه مراسم معارفه رئیس جدید جهادکشاورزی فارس گفت: آن‌ها را واگذار می‌کنم به خدا و انشالله بعد از بررسی نهایی پرونده من صحبت خواهم کرد.

وی موارد مطرح شده را کذب محض دانست و با بیان اینکه ما مبرای از این اتهامات هستیم و این اتهامات به ما نمی‌چسبد، ادامه داد: من نمی‌گویم اشتباهات درخصوص جابه‌جایی پول، اعتبارات، پرداخت‌ها وجود نداشته اما درخصوص این مساله رییس سازمان بازرسی هم اعلام کرد که در تمام دستگاه‌های استان فارس این رویه وجود دارد ولی رسانه‌ها به نحوی این اخبار را منتشر کردند که صرفاً در جهاد کشاورزی این جابجایی‌ها صورت گرفته است و اعداد و ارقامی را اعلام کردند که به گفته معاون وزیر اصلا چنین امکانی وجود ندارد.

وی با تصریح اینکه این اقدام که مبلغ کلانی را به عنوان دریافتی یک مدیر تیتر روزنامه کنند، اقدام صحیحی نیست، گفت: البته من به خودم نگرفتم؛ من رییس سازمان بودم؛ بعد از من مدیرکل است و بعد از مدیرکل، مدیر است.

رییس سابق جهاد کشاورزی فارس درخصوص نحوه پرداخت حقوق و مزایای رییس این سازمان تصریح کرد: رییس سازمان جهاد کشاورزی یک ریال در استان دریافتی ندارد یعنی آنچه که من در طول چند سال خدمتم در جهاد کشاورزی دریافت کردم مستقیم از وزارتخانه بوده است. در نتیجه من خودم هم مبهوت هستم که چگونه و به چه وسیله‌ای یک مدیر می‌تواند ۱۲ میلیارد تومان دریافت کند. اصلا این با الفبای ریاضیات جور درنمی‌آید که مدیری برای خودش ۱۲ میلیارد تومان حق ماموریت و اضافه کاری لحاظ کند.

وی بدون اشاره به مصاحبه‌های مدیران سازمان بازرسی ادامه داد: از مدیرکل بازرسی فارس هم سئوال کنید به شما خواهند گفت که ۱۲ میلیارد تومان طی ۴ سال به عنوان حق ماموریت به حدود ۲۵۰۰ پرسنل جهاد کشاورزی پرداخت شده است اکنون هم در شیوه پرداخت ایراد قانونی گرفتند که ما هم تابع قانون هستیم.

خرد همچنین خبر دادستان کل کشور مبنی بر صدور قرار وثیقه سنگین را رد کرد و در پاسخ به خبرنگاری که گفت اینچنین گفته‌اند که شما با وثیقه ۲ میلیارد تومانی آزاد شده‌اید، گفت: بالاخره هرچی می‌توانند بگویند، ما مخلص همه هستیم.

وی با تصریح اینکه این سخنان و فضاسازی‌ها هیچ چیز از ما کم نمی‌کند و خیلی ناراحتمان نمی‌کند چرا که منطبق بر اعتقاداتمان کار کردیم، تاکید کرد: فرهنگ و مدیریتی که ما اعمال کردیم مبتنی بر اعتقاد ما بوده و اعتقاد ما مبتنی بر انجام کار جهادی بوده است.

وی درخصوص اینکه حقوق و مزایای پرداختی به تمام کارمندان یکسان نبوده است، گفت: مگر قرار است یک مدیرکل، یک کارشناس و یا نیروی نگهبان مانند هم حقوق بگیرند، اصولا مزایا هم ضریبی از حقوق است.

خرد خاطرنشان کرد: خود کارکنان و نماینده اداره کل بازرسی از بیان این قضیه ناراحت بوده و اظهار نگرانی کردند و گفتند نمی‌دانیم که این سخنان از کجا منتشر شده است.

وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید چرا شکایت نمی‌کنید، گفت: به چه کسی شکایت کنیم و شکایت چه کسی را کنیم.

در عین حال «جعفر قادری» و «حسین ذوالانوار» دو نماینده شیراز در خانه ملت در هفته‌های اخیر تلاش‌های گسترده‌ای را برای تبرئه مدیر متخلف از جمله دیدار با مقامات قضایی و مصاحبه با رسانه‌ها آغاز کرده‌اند.

ایسنا به نقل از نماینده مردم شیراز با اشاره به دیدار روز شنبه (۱۷ اسفندماه) با مدیرکل بازرسی استان فارس به اتفاق ذوالانوار اعلام کرد: در این جلسه قرار شد گزارشی از روند پرونده به نمایندگان مجلس برای پیگیری لازم، ارائه شود.

جعفر قادری در جمع خبرنگاران گفت: براساس توضیحات ارائه شده از سوی مدیرکل محترم بازرسی فارس، گرفتن ۱۲ میلیارد تومان حق ماموریت توسط رئیس سازمان جهاد کشاورزی غلط است و آقای سراج هم چنین مطلبی را بیان نکرده‌اند،‌ این رقم کل ماموریت‌های دریافت شده توسط تمام پرسنل آن سازمان طی سه و نیم سال گذشته است.

وی ادامه داد: رئیس اسبق سازمان جهاد از پرداخت حق ماموریت صوری برای افزایش حقوق معاونان و مسئولان آن سازمان استفاده کرده و شخصا هم هیچ دریافتی از استان نداشته و در گزارش بازرسی فارس هم مطلبی در خصوص دریافتی رئیس سازمان اشاره نشده است.

قادری گفت: بیشترین حق ماموریت و اضافه‌کاری دریافت شده در سال گذشته مربوط به معاون اداری و مالی بوده و بیشتری میزان طی سه سال و نیم گذشته حدود ۵۲ میلیون تومان و مربوط به سال ۹۱ بوده است، البته در بین‌ ماه‌های سال بیشترین میزان پرداختی مربوط به تیرماه امسال و میزان آن هم مربوط به مسئول نام برده شده به میزان ۷ میلیون تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه در گزارش بازرسی فارس موضوع کم شدن ۲۰۰ راس گوسفند داده شده به یکی از سازمان‌های مرتبط با جهاد کشاورزی نیز آمده است، گفت: یکی از موارد ذکر شده، صدور ۵۰۰ میلیون تومان فاکتور از باشگاه جهادکشاورزی و دریافت این مبلغ از سازمان بوده که بعد از ورود بازرسی، مبلغ بازگردانده شده است.

قادری تصریح کرد: حدود ۲۰۰ میلیون تومان پولی که باید به‌ حساب خزانه واریز می‌شده، به حساب دیگری در جهادکشاورزی واریز شده بود که با تذکر سازمان بازرسی، به حساب خزانه واریز شده است. وی همچنین گفت: یکی از موارد مورد نظر نیز مبالغی از اعتبارات عمرانی است که بدون اصلاح موافقتنامه، صرف هزینه‌های جاری شده است. قادری بیان کرد: قرار است نسخه‌ای از گزارش در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا در خصوص قانونی یا غیرقانونی بودن مبالغ از دیوان محاسبات، توضیح خواسته شود.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با تصریح اینکه پیگیری او و مهندس ذوالانوار، برای روشن شدن موضوع و کمک به برخورد با مفاسد و دفاع از حدود ۳۰۰۰ نفر پرسنل جهاد کشاورزی که هیچ ارتباطی با موضوع نداشته‌اند، بوده و ادامه خواهد داشت.

قادری تصریح کرد: ما دو نفر، نه در دور گذشته برای انتصاب و نه در دوره‌ی حاضر برای ابقاء آقای خرد، هیچ نامه‌ای امضا نکرده‌ایم،‌ در حالی‌که تعداد قابل توجهی از همکاران پیگیر موضوع بوده‌اند.

«محمدعلی جوادی» معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در واکنش به خبر حق مأموریت ۱۲ میلیارد تومانی در سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: اگر از لحظه هجرت پیامبر اکرم(ص(تاکنون به دقیقه محاسبه شود، این رقم کمتر از یک میلیارد خواهد بود.

محمدعلی جوادی در مراسم معارفه رییس جدید جهاد کشاورزی استان فارس گفت: هیچ‌کس در هیچ پست و مقامی منکر برخورد با تخلف نیست؛ هر چند امید همه ما به برائت است اما اینگونه رفتارها که موضوع اثبات نشده را با بزرگنمایی اعداد به یک نفر نسبت دهیم، شایسته و زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: کشور قانون، سیستم، بازرس، قاضی و امنیت دارد و به طور قطع هر کس تخلف کرد با او برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه تا زمان بررسی پرونده و صدور حکم نهایی نمی‌توان تصمیم‌گیری کرد، تصریح کرد: اشکال کار این است که تا قبل از اینکه حکم نهایی صادر شود، اظهاراتی گفته شده که انشاءالله همه روی نیت خیر بوده اما روال قانونی این است که اول بررسی شود سپس به دادگاه رفته و حکم صادر شود آنگاه که حکم قطعی شد، رسانه‌ای شود.

به گزارش خبر پارسی اعداد و ارقام عجیب و غریب این پرونده و اظهارات ضد و نقیض بعضی ها و نیز برخی از نمایندگان مجلس حامی آنها باعث ایجاد ناامنی فکری درباره سلامت دستگاه اداری در استان فارس شده است.

مصاحبه‌های مدافعه جویانه مدیر متهم به تخلف در این پرونده و حمایت جانبدارانه برخی از نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی، در کنار اظهارات مسئولان عالی قضایی کشور  و نیز استمرار بازداشت چند نفر دیگر از مدیران سابق مرتبط با این پرونده که بر بروز تخلف همچنان اصرار دارند، بر شدت شایعات در بازار افزوده است.

به نظر می‌رسد به منظور ایجاد آرامش در جامعه و جلوگیری از افزایش شابعات و کاستن از احساس ناامنی نسبت به سلامت دستگاه‌های اجرایی و اداری لازم است دادگستری کل استان فارس اطلاع رسانی دقیق‌تری نسبت به ابعاد واقعی پرونده ۱۲ میلیارد تومانی تخلف مالی در این استان داشته باشد.

همه ما امیدواریم مدیرانمان پاک دست بوده باشند و انشاالله پاکدست بمانند.حتی برای متهمان این پرونده آرزوی سربلندی داریم که زمین خوردن هیچ کس را به انتظار نمی کشیم.

 

2 دیدگاه

  1. نماینده ها به جای قانون گزاری دنبال قانون گریزیند؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

  2. در مملکتی که هزاران خط قرمز وجود دارد باید این نوع پرونده ها هم محرمانه بماند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme