خانه » اخبار ویژه » دکتر جنتی: اندیشه های مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس در توسعه فرهنگی راهگشاست/ دکتر مریدی به توسعه حوزه فرهنگ بسیار اهمیت می دهد/ خودسانسوری مانع رشد است

دکتر جنتی: اندیشه های مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس در توسعه فرهنگی راهگشاست/ دکتر مریدی به توسعه حوزه فرهنگ بسیار اهمیت می دهد/ خودسانسوری مانع رشد است

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=6921

خبر پارسی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکیدبراینکه، فضای شفاف، لازمه داشتن جامعه دین‌مدار است و فرهنگ؛ درون مایه اصلی تمام فعالیت‌ها می باشد، افزود: خودسانسوری مانع از رشد است و برای داشتن یک جامعه دین‌مدار و دارای اخلاق باید فضای شفاف و روشن برای مردم به وجود آوریم تا مردم با آگاهی کامل وارد میدان شوند که این مهم با اندیشه ودیدگاه دکترمریدی مدیرکل فرهنگ وارشاد فارس در حال شکل گیری و در توسعه فرهنگی راهگشاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی فرهنگ وارشاداسلامی فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌منظور شرکت در سوگواره سراسری عاشوراییان که همزمان با اربعین حسینی در شهرستان لامرد برگزار می‌شود، ۲۲ آذر وارد این شهرستان شد.
اندیشه های مدیرکل ارشاد فارس در توسعه فرهنگی راهگشاست
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اندیشه ها و دیدگاههای متناسب دکتر بهزاد مریدی مدیرکل ارشاد فارس می تواند در سال اقتصاد و فرهنگ نیز در توسعه فرهنگی این استان پهناور اثرگذار و راهگشا باشد.
علی جنتی شنبه در جمع اهالی فرهنگ و هنر لامرد با اشاره به نیاز استان فارس و توسعه همه جانبه فرهنگ درسال اقتصاد و فرهنگ و نیاز هنرمندان و اصحاب فرهنگ و ادب ، اظهار خرسندی کرد که در راس امور فرهنگی فارس مدیرکلی قرار داردکه به توسعه حوزه فرهنگ بسیار اهمیت می دهد و با کمک خود هنرمندان و اهل فرهنگ درصدد پیشرفت استان هستند.
وی در بدو ورود خود ابتدا به گلزار شهدای لامرد رفت و پس از نثار گل و فاتحه‌ به روح بلند و شامخ شهدا در مراسم افتتاح نمایشگاه ملی عکس تعزیه لامرد که در ایام دهه اول محرم با حضور عکاسان داخلی و خارجی برگزار شد، حضور یافت.
جنتی در این مراسم به عکس‌های تولید شده در حوزه هنر تعزیه اشاره کرد و افزود: این عکس‌ها بسیار زیبا و قابل تقدیر است اما خوب است در هنگام عکس گرفتن از هنر سنتی و آئینی تعزیه به برخی از نکات توجه ویژه شود.

۲۲۵۵۳۷_orig
هنر سنتی و آئینی تعزیه پالایش شود/ لزوم توجه به اصل حماسه عاشورا در این هنر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه هنر تعزیه، یکی از هنرهای آئینی و سنتی است که در کشورمان دارای قدمتی دیرینه است، گفت: در طول سال‌های متمادی به تدریج مواردی به این هنر اضافه شده است که باید پالایش شوند و به اصل و ماجرای واقعه و حماسه عاشورا در آن پرداخته شود.
وی عنوان کرد: به ویژه در حوزه عکسبرداری از هنر تعزیه نیز هنرمندان عکاس ما باید به این مسئله توجه بیشتری کنند و عکسهای خود را با محوریت اصل و واقعه عاشورا تهیه کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه در طول سال‌های متمادی به تدریج مواردی به هنر تعزیه اضافه شده است که باید پالایش شوند، گفت: در این هنر باید به اصل حماسه عاشورا پرداخته شود.
جنتی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه هنر یکی از ابزارهای مانایی حماسه‌ها در طول تاریخ است، بر لزوم زنده‌نگه داشتن این هنر حماسی از طریق عکاسی و عکسبرداری تأکید کرد.
یادآور می‌شود، در فراز دیگر این مراسم از طرف انجمن عکاسان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد، عکس برگزیده این اردو به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشادفارس نیزدراین مراسم گفت:در نمایشگاه ملی عکس تعزیه لامرد ۱۱۲عکس از ۲۷عکاس داخلی و خارجی در خصوص وقایع عاشورا به نمایش گذاشته شده است.
وی افزود: این تعداد عکس برگزیده آثار ارایه شده حاصل برگزاری نخستین اردوی ملی عکس تعزیه لامرد در سه روز پایانی دهه نخست محرم امسال بوده که قبلا با حضور ۴۰ عکاس داخلی و خارجی برگزار شده است.
او گفت: بیش از ۹۰۰ عکس توسط عکاسان شرکت کننده در این اردو برای رقابت در نخستین اردوی ملی عکس تعزیه لامرد به دبیرخانه ارسال شد که پس از داوری ۱۱۲ عکس از ۲۷ عکاس به بخش نمایشگاه راه یافتند.
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس در دیدار با اصحاب فرهنگ، هنر، ادب، اصحاب رسانه و کانون‌های مساجد شهرستان لامرد با اشاره به نامگذاری سال به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» گفت: فرهنگ در کنار بحث اقتصاد و سیاست نیست بلکه درون‌مایه اصلی فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی محسوب می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه توسعه تنها با سرمایه‌گذاری مادی در حوزه اقتصادی و برقراری ارتباط امکان‌پذیر نیست و بادیدگاه امروز مدیریت فرهنگ و ارشادفارس توسعه فرهنگی استان محقق می شود،افزود: توسعه ابعاد مختلفی دارد که بخش مهم این مقوله، فرهنگ است و هر اندازه سطح فرهنگ مردم بالاتر رود فهم مردم هم در این توسعه افزایش پیدا می‌کند.
جنتی همچنین به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور اشاره کرد و افزود: اقتصاد مقاومتی در راستای توسعه همه جانبه کشور با همت این مردم و توجه به فرهنگ کار و تلاش و ساده زیستی و مقابله با اسراف و مصرف‌گرایی باید تبیین شود که مردم هم با توجه به منویات مقام معظم رهبری، مردانه در این عرصه تلاش می‌کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اگر در حوزه‌های اقتصادی موفق شویم ولی نقایصی داشته باشیم، از طریق فرهنگ می‌توانیم این نقایص را رفع کنیم، گفت: باید به جوانان به عنوان فعالان جامعه در پیشبرد فرهنگ که نقش وسیعی دارند، توجه کرد و با همه ابزارهای فرهنگی به‌طور غیرمستقیم تأثیر گذاشت که این مهم با اندیشه ودیدگاه دکترمریدی مدیرکل فرهنگ وارشاد استان در این دیار به مرجله شکل گیری نزدیک می شود.
وی ادامه داد: هنرهایی مثل تئاتر، نقاشی، عکس در کنار آموزه‌ها و فرهنگ قرآنی باعث توسعه غیرمستقیم فرهنگ می‌شوند و حتی موسیقی نیز می‌تواند باعث آرامش جامعه شده و از همه مهم‌تر نویسندگان در ارتقای سطح علمی و فرهنگی و همچنین مطبوعات برای آگاه ساختن و شفافیت سطح جامعه تأثیرات غیرقابل انکاری دارند که همه اینها توسعه را می‌سازند.
جنتی بر لزوم توجه به آزادی‌های قومی تأکید کرد و گفت: آزادی‌های قومی می‌تواند جامعه را رشد دهد زیرا ما نباید دچار خودسانسوری شویم چون اگر این اتفاق افتد جامعه نمی‌تواند رشد کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: با توجه به اینکه ۳۴ سال از انقلاب اسلامی گذشته است، ما برای داشتن یک جامعه دین‌مدار و دارای اخلاق باید فضای شفاف و روشن برای مردم به وجود آوریم تا مردم با آگاهی کامل وارد میدان شوند و از این طریق نیز ریشه‌های فساد در جامعه خشک شود ضمن اینکه در کنار آن نیز دستگاه‌های قضایی کمک کنند.
وی در ادامه به نقش اصحاب فرهنگ، ادب و هنر در توسعه فرهنگ و اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: این قشر در توسعه فرهنگ و اقتصاد مشارکت دارند و می‌توانند در کاهش ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌ها را با همکاری تمام نهادها و مسئولان به ویژه ائمه جمعه، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و شخصیت‌های روحانی که دارای نقش برجسته‌ای هستند، به شدت اثربخش باشند و برای رشد توسعه فرهنگی جامعه الهام بخش شوند و به همان اندازه تأثیرگذار باشند که یک عکاس می‌تواند با عکس خود صحنه‌های ماندگار را برای کودکان و نوجوانان بزرگسالان به ارمغان آورد.
جنتی همچنین با اشاره به عدالت فرهنگی در کشور اظهار کرد:‌ من عدالت فرهنگی را به عنوان یک برنامه به مجلس شورای اسلامی ارائه دادم و از آنان رأی اعتماد گرفتم و برای محقق شدن این عدالت فرهنگی باید شرایط به گونه‌ای برای تمام مردم مهیا شود که امکانات فرهنگی در دسترس همگان باشد و کسی محروم نشود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برخی مراکز دور از پایتخت هستند و از لحاظ اقتصادی و فرهنگی ممکن است محروم واقع شده باشند و به همین دلیل باید فقدان سالن‌های نمایش، نگارخانه‌ها و از این قبیل را در سطح کشور برطرف کرد به عنوان مثال ۳۰۰ شهر در کشورمان فاقد سینما هستند، لذا تلاش می‌کنیم تا در این شهرها این فقدان را با راه اندازی سالنهای ۳۰۰ صندلی و یا استفاده از سالن‌های موجود با سیستم‌های دیجیتال برطرف کنیم.

۲۲۵۵۳۵_orig
وی با بیان اینکه تلاش داریم در امسال ۲۰ درصد اعتبارات را به حوزه‌های شهرستان‌ها منتقل کنیم، افزود: اما نیاز کشور وسیع ما بیش از این‌ها و بالاتر از امکانات محدود است و به همین دلیل تلاش داریم تا بخشی از اعتبارات پایتخت را به شهرستان‌ها منتقل کنیم و هزینه‌های زیاد از حد اجرا را از طریق تعامل با بخش خصوصی تأمین کرده و به تدریج فعالیت‌ها را به دست خود اصحاب فرهنگ و ادب و هنر بسپاریم.
جنتی با اشاره به بخش کتاب و کتابخوانی گفت: به یاری خدا در این بخش و نگهداری از مراکز کتاب و توسعه آن نیز در حال جذب بودجه هستیم.
وی عنوان کرد : در کشورمان ۱۹ هزار کانون فرهنگی ـ هنری تحت پوشش ستاد عالی کانون‌های مساجد هستند که هر ساله باید یک هزار کانون در کشور اضافه شود و این بار سنگینی است ولی کاری اساسی محسوب می‌شود چون مساجد جزو پایگاه‌های اصلی توسعه فرهنگ دینی و انقلابی هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صندوق اعتباری هنرمندان نیز اشاره کرد و گفت: ما از انجمن‌های مختلف حمایت می‌کنیم که بتوانند با برنامه ‌یزی توسط بخش خصوصی و با اولویت بندی که دولت دارد و تلاش و مجاهدت مردم که در زمان جنگ هم نشان دادند و باعث افتخار شدند، برنامه‌های فرهنگی خود را توسعه داده و توطئه‌های دشمنان را خنثی کنیم.
بنا بر این گزارش، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کویت نیز در این جلسه با اشاره به نامگذاری سال به نام اقتصاد فرهنگ قول مساعد تا تمام هنرمندانی که دارای آثار فاخری هستند به کویت برده و بر عکس هنرمندان آنجا را نیز برای تبادل فرهنگ به ایران آورد و از سوی دیگر به بحث فروش آثار هنرمندان ایرانی در کویت نیز اهتمام ورزد تا از این طریق به اقتصاد هنر کمک شود.
در ادامه عبدالرضا منصوری، فرماندار شهرستان لامرد به بیان نکاتی پیرامون قدمت شهرستان لامرد پرداخت و گفت: این شهر دارای ۹ کتابخانه عمومی، ۲ کتابخانه مشارکتی و مجتمع‌های فرهنگی ـ هنری است.
وی افزود: انجمن‌های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی و شعر نیز در لامرد فعال هستند همچنین ۹ سایت محلی و ۶ پایگاه خبرگزاری و مطبوعات محلی مانند طلوع، نیم نگاه، اتحاد ملی، سبحان و کار و کارگر در این شهرستان مشغول فعالیت هستند.
برپایه این گزارش، موسی هنرپیشه مدیر مؤسسه «فانوس وصال» که یک موسسه مسجد محور است، نیز در این دیدار بر محوریت مسجد در فعالیت‌های فرهنگی تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در مساجد کارهای مذهبی اتفاق می‌افتد و مسجدها یک محور برای پایگاه‌های مردمی هستند باید توجه ویژه‌ای به این مکان‌ها شود.
وی با بیان اینکه ۲۸۸ مسجد در سطح شهرستان لامرد وجود دارند که تنها ۵۸ مسجد دارای کانون فرهنگی ـ هنری هستند، گفت: در این مساجد باید فعالیت‌های فرهنگی آنقدر توسعه پیدا کند که تمام اقشار مردم بتوانند از طریق آموزه‌ها و فرهنگ قرآنی، در توسعه فرهنگ شهر خود نقش داشته باشند.
این گزارش می‌افزاید، در پایان این دیدار از برگزیدگان جشنواره ملی عکس تعزیه لامرد و جشنواره پوستر تعزیه لامرد در حوزه پوستر نیز تقدیر شد.
در ادامه وزیر ارشاد اسلامی به بازدید از پروژه مجتمع فرهنگی ـ هنری زنده یاد دکتر حیاتی شهرستان لامرد رفت که قول مساعد داد تا در دهه فجر بودجه‌ای جهت تکمیل این مجتمع اختصاص دهد.
این پروژه ۳ هزار و ۴۷۲ متر مربعی دارای یک هزار و ۸۵۰ متر مربع است که تاکنون ۷۰ درصد این پروژه ساخته شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme