خانه » اخبار ویژه » آغاز به کار موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران

آغاز به کار موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران

پیوند ثابت http://khabarparsi.ir/?p=15112

خبرپارسی – موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران، با حضور وزیر بهداشت به شیوه ویدئوکنفرانس، در منطقه آزاد کیش، آغاز به کار کرد.
به گزارش “وب دا” در شیراز، موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در منطقه آزاد کیش راه اندازی شده و امروز، پنجم اردیبهشت، همزمان با هفته ملی سلامت، با حضور وزیر بهداشت به شیوه ویدئوکنفرانس در کرج و همچنین حضور دکتر “سید علی صدرالسادات” معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت و دکتر “علی بهادر” رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جزیره کیش، کار خود را آغاز کرد.
این پروژه، به صورت همزمان با ۱۳۳ پروژه درمانی، ۱۳ پروژه آموزشی، ۶۰۱ پروژه بهداشتی و همچنین ۱۷ پروژه دیگر نظیر پردیس دانشگاه، در کرج، جهرم، شهرکرد، هرمزگان و کیش، به شیوه ویدئوکنفرانس، افتتاح شد.
از این تعداد، ۱۱۳ پروژه مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی جهرم، شهرکرد، هرمزگان و کیش و دیگر پروژه ها مربوط به کرج بوده است.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور که در کرج حضور داشت، در ارتباط ویدئوکنفرانس برای گشایش این پروژه ها، با تشکر از تلاش ها و پیگیری های رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای راه اندازی موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران، ابراز امیدواری کرد که با بهره برداری این موسسه، بتوانیم با داشتن مدیرانی دانشمندتر و با فعالیت بیشتر در حوزه سلامت، به ارایه خدمات بهتری در این زمینه بپردازیم.
دکتر “سید حسن قاضی زاده هاشمی” افزود: امید است با فعالیت این موسسه بتوانیم در حوزه توسعه مدیریت منابع وزارت بهداشت، شاهد اقدامات مفیدی از سوی مدیران باشیم.
پیچیدگی و حساسیت مدیریت در عرصه سلامت و اهمیت آموزش پویا
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه اهمیت موضوع نیروی انسانی و منابع انسانی در هر سازمانی به ویژه سازمان های دولتی، بر هیچ کس پوشیده نیست، تاکید کرد: مهمترین سرمایه هر سازمانی نیروی انسانی است و اگر نیروی انسانی پاینده، بالنده، توانا و ماهر باشد، می توان امیدوار بود که یک سازمان بالنده و موفق داشته باشیم.
دکتر “سید علی صدرالسادات” مدیران را پیشگامان هر سازمان خواند و افزود: بنابراین باید به آموزش مدیران توجه بیشتری شود و بستری فراهم کنیم که مدیران بیش از پیش بتوانند توانمندی های خود را بروز دهند و خلاقیت داشته باشند؛ چرا که با استفاده از خلاقیت و توانمندی می توانند سازمانشان را به سمت جلو پیش ببرند.
او با اشاره به مسوولیت وزارت بهداشت به عنوان سازمانی که تامین سلامت و درمان را به عنوان حیطه ای حساس و پیچیده برعهده دارد، ادامه داد: بنابراین موضوع مدیریت نیز در وزارت بهداشت، بسیار پیچیده است و نیازمند مدیرانی توانمند خواهد بود.
دکتر صدرالسادات یادآور شد: این مهم انجام نمی شود مگر با مدیریت مدیرانی که با غلبه بر سختی ها و پیچیدگی ها بتوانند به سمت اهداف پیش روند.
او با بیان اینکه تنوع وظیفه، گستردگی و کمیت مدیریت وزارت بهداشت، موضوع مهم دیگری در حیطه مدیریتی سازمان است، افزود: برای اینکه مدیران بتوانند به وظیفه خود به درستی عمل کنند، باید توانمند باشند و فعالیت های بسیار خوبی در وزارت بهداشت و درمان در این راستا انجام شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به اینکه همکاری هایی در داخل و خارج کشور با سازمان های بین المللی و دانشگاه های بزرگ کشور انجام شده است، تاکید کرد: هم اکنون هشت دانشکده مدیریت در دانشگاه های علوم پزشکی کشور با هدف توانمندسازی مدیران، کار آموزش و تربیت دانش آموختگان برای اداره بیمارستان ها و مراکز درمانی و بهداشتی را بر عهده دارند.
او افزود: با تلاش ها و پیگیری های انجام شده از سوی “دکتر بهادر”رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر”محمدابراهیم انصاری لاری” مدیرعامل منطقه آزاد کیش و موافقت وزیر بهداشت، موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران راه اندازی شد.
دکتر صدرالسادات ابراز امیدواری کرد که با تلاش اساتید و دست اندرکاران، این موسسه و دانشگاه ها بتوان برای توسعه و توانمندسازی مدیران و ارایه خدمات سلامت در کشور و عرصه های بین المللی اقدامات مفیدی انجام داد و بستری برای انجام کارهای حرفه ای در زمینه آموزش مدیران عرصه سلامت کشور و عرصه های بین المللی فراهم آورد.
تاکید رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر توسعه آموزش
دکتر “علی بهادر” رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آئین گشایش این پروژه ها، با بیان اینکه این دانشگاه از سال ۱۳۸۵کار آموزش آکادمیک را در جزیره کیش آغاز کرده است، گفت: از آن زمان تاکنون، هشت دوره دانشجو در رشته های علوم پزشکی، در این جزیره زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تحصیل کردند.

او ادامه داد: با توجه به اهمیت امر آموزش، تلاش داشتیم تا این هدف متوقف نشود و بتوانیم آن را تداوم ببخشیم که با ایده وزارت بهداشت، این موسسه شکل گرفت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آموزش را مهم ترین رکن هر سازمان برشمرد و افزود: با آموزش نیروی انسانی، اهداف و ماموریت های هر سازمان، به روز رسانی می شود و هیچ سازمانی بدون آموزش مداوم، نمی تواند موفق باشد.
دکتر بهادر بر همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تحقق اهداف این موسسه تاکید و ابراز امیدواری کرد که راه اندازی آن بتواند زمینه ساز پرورش مدیران موفق در عرصه سلامت کشور باشد.
دکتر “سید منصور کشفی” مشاور عالی رئیس دانشگاه، دکتر “سید جلیل معصومی” معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز، امام جمعه و معاون اقتصادی منطقه آزاد کیش، از دیگر شرکت کنندگان در آئین آغاز به کار این موسسه بودند.
با موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران آشنا شویم
تاسیس موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران، با هدف توانمندسازی مدیران، به استناد رای صادره در دویست و شصت و دومین نشست شورای گسترش دانشگاه علوم پزشکی کشور در دی ماه سال ۱۳۹۶ با تاسیس موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران مورد موافقت قرار گرفت.
این موسسه مرجع تربیت و مشاوره حرفه ای مدیران ارشد سلامت در کشور خواهد بود که این چشم انداز با توانمندسازی مدیران شاغل پایه، میانی و ارشد در سطح حرفه‌ای انجام می گیرد.
تربیت مدیران حرفه ای برای جانشینی مدیران فعلی و ارتقای توان مدیران بر اساس بهبود شایستگی ها و مهارت های موردنیاز بخش سلامت، از جمله اهداف این موسسه است.
توسعه مدیران در سطح بین الملل و توسعه همکاری ‌های مشترک با سازمان‌ها، مؤسسات و نهادهای ملی و بین‌المللی، از دیگر رسالت های این موسسه است.
کاربست دانش مدیریتی در تمامی فعالیت های مدیریتی و ایجاد فرصت هایی در سطوح مختلف کارشناسی بخش سلامت نیز از دیگر اقدام های مهمی است که در این موسسه به آن پرداخته می شود.
این موسسه به عنوان یک مرکز آموزشی در سطح حوزه سلامت عمل می کند و از اساتید، مدرسان و فراگیران داخل و خارج از کشور در آینده در این موسسه استفاده می شود.
در حال حاضر این موسسه با فضایی بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ متر مربع فعالیت خود را آغاز کرده است که به تدریج، متناسب با نیاز ها و گسترش فضای آموزشی، این فضا توسعه پیدا می کند.
امکانات آموزشی موسسه عالی توسعه و تربیت مدیران نظام سلامت ایران
این موسسه با چهار رویکرد آموزش پژوهش، مشاوره و مرکز ارزیابی ایجاد شده است.
بخش آموزش این موسسه با دو هدف آموزش مدیران فعلی و آموزش مدیران آینده با شناسایی افراد در سطوح مختلف برای مدیریت و آماده سازی آنها برای آینده فعالیت دارد.
برای شناسایی توانایی و شایستگی مدیران، مرکز ارزیابی و همچنین برای حل مشکلات و مسایل مدیران داخل و خارج کشور در زمینه های مختلف در حوزه مدیریت، مرکز مشاوره این موسسه، آماده ارایه خدمت است.
در کنار بخش آموزش، مرکز پژوهش این موسسه نیز به عنوان یک بخش تاثیرگذار و کمک کننده، فعال است.
با توجه به موقعیت جغرافیایی این موسسه در همسایگی با کشورهای حوزه خلیج فارس، این موسسه تصمیم دارد که با مدیران و اساتید داخل و خراج از کشور تعامل داشته باشد.
در کنار کلاس ها و فضاهای آموزشی این موسسه، مجتمع رفاهی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان محل اقامت فراگیران و مدرسان پیش بینی شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme