بررسی عملکرد «مهرزاد خرد»درجهاد کشاورزی فارس/نهادی که صدای اصولگرایان را هم درآورد! - پایگاه خبری تحلیلی خبر ‏پارسی
خانه » اخبار ویژه » بررسی عملکرد «مهرزاد خرد»درجهاد کشاورزی فارس/نهادی که صدای اصولگرایان را هم درآورد!

بررسی عملکرد «مهرزاد خرد»درجهاد کشاورزی فارس/نهادی که صدای اصولگرایان را هم درآورد!

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=2147

خبر پارسی: بذر مهمترین و اساسی‌ترین نهاده بخش کشاورزی است که می‌تواند به بهبود روند تولید، افزایش راندمان و کیفیت تولید در واحد سطح کمک ویژه‌ای کند لذا کشورهای صاحب مقام در حوزه کشاورزی ضمن پاسداری از ذخایر ژنتیک خود در حوزه بذر، به دنبال اصلاح نژاد و تولید ارقامی هستند که بتواند به نیازهای تولید در بخش کشاورزی مبتنی بر نرخ بهره‌وری بالا پاسخ مناسب دهد.

اقدام و سرمایه‌گذاری برای اصلاح بذر به دلیل تغییرات مستمر ژنتیکی که هر ساله و پس از هر نوبت کشت در هر منطقه رخ می‌دهد، و تولید نمونه‌های پرورشی و مادری و گواهی شده بذر در هر کشور می‌تواند تضمین کننده سلامت و بهبود بهره‌وری در بخش کشاورزی باشد. در این میان جمهوری اسلامی ایران در تمامی سالیان پس از جنگ تحمیلی در حوزه محصولات استراتژیک کشاورزی همچون گندم تلاش کرد با سرمایه‌گذاری قابل توجه و به کارگیری توان بخش خصوصی و دولتی و نیز با استفاده از متخصصان کار آزموده نسبت به اصلاح بذر محصولات کشاورزی اهتمام ویژه از خود نشان دهد.

حاصل تلاش تمام دست‌اندرکاران بخش کشاورزی در سالیان پس از جنگ در حوزه تامین بذر گندم باعث شد کشور به مرز خودکفایی در سال‌های ۸۳ و ۸۴ نزدیک شود اما به یکباره این روند متوقف و سیر نزولی به خود گرفت تا اینکه در کمتر از ۸ سال سخن از واردات ۷ میلیون تن گندم به میان می‌آید.

فارغ از اینکه آیا رسیدن به خودکفایی در حوزه گندم با توجه به محدودیت‌های منابع کشور به صلاح هست یا نه؟ اما برخی کارشناسان معتقدند رسیدن به موضوع خودکفایی، بیش از توجه به محدودیت‌های منابعی چون آب نیازمند تدابیر جدی در حوزه‌های افزایش راندمان تولید مثل تامین و تولید ارقام گواهی شده بذر گندم در کنار فاکتورهایی همچون توانمندسازی کشاورزان و عبور از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن است.

روند تولید بذر در دنیا عمدتا به صورت کاملا دولتی و کنترل شده  انجام می‌شود؛ بر اساس ساختاری که پیش از این در ایران طراحی شده بود، دولت در گام نخست از طریق مراکز تحقیقات کشاورزی خود، که نمونه‌ای از آن در شهر زرقان وجود دارد، اقدام به اصلاح ژنتیک بذر و تولید بذر پرورشی می‌کند. بذر پرورشی در ادامه بین کشاورزان منتخب بذرکار توزیع شده و روند کشت و داشت و برداشت آن زیر نظر کارشناسان دولتی قرار می‌گیرد تا از آن، بذر مادری تکثیر ‌شود و در سال بعد از همین بذر مادری، نمونه بذر گواهی شده تولید شده و توسط شرکت‌های خصوصی تامین بذر بین کشاورزان معمولی برای تولید گندم مصرفی کشور توزیع می‌شود.

بر اساس آنچه در روند ذکر شده انجام می‌گیرد، بذر تولید شده به مدت ۸ سال توان باردهی و نیز میزان مقاومت خود در برابر آفات را حفظ کرده و بتدریج در همین مدت از گردونه باردهی مناسب خارج شده و عملا با افت کیفیت و کاهش میانگین تولید در واحد سطح روبرو می‌شود.   

«مهرزاد خرد» رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس در بدو حضورش در این سازمان با حذف متخصصان کارآموزده‌ای که نظام اسلامی برای توانمندسازی آنان سال‌ها هزینه کرده بود، فردی به نام «سیاوش کریمی» را از شهرستان داراب به شیراز فرا خوانده و به سمت مسئول بخش کنترل گواهی بذر در مرکز تحقیقات زرقان منصوب می‌کند.

کریمی که فارغ التحصیلان مهندسی باغبانی است و از حوزه باغبانی به حوزه تولید بذر منتقل می‌شود، فاقد هرگونه تخصص در حوزه اصلاح بذر بوده و از منطقه‌ای با رویکرد باغبانی وارد موضوع حساسی در حوزه کشت می‌شود که اتفاقا جز مسائل استراتژیک کشور است. بنا بر اظهارات کشاورزان ،این فرد در گام نخست و در همان سال ورودش به  بخش کنترل گواهی بذر در مرکز تحقیقات زرقان، در اقدامی نسنجیده حجم قابل توجهی گندم را با عنوان بذر از داراب به شیراز وارد می‌کند، این در حالی بود که منطقه داراب به دلیل استفاده از نوعی گندم وارداتی آفت زده در وضعیت قرنطینه قرار داشت و اگر مقاومت برخی از کارشناسان نبود شاید هم اکنون تمامی نقاط  استان فارس را باید در قرنطینه نگه می‌داشتیم.

اختلافات کریمی با کارشناسان تولید بذر در مرکز تحقیقات زرقان عملا روند تولید بذر پرورشی را به تعطیلی کشانید و بر اساس آمار اعلام شده هم اکنون هیچ گونه بذر پرورشی در این استان تولید نمی‌شود. همین اختلافات باعث می‌شود مهرزاد خرد بسیاری از افراد خبره را یا بازنشسته کند و یا از مرکز بذر زرقان به دیگر بخش‌های سازمان منتقل کند.

در این میان لابی برخی شرکت‌های خصوصی تولید بذر نیز به کمک کریمی آمده و با انعقاد قراردادی ناعادلانه با کشاورزان بذر، به روند سرکوب تولید بذر گندم کمک می‌کنند. برگزاری مراسم تقدیر از «خرد» و «کریمی »و توزیع هدایای گران قدر در این مراسم،در کنار انعقاد قراردادهایی که کشاورز بذرکار را از هر نوع حقی محروم می‌کند، بیش از هرچیز فضا را تاریک کرده است.

بر اساس اعلام کشاورزان بذرکار، تا پیش از حضور کریمی در بخش کنترل گواهی بذر در مرکز تحقیقات زرقان، روند نظارت بر تولید بذر فوق العاده سخت‌گیرانه بوده تا آنجا که در هر فصل کشت انواع بذر، قریب به ۱۱۰ بازدید دوره‌ای توسط کارشناسان متخصص در رشته‌های مرتبط انجام می‌شده است.

آمار سازی و  انجام تبلیغات گسترده  غیر واقعی به منظور طبیعی جلوه دادن روند تولید بذر با مشارکت لابی شرکت‌های خصوصی تولید بذر و ترساندن کشاورزان و کارشناسان متخصص در این زمینه ، به ایجاد فضایی کاملا سرکوبگرانه در بخش تولید بذر دامن زده است.

به اعتقاد کارشناسانی که این اطلاعات را در اختیار سایت خبر پارسی گزارده‌اند، «خرد» با همکاری کریمی و دزفولی مدیر زراعت سازمان کشاورزی و با مشارکت برخی شرکت‌های تولید بذر، به منظور جبران نیاز بذر استان، با صدور حواله‌های چند تنی از محل سیلوهای استان، گندم‌های معمولی را بوجاری و در قالب بسته بندی بذری بین کشاورزان توزیع می‌کنند.

به اعتقاد کشاورزان موضوع توزیع بذر ۱۵۰۰ تنی گندم گواهی شده در سال ۹۲ که بارها توسط مدیران جهادکشاورزی فارس در رسانه‌ها اعلام شده، چیزی جز گندم معمولی بوجاری شده سیلوهای استان توسط شرکت‌های تولید بذر نیست که به منظور بستن دهان منتقدان، با تبلیغات گسترده رسانه‌ای همراه شده بود.

در چنین شرایطی علاوه بر تهدید منابع بذر استان که با بحران جدی روبرو است، درآمدهای بسیار هنگفتی به جیب برخی از شرکت‌های لابی بذر سرازیر شده و از این جهت بودجه‌های بسیار هنگفتی نیز ،به جای تولید بذر صرف بوجاری بذر شده است.  

بر مبنای مباحث علمی در تولید بذر  و روندی که استان فارس به عنوان پایه تولید بذر گندم کشور سپری کرده، نتیجه اقدامات آقایان «خرد» و «کریمی» در استان فارس، کاهش تقریبا ۳۰ درصدی تولید گندم ناشی از فقدان بذر مناسب در سال زراعی گذشته بوده است و بتدریج از امسال باید منتظر بحرانی عظیم در تولید گندم باشیم. موضوعی که آقایان «خرد» و «دزفولی» در رسانه‌های فارس در فصل برداشت تلاش کردند، به پای قیمت پایین خرید تضمینی گندم بگذارند و وانمود کنند کشاورزان گندم تولیدی خود را به سیلوها تحویل نمی‌دهند.

مهرزاد خرد در فصل برداشت تلاش کرد با انجام مصاحبه‌های گوناگون با همکاری برخی مدیران خود مثل دزفولی نشان دهد که کشاورزان فارسی از نرخ خرید تضمینی گندم ناراضی هستند و به نشانه اعتراض محصولات خود را به سیلوها تحویل نمی‌دهند اما واقعیت موجود، بیانگر کاهش نرخ بهره‌وری و افت تولید در مزارع استان بود. افت تولیدی که از فقدان وجود بذر مقاوم و دارای میانگین تولید مناسب در استان حکایت می‌کند.

قدر مسلم آنکه روند نزولی تولید گندم بیش از آنکه متوجه محدودیت‌های منابع باشد، باید در بی تدبیری مدیریتی، فقدان نظارت، بی توجهی به شایسته سالاری، نفوذ لابی‌های ثروت و قدرت در حوزه بذر و دیگر نهاده‌های گندم، حیف و میل منابع مالی در ۷ سال گذشته دنبال کرد.

عملکرد مهرزاد خرد در حوزه جهادکشاورزی و برخی حواشی که از وی و برخی از نزدیکانش در سالیان گذشته در حوزه کشاورزی استان فارس رخ داد، حتی اعتراض اصولاگرایان حامی وی را به دنبال داشته است. و امروز جامعه کشاورزان استان فارس منتظر اقدامی عاجل در برابر اقدامات خرد و همفکرانش در جهاد کشاورزی فارس است.

خبر پارسی آمادگی دارد «واو» به «واو» جوابیه مدیر کل محترم جهاد کشاورزی فارس  را از این گزارش منتشر کند.

16 دیدگاه

 1. متاسفاه آقای خرد فقط حزف می زند و شعار می دهد ولیکن در عمل جز تخریب کشاورزی کاری نکرده است.

 2. من نمی خواهم از کسی طرف داری کنم ولی لااقل زحمت های محققین وپژوهش گران بخش کشاورزی فارس را حرام نکنید لطفا سری به خبرهای منتشر شده در خصوص موفقیت های واریته های مختلف بذر به خصوص گندم وتولید وصدوربذور گواهی شده فارس واستفاده ان در استان های دیگر بزنید بیشترین ارقام بذر گندم که مقاوم به خشکی شوری وتنش های ابی و… هستند در استان فارس تولید شده آخر تحقیر توانمندی های بخش گشاورزی وکشاورزان موفق استان به قیمت اینکه از مسئولی خوشتان نمی اید تاکی؟

 3. یه روز خوب میاد که این نظری دست از تخریب این و اون برداره! من میدونم یه روز خوب میاد!

 4. با سلام
  این موضوع کاملاً سیاسی است و متأسفانه غیر واقعی ، زیرا گه اولاً مهندس کریمی زیر نظر مهندس خرد نیست و ایشان نماینده مؤسسه بذر و نهال کشور هستند و اقای خرد انتخاب و انتصاب نکرده اند ، ثانیاً ایشان فردی کاملاً مقرراتی و پاکدست و جلوی رانت خوران را گرفت و تولید بذر استان را ارتقاء و امسال به صادرات موکول کرد و مطالب بالا غیر منصفانه است این را دهها شرکت و پیمانکار تولید بذر میداند
  شما رسانه اید و بدون تحقیق نباید مطلبی را منتشر کنید

 5. سر دبیر محترم لطفاً مطالب را عیناً روی سایت بگذارید :
  قضاوت در مورد عملکرد پنج ساله جهاد کشاوزی را بعهده هزاران کشاورزی میگذاریم که در عمل اقدامات مفید را دیده اند و اتفاقاً یکی از مهمترین کارهای انجام شده ساماندهی بذر و نهال استان است ، که در کشور منحصر بفرد شناخته شده و بیشترین ارقام بذری و نهال اصیل و سالم با شناسه در فارس تولید میشود و این نتیجه زحمات مجموعه جهاد کشاورزی و مدیریت مقتدر و منخصص ان بوده است .
  لطفاً از کشاورزان پیشرو نظر خواهی کنید

 6. سلام علیکم
  ما فارسی ها با خود بدیم و با غریبه ها خوب
  غریب نواز و خود گداز
  قدر مدیران و محققان و کارشناسانمان را نمیدانیم مگر زمانی که انها را از دست بدهیم ، واقع بین باشید

 7. سلام مدیر وسردبیر محترم
  ای کاش مطلبی را که از روی جهالت وعداوت نوشته می شود با بررسی وکمی پرس وجو منتشر میکردید فقط خواهشمندم یک استعلام ساده از جهادکشاورزی استان های خوزستان ایلام لرستان خراسان جنوبی جنوب کرمان(جیرفت) سیستان وبلوچستان انجام دهید که بذور پرورشی-3 مادری وگواهی شده ازنظر کیفیت وخلوص که از استان فارس ارسال شده چه وضعیتی دارد که به نظر میرسد پاسخ عالی استان های مذکور موجب بالیدن فراوان به توانایی های کشاورزی استان است و زهی تاسف از عدم اطلاع کافی وکینه ورزی ها

 8. سلام سردبیر محترم معمولا در حرفه شما صحیح بودن منبع خبر باید از اصول فراموش نشده تان باشد متاسفانه در بازار نقل و انتقال مدیران هیاهو زیاد است وتیتر به این بزرگی که سایت شما درج کرده سیاسی بودن مساله را نشان میده امیدوارم مواردی که ارسال میگردد به همان شکل اطلاع رسانی فرمائید
  1 استان فارس همیشه سفره نان ایران زمین بوده واین به ممد کوشش محققین سخت کوش و خوشنام این استان بوده وبا درج مطلبی که معلوم نیست به قلم چه کسی تنظیم شده خود جای تامل دارد که هدف خراب کردن مدیری است که در طی 5 سال بعنوان خوش فکر ترین مدیر وزارت خانه است و همه مستندات موجود مبین این مساله است
  2-در انتخاب روسای مراکز تحقیقاتی شخص رئیس سازمان دخالتی ندارد و مهندس کریمی یکی از محققین خوشنام این کشور است و صلاحیت علمی و تخصصی افراد در سایت شما تعیین نمیشه بلکه ضوابط علمی خودش داره
  3- مدیری که این همه تخریب میکنید روزی بیش از 14 ساعت کار مداوم انجام میده واین قبیل رفتار ها با مدیران دلسوز این آب وخاک انگیزه ای برای بد نه سیستم نمی گذارد واقعا با این رفتار ها چه کسی رغبت مدیریت این سازمان را خواهد داشت هرچند هیچ کسی مبرا از اشتباه نیست
  4-معمولا بر اساس قیمت گذاری کشاورزان محصولات تولیدیشان را تحویل میدهند اگر سیاستگزاری در حوزه وزارتی و تغییر تحولات سیاسی در منطقه وتغییرات قیمت دلار و …. ناخواسته رخ میده هیچ کشاورزی حاضر به فروش دسترنج خود به قیمت پائین نیست لذا مشکلی که ربطی به مدیر سازمان ندارد خواه نا خواه ربط میدهیم تا شاید عقده بعضی ها فروکش کنه
  5-ای کاش سردبیر محترم برای نوشته های مذکور مدارک ومستندات هم ارائه میکرد و با این فرافکنی برخی از افراد درصدد تخریب چهره سازمانی محققین ، کارشناسان ومدیران این سازمان بر نمی آمد.
  6-معمولا در اظهار نظر این شکلی باید از بخش تخصصی مثل کشاورزان پیشرو و نیز سایر استنها هم نظر خواهی می شد مثلا عدم فروش گندم کشاورزان در سایر استانها هم باید به عملکرد آقای خرد مربوط بشه، با اندکی تامل میتوان به این سوالات براحتی جواب داد که ریشه برخی از این اتهامات سیاسی است و یادمان باشد که در آشفته بازار تغییرات مدیران دنبال کارناوال های تخریب شخصیت همدیگر هستیم.
  7-اگر به آرشیو خبری مراجعه میکردین جواب اتهامات را بخوبی دریافت می کردین که مصوبه ای ازهئیت دولت گذشت که از ارسال گندم به استانهای مجاور خوداری کنند چون قیمت فروش گندم در مرز عراق کیلوئی 1300 در اربیل عراق بود و کشاورزان تمایل داشتند دسترنجشون را به قیمت بالا بفروش رسانند و استان فارس هم مستثنی نبوده مگر به زور میتوان دسترنج کشاورز را به قیمت پائین خرید وربط این مساله به کریمی و خرد نوعی توهم است.
  8- ای کاش از کارشناسان بخش تخصصی سایر استانها در مورد سطح دانش ومدیریت مهندس خرد بپرسین قطعا جوابی خواهید شنید که با نوشته های سایت شما مغایرت دارد و این رفتار با مدیران خوشفکر مثل خرد خیانت بزرگی به توسعه فارس است مثلا شما در وزارتخانه ببینید چند نفر فارسی در سطح معاون وزیر یا وزیر انتخاب شده برای اینکه با رفتارهای مار پله ای هر کسی از این استان بلند شده به نوعی از نیش بدخواهان این استان در امان نبوده واین فلسفه عقب ماندگی این استان است
  9- از زمانی که مهندس خرد رئیس سازمان شدند ارتباط سازمان با دانشگاه ومراکز علمی داخلی و خارجی چقدر شده ایکاش نظر بخش تخصصی مثل دانشکده را بپرسید
  10- همانطوریکه شما بر اساس وظیفه رسانه ای مشخصات افراد پاسخ دهنده درخواست کردید ایکاش مستندات مربوط به خرید گندم از سیلو و جازدن آن بعنوان گندم گواهی شده را منتشر کنید تا “سیه رو شود هرکه در آن غش باشد”.

 9. متاسفانه این عنوان سیاسی خود گویای مسائل موجود است.اصلا اساس کارهای فنی چه ربطی به اصولگرایی و یا اصلاح طلبی دارد؟ چرا مسائل را سیاسی می کنید؟ اگر تحلیلی هم ارائه می شود باید تحلیل فنی باشد.
  تولید تابعی از چندین متغیر است که یکی از آن ها بذر است. نوع اقلیم، خاک، بذر مصرفی و مدیریت مزرعه و در دسترس بودن نهاده ها از مهمترین عوامل و فاکتورهای تولید هستند. در کشور ما از آنجایی که کشاورزی غیر علمی بیشتر رایج است، معمولا تحت تاثیر خشکسالی ها و نوسانات اقلیمی مقدار تولید تغییر فاحشی می نماید. . نمونه آن خودکفایی گندم در یک سال بر اثر ترسالی و واردات گندم در سال بعد به خاطر خشکسالی است. بحث در دسترس بودن نهاده ها و مدیریت مزرعه نیز عامل مهمی است که تولید را تحت تاثیر قرار می دهد که مشکلات نوزیع خصوصا نهاده های کشاورزی بعد از طرح هدفمندی یارانه ها را نباید نادیده گرفت. خوب اینکه ما همه چیز را از جنبه بذر ببینیم یک نگاه خام غیر کارشناسانه است که متاسفانه در کشاورزی ما بسیار رایج است. جالب است صاحبان چنین نگاه هایی خود را پیشروان و غمخواران بخش کشاورزی قلمداد می کنند در صورتی که هنوز الفبای تابع تولید محوصلات کشاورزی را نمی توانند تحلیل کنند. این ها همان افرادی هستند که مسئول وضعیت فلاکت بار بخش کشاورزی هستند و بدون داشتن دید فنی در کارهای فنی دخالت می کنند. این ها همان افرادی هستند که موتور حرکت آن ها تحولات سیاسی است و فقط در برهه های خاصی از زمان فعال و غمخوار می شوند و با دخالت های نابجا در بخش فنی کشاورزی، مشکلاتی بوجود می آورند که سال ها طول می کشد تا جبران تصمیم های نابجای آن ها بشود. البته بیشتر هم به دنبال منافع شخصی خود هستند. یکی نیست بپرسد چرا قبلا این چنین دلسوزی نمی کردید؟
  بذر عامل مهمی است، اما همه چیز نیست. تفاوت این افراد با امثال مهندس خرد در این است فقط توانایی تحلیل یک فاکتور را دارند. در صورتی که کارشناسان واقعی به تحلیل جامع مسائل می پردازند. مهندس خرد به موضوع بذر همیشه اهمیت خاصی می دهد و همیشه بر در دسترس بودن بذر خوب تاکید می کند. البته بر این موضوع هم تاکید دارد که در کشاورزی زیرساخت ها باید اصلاح شوند وگرنه با یک پارامتر بذر به تنهایی نمی توان بر مشکلات غلبه کرد.
  تعجب می کنم که استان فارس و کشاورزی فارس نقش چنین مهم را در امنیت غذایی کشور پیاده کرد و تا حد ممکن سیاست های ضعیف وزاتخانه را در رابطه با تولید گندم تعدیل نمود، ولی در حال حاضر چنین متن ها و خبرهای خام و کاملا سیاسی منتشر می شود. اگر الگوی کشت کشوری وجود ندراد، اگر بازار محصولات کشاورزی هنوز ثبات خاصی ندارد و با مشکلات زیادی روبرو است، اگر قانون افزایش بهره وری هنوز اجرایی نشده است ، اگر قیمت گندم نصف قیمت قاچاق آن از کشاورز خریداری می شود چه ربطی به یک مدیر استانی دارد؟ اول یک تحلیل از تابع تولید و سپس یک تحلیل منطقه ای انجام دهید بعد نظر کارشناسی بدهید. مهندس خرد اگر فرض محال کاری نکرد، یک کار انجام داد و آن پایه گذاری کشاورزی علمی در استان فارس بود. خواهید دید که زحمات وی و همکارانش در رابطه با کشاورزی علمی چگونه زیربنایی خواهد شد که کشاورزی کل کشور را متحول سازد.

 10. با سلام به سردبیر محترم سایت خبر پارس
  من از نویسنده محترم مطالب سراسر کذب، دروغ، افترا، ناجوانمردانه و غیرمنطقی و غیر معقول می خواهم فقط برای یکبار مطالب ارائه شده را جلوی خودش و در مقابل آینه قرار دهد و اگر چنانچه برای یک مورد آن مستنداتی دارد برای خودش کف بزند!!!
  آخه ناجوانمردی حدی دارد. دروغ حدی دارد.افترا حدی دارد . اگر هم انسان معقد و مسلمانی است شاید بداند گناه هر یک از موارد فوق شمرده شده در شرع اسلام چقدر است، من تنها به او نصحیت می کنم به ادارات مختلف کشاورزی مراجعه کند و اطلاعات لازم را برای قضاوت در موارد اتهام زده بدست آورد، اما برای شاهد مثال عرض می کنم اولاً : آقای کریمی را آقای خرد نیاورده بلکه در زمان آقای رضوی (رئیس سازمان قبلی ) به داراب آمده، ثانیاً مدیریت خرید گندم در کشور دچار چالش است نه تنها استان فارس، ثالثاً کیفیت بذور گندم تولیدی استان فارس زبان زد خاص و عام است و میزان تولید آن دارای ضوابط و مقرراتی است که کلیه اسناد آن موجود است، رابعاً در سال جاری نزدیک به 55 هزار تن بذر در طبقات مختلف تولید شده و هنوز بخش هایی از آن در بعضی شرکتهای تولید کننده بذر موجود است و این دوست محترم می تواند برای اگهی از کیفیت بذور به شرکتها مراجعه نماید .

 11. در مطلب قبل منظور داراب نیست زرقان بوده است .

 12. سردبیر گرامی و زحمت کش خبر پارسی سلام
  می خواستم به این عزیزی که مطالبی سراپا کذب در مورد آقای خرد نوشته اند، از شما خوهش کنم از ایشان اسنادی را بخواهید که در اثبات اتهامات ارائه شده بتواند کمک نماید .
  از اینکه تنها عملکرد آقای خرد را در مورد بذر نقد کرده اند و آن را عملکرد نام نهادند نشان از بی درایتی ایشان دارد و چرا توجه به دستاوردهای بسیار موفق آقای خرد مانند کاداستر اراضی که در حال تبدیل شدن به طرحی ملی است، مدیریت هوشمند کشاورزی، الگوی کشت ، اصلاح تاریخ کاشت ذرت ، تشکیل کمیته تخصصی غلات کشور در فارس که نشان از توانایی ها و وجود کارشناسان و محققان برجسته استان دارد و … که همه با درایت شخص آقای خرد ارائه گردیده و در حال تبدیل شدن به طرحهای ملی می باشند اشاره ای به میان نیاورده ؟؟
  اینکه ایشان فقط در مورد بذر گندم ارائه مطلب نموده اند نشان می دهد که ایشان در مورد بذر گندم ضعفهایی دارند. اگر چنین نیست کلیه عوامل دست اندکار تهیه و تولید بذر گندم استان با حضور جنابعالی سردبیر محترم و همه همکاران محترمتان جهت تهیه پوشش خبری مناسب آمادگی انجام مناظره زنده و رو در رو با این دوست گرامی را دارند.

 13. مدیر ومسئول محترم هیچ دقت وتامل کرده اید زدن چنین تیتر ومطلبی بدون اینکه منبع ان اعلام شده باشد چه نوع فعالیت رسانه ای است ان هم مطالبی که پر از اتهام -افترا و…است ایا رسالت خبرنگاری اینگونه است پس اگر چنین است من وبسیا رکسان دیگر وبیشمار افرادمی توانند بگویند شما برای انتشار اینگو.نه مطالب پول ورشوه در یافت کرده اید به همین سادگی از طرف یک خبرنگار بی طرف

 14. به نام خدا
  واقعا متأسفم با اینگونه قضاوتها و شایعات بی اساس و زشت
  متأسفم که به این راحتی با آبرو و حیثیت انسانها بازی میکنیم
  به خداوند پناه میبرم

 15. به نام خدا
  با سلام
  واقعا متأسفم که ما ایرانی ها اینطور و براحتی با آبروی هم بازی میکنیم و اصلا حواسمون نیست که دنیا دار مکافات هست
  من خودم یک کارشناس بذر و سالها در این حوزه فعالیت کردم
  استان فارس در این زمینه پیشرفتهای شایانی داشته
  من اصلا به رئیس سازمان و آقای خرد کاری ندارم و حرفم فقط در رابطه با بخش کنترل و گواهی بذر و کارشناسان زحمتکش اون هست
  اون آدم بی اطلاعی که این مقاله را نوشته اصلا علم و اطلاعاتی در رابطه با بذر ندارد چون من خود متخصص بذر هستم
  و بصورت تخصصی در این زمینه کار کردم
  آدمی که این مقاله را نوشته حتی نرفته تحقیق کنه که سالی که آقای کریمی مسئوا این کار شد اصلا آقای خرد در سازمان وجود نداشته اند!!!!!
  واقعا متأسفم که چنین مطالب بی پایه و اساس براحتی انتشار پیدا می کنند
  خداوند به همه رحم کند

  • فقط ابراز تاسف کرده اید و خود را متخصص بذر دانسته اید! همین!نه حرف کارشتاسانه ای و نه متطقی. ما نیز برای شما متاسفیم که خود گویی و خود خندی و عجب مرد هنرمندید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme